Klavye Kestirmeleri ve Eşzamanlama

Artık hemen hepimiz zamanla yarışır hale geldik. Zamandan daha fazla kazanabilmek için kendimize göre türlü yöntemler üretip kullanıyoruz. iOS veya OS X ile çalışan cihazlarda sık kullandığınız ifadeleri sadece bir iki tuş ile yazabilmek muhtemelen çoğunuzun hoşuna gider.

Henüz klavye kestirmelerinin farkında olmayabilir veya kullanmıyor olabilirsiniz ancak bu küçük özellik özellikle hareket halinde (dolayısıyla iOS cihazlarda) çok fazla işinize yarayabilir.

Basit bir anlatımla, sisteme tanıtacağınız birkaç harften oluşan özel kestirmeyi yazdığınızda, sistem bunu yazması oldukça uzun sürebilecek bir ifadeye çeveriyor. Örneğin;

Yola çıktım. Yarım saate kadar orada olurum” yazmak istediğinizde klavyede sadece “ysg” yazmanız yeterli olabiliyor. Elbette burada kullanılan ifade veya kestirmeler tamamen sizin keyfinize kalmış. Dilerseniz sadece “ys”, “yc” veya “abc” yazabilirsiniz. Size ifadeyi hatırlatacak bir kestirme kullanmaktaysa yarar var.

Bu klavye kestirmeleri aslında iOS 5’ten beri iOS cihazlarımızda var. Şu sıralar iOS 7 ve Mavericks kullanıyorsanız bu veriler iCloud ile Mac ve iOS cihazınız arasında eşzamanlanabiliyor. Yani birinde oluşturduğunuz kestirmeyi diğer cihazınızda da herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz.

Bunu yapmak için ilk yapmanız gereken her iki cihazda Ayarlar altında bulunan iCloud’u açmak ve “belgeler ve veriler” seçeneğini aktifleştirmek.

iOS:

 

Mac:

Eşzamanlama seçeneğini aktif hale getirdiğimize göre klavye kestirmelerine gözatabiliriz. iOS cihazınızda bu seçenek,

Ayarlar / Genel / Klavye

altında yer alıyor. Kestirmeler başlığı altında “Yeni Kestirme Ekle” seçeneğini farketmişsinizdir. Dokunduğunuzda,  “Kestirme” ekranı açılacak ve sizden eklemeniz için bir “İfade” ve “Kestirme” girmenizi isteyecek.

Kestirmenizi kaydettikten sonra geri dönüp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Mac’te ise;

Sistem Tercihleri / Klavye

ekranındaki “Metin” sekmesine tıklayarak yeni kestirmeler ekleyebilir veya mevcut kestirmeleri düzenleyebilirsiniz.

Eğer iOS’ta bir kestirme eklemiş ve şimdi Mac’e geçmişseniz iCloud’un çoktan kestirmenizi eşzamanladığını görebilirsiniz.

 

Umarım klavye kestirmeleri ile daha fazla zaman kazanıp daha önemli işlerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

 

Tagged With: , , , , , , , , ,