Karşınızda iPhone 5C

iphone5c1

Fırından yeni çıkan iPhone 5C modeli, çeşitli renkler ile Amerika, Kanada, Almanya gibi birinci dünya ülkerinde 20 eylülde satışa sunulmuş olacak. Yaklaşık 4 aydır ortaya çıkan görsellerin hepsinin ama hepsinin doğru çıkması tahminimce, kimsede şok etkisi yaratmadı. Beklenildiği gibi, ucuz iPhone modeli 5 farklı renkte 549 $’a vergi dahil olmadan kontratsız olarak Amerika’da satışa sunulacak. Ülkemizde ise, aralık ayında satışa sunulacağının altını çizeyim.

ÖZELLİKLERE GELELİM

iPhone 5C tahmin ettiğimiz gibi A6 çip ile gelecek. Apple bu çipi, iPhone 5’te kullanmıştı. Maliyeti arttırmamak için iPhone 5C’de de bu işlemciyi kullanmayı tercih etmiş. Bunun yanında 4 inch 1136×640 (326ppi)  retina ekranla gelecek olan yeni iPhone 5C bunun yanında, 1 GB ram, dual-band wi-fi ve bluetooh 4.0 çipiyle, iPhone 5’in sahip olduğu özellikler ile gelebilir.  Belirtmekte fayda var, Apple yeni telefonunu polikarbon malzemeden elde ederek aslında yeni telefonunda, daha çok kar marjı sağlamak istiyor çünkü iPhone 5’i 549$’a satması gerekirken, alüminyum kasayı terkederek çelik-polikarbon karışımı  parlak bir kasaya geçmesi ile adi veya plastik bir telefon gibi söylentilerin önüne geçecek gibi.

a6_chip_2x

10 saat video izleme, 10 saat internette gezinme ve  10 saat konuşma süreleri vaadeden Apple, bataryada iyileştirilmeler yapmış gibi görünüyor. Apple her zamanki gibi, batarya konusunda bilgi vermedi. Bunun yanında, A6 çipine atıfta bulunarak, A6 çipinin enerji dostu olduğu ve gün içinde batarya sıkıntısı çekmeyeceğinizi belirtmekte.

Apple, en büyük sıçramayı sanırım kamera konusunda yaptı. Gerçekten harika özellikler ile donatılmış bir kamera ile gelecek iPhone 5S fakat Apple, tahminlerimiz doğrultusunda 5C modelinde iPhone 5 modelinde kullandığı kamerayı kullanmakta.

isight_camera_camera_app_2x

iPhone 5C kamerası  8MP piksele sahip olup, 1080p videolar çekebilir, yüksek andrenalinli dakikaları video imaj sabitleyicisi sayesinde, titreşmeler meydana gelmeden harika deneyimleri kayıt altına alabilirsiniz. iOS 7 ile yepyeni bir arayüze kavuşan kamera uygulaması ile fotoğraflarınızı çeşitli filtreler doğrultusunda güzelleştirebilir, kolayca istediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz.

isight_camera_facetime_hd_2x

Daha fazla piksel ile daha iyi bir Facetime deneyimine hazır olun. Çünkü Apple, arttırılmış arkakısım sensörü ile sizlere düşük ışıklı ortamlarda bile harika bir deneyim sunacak ayrıca, iOS 7 ile Facetime’da bizi yeni bir yenilik bekliyor. Facetime Audio! Artık görüşmelerinizi HD kalitesi ile sadece sesli olarakta yapabileceksiniz.

ios_7_2x

iPhone 5C, telefonunuza uygun arkaplan görselleri ile gelecek. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere, 5 farklı renkte ki iPhone 5C’ye, kendi renkleri ile orantılı arkaplanlar sayesinde, uyumlu bir şekilde kullanabileceksiniz.

iPhoto, iMovie ve Pages artık bedava! 1 eylül itibariyle, telefonlarını aktif eden iOS kullanıcıları artık bu ürünlere hiçbir ücret ödemeden ulaşabilecekler.

iphone5c2

Apple’ın bir başka sürprizi ise, şüphesiz yeni kılıflar oldu. Bu modelle renklere can veren Apple, yeni rengarenk kılıfları ile telefonlarınızı kombinleyerek harika bir renk cümbüşü yaratmanıza imkan tanıyor. Fiyatları ise sadece 29$.

Sonuç olarak, iPhone 5C’yi aylardır biliyorduk desek yanılmayız heralde. Fiyat politikası hakkında yorum yapmaktan çekiniyorum fakat beklediğim fiyat kesinlikle bu değildi. Herkesin ortak kanısı Apple, bu telefon ile, orta segmenti egemenliği altına alacak ve Android sisteme sahip orta segment telefonları bitirebileceğine inandı. Fakat iddaların aksine Apple eski fiyat politikasını devam ettirme kararı aldı. Önümüzdeki aylarda iPhone 5S ve 5C’nin rekor satış rakamlarına ulaştıklarını duyarsak şaşırmayalım.