JP Morgan : Apple iPad parçalarının siparişlerini kesiyor

-

Apple’ın dördüncü çeyrekte siparişleri %25 oranında düşürdüğü bildirildi.

Bir raporda, Apple’ın iPad tablet bilgisayarlarının tedarik zinciri için satıcıların siparişlerini azalttığı ve bu yüzden Hon Hai Precision Industry Co., JPMorgan Chase & Co. gibi firmaların satışlarında azalmaya neden olduğu belirtildi.

Birçok tedarik zinciri satıcıları son iki hafta içinde Apple’ın dördüncü çeyrekte siparişleri %25 oranında düşürdüğünü bildirdi. Raporda etkilenen firmalar kaydedilmemiş.

JP Morgan analistlerinin 25 Eylül tarihli raporuna göre Hon Hai gibi bir satıcı için, 3. çeyrekte 17 milyon olan adetin dördüncü çeyrekte 13 milyon olması anlamına gelebilecek bir kesinti bu. JP Morgan analisti Mark Moskowitz tedarik zincirindeki düzenlemelerden sonra üçüncü ve dördüncü çeyrekteki iPad yüklemelerinin 12 milyon parçadan daha az olacağını ummadığını söyledi.

RBS Asya şirketinin sanayi analizcisi Wanli Wang ise ’Apple’nın tedarikçilerden siparişleri azaltması Apple’nın statejisini olduğu kadar ekonomik durum sebebiyle  Avrupa’da ki talep daralmasını etkileyebilir.’ dedi.

‘Bu gerçekliğe geri dönüş’ diyen Wang ‘Şimdi piyasanın durumu nedeniyle Apple için bile geçerlidir ki bizim tutucu olmamız gerek.’

ONAY YOK

Tedarikçilere siparişleri azaltan Apple’dan şu ana kadar bir onaylama gelmedi dedi Wang. Apple’ın Beijing merkezi sözcüsü Carolyn Wu bugünkü rapordaki yorumlara cevap vermedi.

Hon Hai’nin sözcüsü Edmund Ding Tayvan ve Çin cep telefonlarına gelen çağrıları ya da mailleri cevaplamadı.

California merkezli iPad üretici firması Cupertino’nun hisseleri Nasdaq Hisse Senedi Piyasası’nda 8.21$ ya da %2 oranında düşerek 396.09$’a geriledi.

Bir araştırma firması olan Gartner’a göre bu yıl tablet bilgisayar satışlarının %73’ü Apple’ın. Google Android ve Samsung Galaxy’de dahil diğer ürünlerde kalan %17’lik satışı yapıyor.

JP Morgan’dan Moskowitz’in 16 Eylül tarihli yazısına göre piyasadaki baskın konumu yüzünden ve fon satışları oluşturmakta başarısız olan potansiyel rakipleri olduğundan Apple iPad 3’ü piyasaya sürmek için acele etmek zorunda değildi.

Moskowitz’in raporunda yazdığına göre Amazon.com firması iPad’den sonra piyasanın iki numaralı tablet ürünü olacak ürünü bu yılın sonlarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu gelişmeler ışığında akıllara gelen ilk sorulardan biri iPad 3 yolda mı yoksa ekonomik bir adım mı?

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.