iPhone 5 Satışa Sunuldu | Kuyruklar…. Her zaman olduğu gibi…

Apple’ın yeni bir ürünü satışa sunulacağı zaman aklımızda ilk oluşan görüntülerden biri elbette mağazaların önlerinde günler öncesinden başlayan kuyruklardır. İnsanların gece, gündüz, yaz, kış demeden kuyruğa girmesi bazı haber kanallarına konu olurken bazı şirketlere (Samsung) ise reklamlar vasıtasıyla Apple müşterileriyle dalga geçme  fırsatı tanıyabiliyor.

Bense bunun artık farklı bir gelenek haline gelmeye başladığını düşünenlerdenim. Güzel bir duygudur herhalde. Sevdiğiniz, güvendiğiniz markanın yeni bir ürününü ilk satın alanlar arasında olmaya çalışmak… Elbette bu işi farklı amaçlarla da yapanlar yok değil. Para ile sıraya adam sokup ürünlerden fazla sayıda alarak başka ülkelerde satmaya çalışmak, Sıraya erkenden girip sonradan yerini satmaya çalışmak vs…

Bugün Elma Dergisi takipçilerinden Olgun Bey’in gönderdiği haberdeki gibi ilginç hadiseler de yaşanabiliyor. Tv haber adlı bir sitede yayınlanan haber ve videoya göre İzmir’de bir elektronik eşya bayiliği yapan işletmenin iPhone 5’i Türkiye’de ilk sergilemek ve satışa sunabilmek için attığı adım hayli şaşırtıcı. İşletme şimdiye kadar görülmemiş bir iş için eleman arıyor. Günlüğüne 100 Dolar ödeyeceğini söyleyen yetkili, Amerika’da iPhone 5 sırasına girecek elemanların yol, vize ve yemek masraflarını karşılıyor. Kişiler cihazı alıp Türkiye’ye dönecek ve cihazlar burada satışa sunulacak.

Şartlar hakkında bilgi veren yetkili;

“iPhone kullanıcıları teknolojiyi iyi takip ediyor. Bugüne kadar iPhone 2-3-4 kullanıcıları bile serinin yeni modeli olan iPhone 5 için beklemedeler. İnanılmaz derecede talep var. İlk olarak vizesini alacağız. Biz firma üzerinden göndereceğimiz için bu işin kolay yanı. Ayrıca gereken birtakım teminatlar alıyoruz. Bunlar bir kimlik fotokopisi ve nüfus kayıt örneğinden ibaret. Daha sonra da geri kalan masraflarını karşılayıp cihazı satın alabilmesi için 3 bin TL değerinde de para verip gönderiyoruz”

diye konuştu. Haberin videosu ve detayları için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

iPhone 5, bugün ABD ile birlikte Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur’da satışa sunuluyor. Yerel saat farkı nedeniyle Avustralya’da satışı başlayan iPhone 5’in ilk kullanıcı yorumlarından biri de Macrumors sitesinde yayınlandı;

Yaklaşık 9 mm uzamasına rağmen ekranın fark edilebilir şekilde diğerinden uzun olduğunu ve görüş oranının iyi hissettirdiğini söyleyen kullanıcı iPhone 5’in fotoğraflardan algılanamayan, elde tutulduğunda önceki modellere göre çok daha konforlu bir şekilde kullanılabildiğine değinmiş.

Ülkemizde satış tarihi için henüz kesin konuşmak oldukça zor ancak haberin içinde de bahsettiğim gibi ülkemizde bu tip girişimciler var oldukça epey erken bir zamanda etrafımızda iPhone 5 görmeye başlayacağız diye düşünüyorum.

Tagged With: , , , ,