Lenovo, Kopyacılıkta Samsung’un Pabucunu Dama Attı

Yukarıdaki görsele dikkatli bakın, ilk başta çoğunuzun iPhone 6 görseli diye düşündüğü bu görsel, Lenovo’nun S90 modeline ait. Evet Lenovo Samsung’u solladı.

Samsung yıllarca iPhone benzeri akıllı telefonlar yapmaya çalıştı. Hala da yapıyor. Hatta işi abartıp ürünlerin kablolarını, şarj adaptörlerini ve hatta kutularını bile Apple’ın ürünlerine benzetti. Hatta bir ara Samsung’un twitter hesabına, “yeni Samsung Alpha telefonum” diye, iPhone 5s fotoğrafı gönderen birine Samsung nasıl buldunuz? Alıştınız mı? diye yazdı. Utanmasa hayırlı olsun yazacaktı. Bazen aradaki fark öyle azaldı ki, gördüğünüz gibi şirketin sosyal medya yöneticileri bile fark edemediler.

Elbette ortaya Lenovo’nun çıkıp neredeyse iPhone’un aynısını yapıp bir de üstüne ekranda veya web sitesinde kullanılan görsellere kadar Apple’ın kampanyasının aynısını çıkartabileceğini düşünmemiştik.

iphone 6 vs lenovo s90

Şekil, yansımalar, ekran görseli, açılar… Ne diyeceğimi bilemedim doğrusu.

Sadece ürünün kendisi değil, reklam kampanyası da, kullanılan renkler de neredeyse birebir kopya. Sadece tek bir görsel de değil, ürünün tanıtımında kullanılan neredeyse tüm görseller Apple’ın sitesinden fırlamış gibi duruyor. Son filminde Steve Jobs’u canlandıran Ashton Kutcher’ın Lenovo tarafından ürün mühendisi olarak çalıştırmaya başladığından haberiniz var mıydı bilmiyorum ama eğer etkisi varsa çok gülerim.

İnternette biraz araştırma yapıp yorumları okudum. Bazıları anten çizgilerinin belirginliği ve kamera çıkıntısı olmaması konusunda daha başarılı buluyor ki haksız sayılmazlar. Ürün zaten Apple logosu olmayan bir iPhone 6’ya oldukça fazla benziyor. Bükülüp bükülmediği veya FaceTime’dan arasak ulaşabilir miyiz acaba gibi milyon adet iğneleme bulunuyor. Lafı fazla uzatmadan sizin yorumlarınızı bekliyorum.

Diğer görselleri aşağıda yayınlıyorum ama dilerseniz direk Apple’ın web sitesine de bakabilirsiniz :)

lenovo-10 lenovo-4 lenovo-7 lenovo-5 lenovo-6 lenovo-3 lenovo-8

Tagged With: , , ,