Lenovo, Kopyacılıkta Samsung’un Pabucunu Dama Attı

-

Yukarıdaki görsele dikkatli bakın, ilk başta çoğunuzun iPhone 6 görseli diye düşündüğü bu görsel, Lenovo’nun S90 modeline ait. Evet Lenovo Samsung’u solladı.

Samsung yıllarca iPhone benzeri akıllı telefonlar yapmaya çalıştı. Hala da yapıyor. Hatta işi abartıp ürünlerin kablolarını, şarj adaptörlerini ve hatta kutularını bile Apple’ın ürünlerine benzetti. Hatta bir ara Samsung’un twitter hesabına, “yeni Samsung Alpha telefonum” diye, iPhone 5s fotoğrafı gönderen birine Samsung nasıl buldunuz? Alıştınız mı? diye yazdı. Utanmasa hayırlı olsun yazacaktı. Bazen aradaki fark öyle azaldı ki, gördüğünüz gibi şirketin sosyal medya yöneticileri bile fark edemediler.

Elbette ortaya Lenovo’nun çıkıp neredeyse iPhone’un aynısını yapıp bir de üstüne ekranda veya web sitesinde kullanılan görsellere kadar Apple’ın kampanyasının aynısını çıkartabileceğini düşünmemiştik.

iphone 6 vs lenovo s90

Şekil, yansımalar, ekran görseli, açılar… Ne diyeceğimi bilemedim doğrusu.

Sadece ürünün kendisi değil, reklam kampanyası da, kullanılan renkler de neredeyse birebir kopya. Sadece tek bir görsel de değil, ürünün tanıtımında kullanılan neredeyse tüm görseller Apple’ın sitesinden fırlamış gibi duruyor. Son filminde Steve Jobs’u canlandıran Ashton Kutcher’ın Lenovo tarafından ürün mühendisi olarak çalıştırmaya başladığından haberiniz var mıydı bilmiyorum ama eğer etkisi varsa çok gülerim.

İnternette biraz araştırma yapıp yorumları okudum. Bazıları anten çizgilerinin belirginliği ve kamera çıkıntısı olmaması konusunda daha başarılı buluyor ki haksız sayılmazlar. Ürün zaten Apple logosu olmayan bir iPhone 6’ya oldukça fazla benziyor. Bükülüp bükülmediği veya FaceTime’dan arasak ulaşabilir miyiz acaba gibi milyon adet iğneleme bulunuyor. Lafı fazla uzatmadan sizin yorumlarınızı bekliyorum.

Diğer görselleri aşağıda yayınlıyorum ama dilerseniz direk Apple’ın web sitesine de bakabilirsiniz :)

lenovo-10 lenovo-4 lenovo-7 lenovo-5 lenovo-6 lenovo-3 lenovo-8

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. Artık bu kadarıda olmaz! Şuna eminimki, Türkiyedeki bazı Apple kaşıtları bu telefonu savunurlar “bizimkinin geri düğmesi var, bizimki daha UCUZ” diye. Fakat zaten Apple kullanmayanlar, Apple farkını anlayamazlar.

  2. Bir Apple kullanıcısıyım. Bu konuda lenova aslında Apple’ın değil Samsung’u taklit etmiştir. Apple’de büyük boy iPhone ve Çıkıntılı kamera ile Nokia ve Samsung’u. Açıkçası, Apple’dan tek elle kullanılabilecek şekilde, büyük ekran ve Tasarımı daha güzel bir telefon beklerdim. Rakipleri ile rekabet edeceğim diye Strve Jobs felsefesinden uzaklaşılıyor diye düşünüyorum.

  3. Siz en ince ayrıntısına kadar düşünürsünüz en iyisini yapmak için, hem tasarım anlamında, hem donanımın verimliliği anlamında, hem şirket vizyonu ve titizliği anlamında; böyle vizyonu olmayan amaçsız markalar da gelir sizin fikirlerinizi çalarak para kazanmaya çalışır. Herşeyden önce bu hakka tecavüzdür ve fikir hırsızlığıdır. Hayatın her alanında tabiri caizse ”Lenovo”ya benzer kişi veya kuruluşlar görebilirsiniz… Çalmak söz konusu olduğunda 1 numara olan ! ( İşim tasarım olduğu için biraz hassasım bu konularda :) ) Lenovo sana puanım 0 kanka.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.