Lightroom 3 , Aperture 3’e karsi


 

 

 

 

 

Fotoğrafçılık ile yakında ilgilenenlerin çok yakından tanıdığı iki dijital karanlık oda aplikasyonu, Adobe Lightroom 3 ve Aperture 3. Biri Apple’in kendi geliştirdiği, dijital karanlık oda programı, diğeri ise Adobe’nin  Photoshop’a kasmak istemeyenlere alternatif olarak piyasaya sunduğu photoshop kadar olmasada maharetli dijital işleme aplikasyonu.  Fotoğraflarımızın hem derleme hem de organize etmek için kullandığımız bu programlardan acaba hangisi daha iyi.

Altın soru,  Hangisini almalıyız ?

Bu sorunun cevabını, ihtiyaçlarımız ve avantajları, dezavantajları seklinde cevaplayalım.

Aperture 3 dediğimizde Apple’in kendi geliştirdiği olduğu için ilk olarak onu seçmeyi düşünürüz daha iyi olduğunu düşünürüz.  Ne yazik ki rakibine göre biraz amatör kalıyor .

Bizler için çok değerli olan fotoğraflarımızı hangisi daha iyi koruyor ?

Aperture’nin kendi “VAULT diye adlandırdığı yedekleme sistemi fotoğraflarınızın orijinalini harici bir  birime yedekliyor, peki ne kadar güvenli? Hepimize çok güvenli gelse de, aslında hiç güvenli değil. Neden derseniz, fotoğraf kurtarma programları JPEG, JPG veya RAW fotoğraflarımızı hard disk üzerinde tarama yaparak geri kurtarabiliyor.

Ne yazik ki Aperture’nin aldığı back up hiçbir geri kurtarma programında gözükmediği için ve boyutu çok büyük olduğu için ebedi olarak sulara gömülmekte.

2007 senesinde başımdan böyle bir olay geçti ve çektiğim bütün fotoğraflar geri kurtarılamadı.

Lightroom Back up’lari katalog alarak almakta ve orijinali hard disk üzerinde bırakma.  Katalog  yedekleme dediğimizde,  fotoğrafın orijinalini yedeklemiyor sadece görünümünü ve albümdeki yerini kaydetmekte.

Hard diskimiz çökse yansa dahi, fotoğraf geri kurtarma programları tarafından uzantısı fotoğraf olarak kaldığından geri kurtarılması mümkün.

Yapılarını inceliğimizde, ben Aperture’nin keskinlik dengesini çok beğeniyorum  fakat geniş acili lensler ile çalıştığımda meydana gelen deformasyonu giderici bir araç olmadığı için ya photoshop yada lightroom ‘a geçiş yapmak durumunda kalıyordum.

 

Aperture  eski yapısından ziyade daha ucuz ve kolay alınabilir her kesimden fotoğraf severin, çalışmalarını organize edebileceği iPhoto’nun biraz daha gelişmiş versiyonu olarak lanse etmekte.

Lightroom ise  Adobe laboratuvarlarından çıktığı için photoshop kadar iddialı olmasa da maharetlerini birçok özelliği ve hazır temalari ile gostermekte.

 

Tagged With: , ,