Jony Ive’dan iOS 7 Hakkında Daha Fazla Bilgi

Nisan ayından beri  Apple’ın endüstriyel tasarım bölümünün kıdemli yöneticisi Jony Ive’ın iOS’un yeni sürümünde çok sayıda yenilikten ziyade
yeni bir görünüşe sahip olacağından bahsediyor. Bugün kaynaklara gelen bilgilerde iOS 7’nin sade bir tasarımın yanında siyah ve beyaz renklerin ağırlıklı olacağını belirtmiş.

iOS 7, siyah ve beyaz renkler ağırlıklı olarak sade bir tasarıma  sahip olacak. Kullanıcı arayüzleri siyah ve beyaz renklerle tekrardan tasarlandı.

Yeni iOS arayüzü eski tasarımın üzerine kurulacak, her köşesinde Jony Ive’ın imzanı olacak.

screen-shot-2013-05-23-at-8-42-46-pm

Rapor, kilit ekranındaki, bildirimlerdeki ve ana ekranın tasarımının geliştirildiğini/değiştirildiğini içeriyor. Raporda ayrıca bazı iOS 7 ekran tasarımlarının nasıl değiştiğini de içeriyor:

Sarı renge sahip notlar uygulaması düz beyaz bir tasarımla değiştirildi. Posta, Takvim ve Maps gibi uygulamalar beyaz doku ile daha resmi bir tasarıma sahip oldu. Uygulamaların tasarımları birbirine çok benzese de ikonlarına birbirinden farklı renkler verildi. Her uygulama kendine özgü ikon rengi ile beyaz tasarım içeriyor.

Örneğin; mesajlar uygulaması yeşil ikon tasarıma sahipken takvim kırmızı renkte bir ikona sahip.

 weather_app

Diğer değişiklikler ise panorama ana ekran duvar kâğıtlarında,  hava durumu uygulamasında küçük animasyonlar şeklinde.

Bugünkü rapora göre Apple son birkaç ayda iOS 7 ile ilgili çeşitli tasarımlar denemiş ve kamu sürümü yayınlanana kadar tasarımda değişiklerin olabileceğini belirtiyor. 10 Hazirandaki Worldwide Developers Konferası’nda (WWDC) iOS 7’yi tanıtması bekleniyor.

Tagged With: ,