Lenovo, Kopyacılıkta Samsung’un Pabucunu Dama Attı

-

Yukarıdaki görsele dikkatli bakın, ilk başta çoğunuzun iPhone 6 görseli diye düşündüğü bu görsel, Lenovo’nun S90 modeline ait. Evet Lenovo Samsung’u solladı.

Samsung yıllarca iPhone benzeri akıllı telefonlar yapmaya çalıştı. Hala da yapıyor. Hatta işi abartıp ürünlerin kablolarını, şarj adaptörlerini ve hatta kutularını bile Apple’ın ürünlerine benzetti. Hatta bir ara Samsung’un twitter hesabına, “yeni Samsung Alpha telefonum” diye, iPhone 5s fotoğrafı gönderen birine Samsung nasıl buldunuz? Alıştınız mı? diye yazdı. Utanmasa hayırlı olsun yazacaktı. Bazen aradaki fark öyle azaldı ki, gördüğünüz gibi şirketin sosyal medya yöneticileri bile fark edemediler.

Elbette ortaya Lenovo’nun çıkıp neredeyse iPhone’un aynısını yapıp bir de üstüne ekranda veya web sitesinde kullanılan görsellere kadar Apple’ın kampanyasının aynısını çıkartabileceğini düşünmemiştik.

iphone 6 vs lenovo s90

Şekil, yansımalar, ekran görseli, açılar… Ne diyeceğimi bilemedim doğrusu.

Sadece ürünün kendisi değil, reklam kampanyası da, kullanılan renkler de neredeyse birebir kopya. Sadece tek bir görsel de değil, ürünün tanıtımında kullanılan neredeyse tüm görseller Apple’ın sitesinden fırlamış gibi duruyor. Son filminde Steve Jobs’u canlandıran Ashton Kutcher’ın Lenovo tarafından ürün mühendisi olarak çalıştırmaya başladığından haberiniz var mıydı bilmiyorum ama eğer etkisi varsa çok gülerim.

İnternette biraz araştırma yapıp yorumları okudum. Bazıları anten çizgilerinin belirginliği ve kamera çıkıntısı olmaması konusunda daha başarılı buluyor ki haksız sayılmazlar. Ürün zaten Apple logosu olmayan bir iPhone 6’ya oldukça fazla benziyor. Bükülüp bükülmediği veya FaceTime’dan arasak ulaşabilir miyiz acaba gibi milyon adet iğneleme bulunuyor. Lafı fazla uzatmadan sizin yorumlarınızı bekliyorum.

Diğer görselleri aşağıda yayınlıyorum ama dilerseniz direk Apple’ın web sitesine de bakabilirsiniz :)

lenovo-10 lenovo-4 lenovo-7 lenovo-5 lenovo-6 lenovo-3 lenovo-8

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. Artık bu kadarıda olmaz! Şuna eminimki, Türkiyedeki bazı Apple kaşıtları bu telefonu savunurlar “bizimkinin geri düğmesi var, bizimki daha UCUZ” diye. Fakat zaten Apple kullanmayanlar, Apple farkını anlayamazlar.

  2. Bir Apple kullanıcısıyım. Bu konuda lenova aslında Apple’ın değil Samsung’u taklit etmiştir. Apple’de büyük boy iPhone ve Çıkıntılı kamera ile Nokia ve Samsung’u. Açıkçası, Apple’dan tek elle kullanılabilecek şekilde, büyük ekran ve Tasarımı daha güzel bir telefon beklerdim. Rakipleri ile rekabet edeceğim diye Strve Jobs felsefesinden uzaklaşılıyor diye düşünüyorum.

  3. Siz en ince ayrıntısına kadar düşünürsünüz en iyisini yapmak için, hem tasarım anlamında, hem donanımın verimliliği anlamında, hem şirket vizyonu ve titizliği anlamında; böyle vizyonu olmayan amaçsız markalar da gelir sizin fikirlerinizi çalarak para kazanmaya çalışır. Herşeyden önce bu hakka tecavüzdür ve fikir hırsızlığıdır. Hayatın her alanında tabiri caizse ”Lenovo”ya benzer kişi veya kuruluşlar görebilirsiniz… Çalmak söz konusu olduğunda 1 numara olan ! ( İşim tasarım olduğu için biraz hassasım bu konularda :) ) Lenovo sana puanım 0 kanka.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.