Klavye Kestirmeleri ve Eşzamanlama

-

Artık hemen hepimiz zamanla yarışır hale geldik. Zamandan daha fazla kazanabilmek için kendimize göre türlü yöntemler üretip kullanıyoruz. iOS veya OS X ile çalışan cihazlarda sık kullandığınız ifadeleri sadece bir iki tuş ile yazabilmek muhtemelen çoğunuzun hoşuna gider.

Henüz klavye kestirmelerinin farkında olmayabilir veya kullanmıyor olabilirsiniz ancak bu küçük özellik özellikle hareket halinde (dolayısıyla iOS cihazlarda) çok fazla işinize yarayabilir.

Basit bir anlatımla, sisteme tanıtacağınız birkaç harften oluşan özel kestirmeyi yazdığınızda, sistem bunu yazması oldukça uzun sürebilecek bir ifadeye çeveriyor. Örneğin;

Yola çıktım. Yarım saate kadar orada olurum” yazmak istediğinizde klavyede sadece “ysg” yazmanız yeterli olabiliyor. Elbette burada kullanılan ifade veya kestirmeler tamamen sizin keyfinize kalmış. Dilerseniz sadece “ys”, “yc” veya “abc” yazabilirsiniz. Size ifadeyi hatırlatacak bir kestirme kullanmaktaysa yarar var.

Bu klavye kestirmeleri aslında iOS 5’ten beri iOS cihazlarımızda var. Şu sıralar iOS 7 ve Mavericks kullanıyorsanız bu veriler iCloud ile Mac ve iOS cihazınız arasında eşzamanlanabiliyor. Yani birinde oluşturduğunuz kestirmeyi diğer cihazınızda da herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz.

Bunu yapmak için ilk yapmanız gereken her iki cihazda Ayarlar altında bulunan iCloud’u açmak ve “belgeler ve veriler” seçeneğini aktifleştirmek.

iOS:

 

Mac:

Eşzamanlama seçeneğini aktif hale getirdiğimize göre klavye kestirmelerine gözatabiliriz. iOS cihazınızda bu seçenek,

Ayarlar / Genel / Klavye

altında yer alıyor. Kestirmeler başlığı altında “Yeni Kestirme Ekle” seçeneğini farketmişsinizdir. Dokunduğunuzda,  “Kestirme” ekranı açılacak ve sizden eklemeniz için bir “İfade” ve “Kestirme” girmenizi isteyecek.

Kestirmenizi kaydettikten sonra geri dönüp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Mac’te ise;

Sistem Tercihleri / Klavye

ekranındaki “Metin” sekmesine tıklayarak yeni kestirmeler ekleyebilir veya mevcut kestirmeleri düzenleyebilirsiniz.

Eğer iOS’ta bir kestirme eklemiş ve şimdi Mac’e geçmişseniz iCloud’un çoktan kestirmenizi eşzamanladığını görebilirsiniz.

 

Umarım klavye kestirmeleri ile daha fazla zaman kazanıp daha önemli işlerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.