Kullanıcılar iOS 7’yi Sevdi

-

ios cihaz yüzdesi

Apple, geleştirici sitesinde iOS 7 ile çalışan cihaz oranının %74 olduğunu duyurdu. Yeni iPhone satışlarının da etkisi ile iOS 7’ye geçme hızı yeni bir güncelleme rekoru olarak tarihe geçti.

Bu durum, geliştiricilerin neden Apple’ı seçtiğine de güzel bir örnek.  Android dünyasında ise tam tersine, son sürüm (4.4 KitKat) ile çalışan cihazların diğer Android cihazlara göre oranı sadece %1.1. Önceki sürüm Android 4.3 (Jelly Bean) ise sadece %4.2 cihazda yüklü.

Son iki sürümün toplamının bile iOS’a rakip olabilecek düzeyde olmaması, Android’in sayıca fazla ancak işe yaramayan bir telefon çöplüğü olduğunu yine kanıtlamış oldu.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

13 YORUMLAR

 1. Merhaba Mehmet Bey yazılarınızı beğeni ile takip ediyorum okumaktan çok keyif alıyorum hatta arkadaşlarıma da okutmuyor kendim okuyorum ancak bu yazınızda biraz Android sistemlere fazla yüklenmişsiniz Apple hayranı olarak yazıyorum kesinlikle yanlış anlamayın. “Elma Dergisi Gözü ile IPhone 5s” yazınızı tekrar tekrar okuyorum. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum. (itiraf: sizin yazınızı okuduktan sonra altın rengini aldım çünkü renk seçiminde çok kararsız kalmıştım)

 2. Androidin çöplük olduğu konusu tartışma götürmez ama iOS7 nin sevildiğini söylemek de %74 lik orana bakarak pek doğru olmaz çünkü bilen bilmeyen, daha iyi bir sürümle karşılaşacağı ümidiyle güncellemesini yapmış olabilir. Güncellenen sürümun geriye dönüşü de olmadığından beğenmeyenler mecburen kullanmaya devam etmek zorunda bırakılmıştır. Dolayısıyla bu oran sağlıklı bir değerlendirme için yeterli olamaz. Sadece şu söylenebilir belki, %26 ya varan bir kesim çeşitli sebeplerden güncellemesini yapmamıştır. Tahminimce bunun da büyük kısmı iOS7 yi önceden inceleyen bilinçli bir kesimdir.

 3. android = telefon çöplüğü?
  bu kadar kısır bir yazı/yorum olmaz. insan apple ürünlerini sever, -anlarım-. ama karşı tarafı kötülemenin, boş boş yorum yapmanın ne faydası var. ben de apple ürünlerini severim, 2 dizüstü, 3 masaüstü, ipad, ipod, iphone, vb. var ve severek kullanırım. şu işe farklı yönlerden bakmıyorsunuz ve yorumlarınız çok tuhaf geliyor. çokluk, çeşit her zaman kullanıcının lehinedir. sever kullanırsınız sevmezseniz kullanmazsınız, bitti.

  • @DR.Hans Herden Merhaba. Sanırım biraz acele, biraz da sinirle çıkıverdi yorum. Yazılırken çok sevdiğim, şu an bu yorumu yazarken omuzumun üzerinden okuyan, androidin üstünlüğünü savunup duran bir arkadaşıma tepkimdendi sanırım. Android şöyle iyi böyle üstün derken yazımın sonunda dayanamayıp yazılı düşündüm sanırım. Arkadaşım bu yazı yazılırken bana üstün yanlarını göstermeye çalıştığı işletim sistemi hata üzerine hata verdi ve nihayet o da “çöplük” olarak nitelendirdi. Hatta geçen hafta aldığı telefonunu satabilirse iPhone alacak ve çenemden kurtulacakmış.

   Tekrar okuyunca size hak vermeden edemiyorum ama çıktı bir kez ve çoktan tarihteki yerini aldı… Yorumunuz ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

 4. Bence de ayrı bir başlıkla olması daha yerinde olur.

  Hatta sadece tek bir memnuniyet anketi yerine her iki grup için birer detay anket daha yapılması daha ilginç ve aydınlatıcı olur.

  Naçizane önerim alttaki gibidir (şıklara ilaveler yapılabilir)

  iOS7 yi sevdiniz mi? Evet / Hayır

  Evet diyenler için:
  iOS7 ‘yi en çok hangi nedenden dolayı sevdiniz?
  – Genel tasarım / “androide benzemesi :)”
  – İkonların tasarımı
  – Kullanım kolaylığı / İşlevsellik
  – Uygulama ve işlemlerin hızlanmış olması
  – Diğer

  Hayır diyenler için:
  iOS7 ‘yi hangi en çok hangi nedenden dolayı sevmediniz?
  – Genel tasarım
  – İkonların tasarımı
  – Kullanım zorluğu / İşlevsellik
  – Alışamadım
  – Pili eskisine göre daha çabuk tüketmesi
  – Telefonumu yavaşlatmış olması
  – Diğer

  anket yapısı birden fazla şık seçimi yapmaya uygun olursa, soru “en çok hangi nedenden” yerine “en çok hangi nedenlerden” şeklinde de sorulabilir.

 5. Bence çoğu insanda, sizde ve android’in daha iyi olduğunu savunan arkadaşınızda olduğu gibi gereksiz bir marka fanatikliği var. Tabi sitenizde apple ürünleri ve benzer firmalar hakkında bilgi vermeniz, karşılaştırma yapmanız çok güzel ama iş karşı tarafı kötülemeye, alaşağı etmeye geldiğinde buna çok karşıyım. Eğer reklam yapmaktan ekonomik bir çıkarınız varsa sizi anlıyorum ama sanmıyorum ki böyle bişey olsun. Ayrıca yücelttiğiniz firma de yerdiğiniz firma da aynı marketteki rakip firmalar ve elinizeki telefonunuzdan bu kadar memnun olmanızda üretici kadar aradaki rekabetin de büyük payı olduğunu lütfen dikkate alın. Demek istediğim fanatikliğinizin kendinizce sebepleri olabilir ama mutlak kazananın üretici olduğu bir düzende sadece sizin değil benzer düşünce yapısına sahip bütün insanların sahip olduğu bu zihniyet sahibine asla bişey kazandırmıyor.

 6. Çöplük bile iyi bir tanımlama. S3 almıştık. Bir sene geçmeden kitkat çıktı ama yükleyemiyormuşuz. Ne oldu? Çöp işte. Android pişmanlıktır.

 7. Her iki sistemi de kullaniyorum android kullanicilari nexus disinda bir cihaza yonelmemeli …ios terzi dikimi is ama ios 7 ile gercekten androide benzeme de ilk adimi atti siz fenerli misiniz refik bey

 8. Aslında zorunlu olarak insanların %74 ünü kitlediler ios 7 ye.Geçenler pişman özellikle ellerinde eski telleri olanlar.5S im var memnunum çok hoşuma gitti ios 7. ama ya 4 ve 5 leri olanlar.Bir sürü sıkıntıları var bakalım bu şikeyetleri nasıl düzeltecekler, ya da düzeltebilecekler mi!Onların imkanı olsa hepsi geri 6 ya dönecekler bu da bir gerçek aslında.Yani bu anketin geçerli olduğunu söyleyemem….

 9. Doğruyu Söylemek Gerekirse Samsung S3 Mini Geçen Sene Piyasaya Sürdürmüştü.Benim Anlamadığım Nokta Şu ki:Geçen Senenin Modellerine Neden Geç Veya Hİç Güncelleme Vermemesi Gibi (4.3 veya 4.4) Samsung Olsun Diğer Firmalar da Olsun Milleti Kazıklama Amacı mı Yoksa Android Diğer Cihazlara Güncelleme Vermesinden Bıkmasından mı Anlayamadım.Ve http://www.elmadergisi.com‘u Takip Ederek Kendime Bir Şans Daha Verdim Ve Sonunda iPhone 5s Almaya Karar Verdim.Gayet Mutluyum :D
  Samsung’nun Amacı Nedir ki? Bir Türlü Anlayamadım.Yani Deseydi Performans Açısından Veremiyoruz Olarak Açık Söylese Daha İyi Olurdu Ve Müşteri Memnuniyeti Artırırdı.Ama Ne Yazık ki iPhone’ye Aşığım!!! :D

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.