Lightroom 3 , Aperture 3’e karsi

-


 

 

 

 

 

Fotoğrafçılık ile yakında ilgilenenlerin çok yakından tanıdığı iki dijital karanlık oda aplikasyonu, Adobe Lightroom 3 ve Aperture 3. Biri Apple’in kendi geliştirdiği, dijital karanlık oda programı, diğeri ise Adobe’nin  Photoshop’a kasmak istemeyenlere alternatif olarak piyasaya sunduğu photoshop kadar olmasada maharetli dijital işleme aplikasyonu.  Fotoğraflarımızın hem derleme hem de organize etmek için kullandığımız bu programlardan acaba hangisi daha iyi.

Altın soru,  Hangisini almalıyız ?

Bu sorunun cevabını, ihtiyaçlarımız ve avantajları, dezavantajları seklinde cevaplayalım.

Aperture 3 dediğimizde Apple’in kendi geliştirdiği olduğu için ilk olarak onu seçmeyi düşünürüz daha iyi olduğunu düşünürüz.  Ne yazik ki rakibine göre biraz amatör kalıyor .

Bizler için çok değerli olan fotoğraflarımızı hangisi daha iyi koruyor ?

Aperture’nin kendi “VAULT diye adlandırdığı yedekleme sistemi fotoğraflarınızın orijinalini harici bir  birime yedekliyor, peki ne kadar güvenli? Hepimize çok güvenli gelse de, aslında hiç güvenli değil. Neden derseniz, fotoğraf kurtarma programları JPEG, JPG veya RAW fotoğraflarımızı hard disk üzerinde tarama yaparak geri kurtarabiliyor.

Ne yazik ki Aperture’nin aldığı back up hiçbir geri kurtarma programında gözükmediği için ve boyutu çok büyük olduğu için ebedi olarak sulara gömülmekte.

2007 senesinde başımdan böyle bir olay geçti ve çektiğim bütün fotoğraflar geri kurtarılamadı.

Lightroom Back up’lari katalog alarak almakta ve orijinali hard disk üzerinde bırakma.  Katalog  yedekleme dediğimizde,  fotoğrafın orijinalini yedeklemiyor sadece görünümünü ve albümdeki yerini kaydetmekte.

Hard diskimiz çökse yansa dahi, fotoğraf geri kurtarma programları tarafından uzantısı fotoğraf olarak kaldığından geri kurtarılması mümkün.

Yapılarını inceliğimizde, ben Aperture’nin keskinlik dengesini çok beğeniyorum  fakat geniş acili lensler ile çalıştığımda meydana gelen deformasyonu giderici bir araç olmadığı için ya photoshop yada lightroom ‘a geçiş yapmak durumunda kalıyordum.

 

Aperture  eski yapısından ziyade daha ucuz ve kolay alınabilir her kesimden fotoğraf severin, çalışmalarını organize edebileceği iPhoto’nun biraz daha gelişmiş versiyonu olarak lanse etmekte.

Lightroom ise  Adobe laboratuvarlarından çıktığı için photoshop kadar iddialı olmasa da maharetlerini birçok özelliği ve hazır temalari ile gostermekte.

 

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. bir zamanlar ben bu konuda baya ciddi karalamıştım. Ama eski web sitemle birlikte sildim. Ben her ikisinide aktfi kullandım bir dönem.

    Adobe Lightroom finish’i göğüslüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.