Ken Segall: Apple yanlış reklam yapıyor.

ken_segall-250x250“Think Different” (Farklı Düşün) reklamlarının yaratıcı yönetmeni Ken Segall, “Insanely Simple” (Çılgınca Basit) adlı kitabında o dönemleri ve deneyimlerini aktarıyor.

Segall, Apple’ın son dönemlerdeki ürün odaklı reklam kampanyalarında Samsung’a karşı olan üstünlüğünü kaybettiğini düşünüyor ki haksız da sayılmaz.

Web sitesindeki bir makalede Samsung’un insan odaklı reklamlarının Apple’ın ürün odaklı reklamlarından daha iyi bir tepki aldığını vurgulayan Segall;

Samsung çok kısa zamanda dikkate değer bir akım elde etti. Öncelikle Samsung, reklamlar için bir servet harcıyor. Apple, Dell, HP ve hatta Coca-Cola’dan bile daha fazla. İkincisi, şirket iyi yapılmış, güzel yazılmış reklamları ile Apple’ın tam tersine ürünler arasında sıkışmış reklamlarına oranla insan temalı reklamları ile puan kazanmaya devam ediyor.

Apple’ın son reklamlarından birine göz atalım;

 

Segall daha önce de Apple’ın ölü doğum yapan ve kısa süren Genius temalı reklamlarını eleştirmişti. Samsung’un iki dakikalık Super Bowl reklamına karşı Apple’ın hiç bir şey yapmadan sessizce kalması da Ken Segall’in notları arasında. Apple’ın Oscar ödül töreninde yayınlanan kısacık iPad reklamının yanında Samsung’un Tim Burton’lı yeni hikayesi de gerçekten başarılı bulundu. Reklamı izleyelim…

Apple’ın bir dönem insanları ürünleri insanlar  ile anlatan, 4 yıl boyunca 66 adet çekilen  Get a Mac reklamlarının çoğunu severdim. Arada bazı yazılarımda paylaşmaya devam ediyorum. Samsung’un, Apple’ın reklamlarında kullandığı kız çocuğunu kampanyalarında kullanmaya başladığı dönemden sonra Apple reklamları daha çok ürün, hizmet tanıtımından ibaret olmaya başladı. Apple’ın daha önce ürünlerinde bir ürünün veya bazen tek bir özelliğin insan hayatına etkilerini konu alan daha çok “insan” odaklı reklamlarını daha başarılı buluyordum. Muhtemelen Apple da bu durumun farkındadır. Farkında olmalı çünkü bu ürünler kendi kendilerine çalışmıyor. Onları biz insanlar kullanıyoruz. Tarihi boyunca yaratıcılık ile özdeşleşen bir firmadan artık daha yaratıcı reklamlar bekliyoruz.

Tagged With: , ,