Jonathan Ive Şovalyelik ile ödüllendirildi

Apple’ın en eski ve en yetenekli tasarımcısı Jonathan Ive, “Yeni Yıl Onur Listesi” kapsamında şövalyelik ödülüne laik görüldü.

Ive’ın yeni unvanı ise “Britanya İmparatorluğu Şövalye Kumandanı”.

1992 yılında Apple’da çalışmaya başladığından beri birçok tasarım harikası ürünün ardındaki deha olan Ive, ödülü “kesinlikle nefes kesici” olarak tanımlıyor.

Ive, “Başarımda, İngiltere’deki bir geleneğin kesinlikle etkili olduğunu söylemeliyim: tasarlamak ve yapmak. Ben şanslı bir insanmışım ki istediğim tek şeyin tasarım yapmak olduğunu küçük yaşlarda fark ettim.” diyor.

iPod ve iPhone’da olduğu gibi “tasarım” ve “fonksiyon”un çok iyi şekilde kombine edilmesi, Ive’ın övgü aldığı yegâne şeylerden biri.

’67 yılında doğduğundan beri babasını izleyen Ive, gümüş zanaatkarı olan babasından çok şey aldığını söylüyor. Ayrıca tüm çocukluğunu ve gençliğini nasıl çalıştıklarını anlamak amacıyla çeşitli cihazları parçalara ayırmakla geçirmiş.

14 yaşından beri çizime ve çizdiği şeyleri yapmaya eğilimli olduğunu belirten Ive, bu yeteneğinin ve eğiminin kendisini şimdilerde Northumbria Üniversitesi olarak bilinen Northumbria Politeknik’e endüstriyel tasarım okumaya götürdüğünü söylüyor.

Mezun olunca bir süre ticarî tasarımcı olarak çalıştıktan sonra 3 arkadaşıyla birlikte Tangerine adlı tasarım ajansını kurdu.

Ajansın müşterilerinden biri, Ive’ın dizüstü bilgisayar çalışmasından etkilenen, daha sonra da kendisini tam zamanlı iş teklif edecek olan Apple’dı.

Jonathan Ive, insan ilişkilerinde de çok iyi bir insan. Steve Jobs, Walter Isaacson’ın yazdığı biyografisinde Ive’ı “ruh ikizi” olarak tanımlıyor.

Apple’ın yeniliklerinin çoğu tasarım ekibinden geliyor.

Aslında Onur Listesi’nde olmak, Ive için yeni bir şey değil. 2005 yılında da Britanya İmparatorluğu Kumandanlığı unvanı Jonathan Ive’a verilmişti.

Tagged With: , ,