Jonathan Ive Şovalyelik ile ödüllendirildi

-

Apple’ın en eski ve en yetenekli tasarımcısı Jonathan Ive, “Yeni Yıl Onur Listesi” kapsamında şövalyelik ödülüne laik görüldü.

Ive’ın yeni unvanı ise “Britanya İmparatorluğu Şövalye Kumandanı”.

1992 yılında Apple’da çalışmaya başladığından beri birçok tasarım harikası ürünün ardındaki deha olan Ive, ödülü “kesinlikle nefes kesici” olarak tanımlıyor.

Ive, “Başarımda, İngiltere’deki bir geleneğin kesinlikle etkili olduğunu söylemeliyim: tasarlamak ve yapmak. Ben şanslı bir insanmışım ki istediğim tek şeyin tasarım yapmak olduğunu küçük yaşlarda fark ettim.” diyor.

iPod ve iPhone’da olduğu gibi “tasarım” ve “fonksiyon”un çok iyi şekilde kombine edilmesi, Ive’ın övgü aldığı yegâne şeylerden biri.

’67 yılında doğduğundan beri babasını izleyen Ive, gümüş zanaatkarı olan babasından çok şey aldığını söylüyor. Ayrıca tüm çocukluğunu ve gençliğini nasıl çalıştıklarını anlamak amacıyla çeşitli cihazları parçalara ayırmakla geçirmiş.

14 yaşından beri çizime ve çizdiği şeyleri yapmaya eğilimli olduğunu belirten Ive, bu yeteneğinin ve eğiminin kendisini şimdilerde Northumbria Üniversitesi olarak bilinen Northumbria Politeknik’e endüstriyel tasarım okumaya götürdüğünü söylüyor.

Mezun olunca bir süre ticarî tasarımcı olarak çalıştıktan sonra 3 arkadaşıyla birlikte Tangerine adlı tasarım ajansını kurdu.

Ajansın müşterilerinden biri, Ive’ın dizüstü bilgisayar çalışmasından etkilenen, daha sonra da kendisini tam zamanlı iş teklif edecek olan Apple’dı.

Jonathan Ive, insan ilişkilerinde de çok iyi bir insan. Steve Jobs, Walter Isaacson’ın yazdığı biyografisinde Ive’ı “ruh ikizi” olarak tanımlıyor.

Apple’ın yeniliklerinin çoğu tasarım ekibinden geliyor.

Aslında Onur Listesi’nde olmak, Ive için yeni bir şey değil. 2005 yılında da Britanya İmparatorluğu Kumandanlığı unvanı Jonathan Ive’a verilmişti.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.