Lion’ı bekliyorum, gözlerim kapalı…

Aylardır Lion aşağı Lion yukarı bol bol yazdık çizdik… Mac OS X ‘in 7’nci büyük güncellemesi olan Lion, büyük ihtimalle perşembe günü Mac App Store üzerinden 29.99$ etiket ile satışa sunulacak. Son ulaşan söylentiler, Lion’un Avrupa’da bu gece saat 21.00 – 24.00 aralığında Mac App Store’da olabileceğini fısıldıyor. Apple tarafından resmi bir tarih açıklaması olmadığından (ve olmayacağından) doğumgünü hediyesi bekleyen çocuklar gibi beklemeye devam edeceğiz. Apple, öngördüğümüz gibi Lion’u bugün veya yarın Mac App Store’a yükleyebilir. Bize de indirmek düşer :) Veya yüklemeyebilir. Ay sonuna kadar bekleyip çatlarız. Aylardır Geliştirici sürümlerini (en son gm dahil tüm sürümleri) tek tek indirip kurdum, çalıştım. Takip edenler detayları sürekli Twitter, Facebook ve Elma Dergisi ana sayfasından gördüler. Yine de heyecanlıyım. Karşıma çıkacak olan şeyi bilmeme hatta şu an bile Lion Golden Master kullanmama rağmen heyecanlıyım. Aylardır test ve kontrol olarak ayırdığım 2 sistemde toplam dört işletim sistemi ile çalışmaktan yoruldum.

OS X Lion 10.7 Mac App Store’da satışa çıktı başlıklı bir yazıyı Elma Dergisi’nde gördükten sonra ne yapacağız?

Öncelikle sisteminizin Mac OS X 10.7 Lion ile uyumluluğunu denetleyin. Sadece ucuz olduğu için almaya kalkışmayın.

Lion, Mac App Store üzerinden satışa sunulacak biliyorsunuz. Mac App Store da OS X 10.6.6 sürümü ile işletim sistemine dahil olmuştu. Bu nedenle işletim sisteminiz en az 10.6.6 olmak zorunda. Elma Menü’sünden yazılım güncelleme (software update) i seçerek son sürüme (10.6.8) ücretsiz olarak sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

Sisteminizin Core 2 Duo ve üstü (i3, i5, i7, Xeon) bir işlemciye sahip olması gerekiyor. Yani 2006 yılı sonunda ve sonrasında satışa çıkan Mac ler Lion’u destekliyor diyebiliriz. Eski Core Duo işlemcilere malesef Lion yok. Lion minimum 2 GB ram destekliyor. İlk geliştirici sürümü ile birlikte 2 GB ram li MacBook umda denemiştim. Yavaş değildi ancak 4 GB ile uçtuğunu hatırlatmalıyım…

Elma Menüsü’nden “Bu Mac Hakkında” (About this Mac) seçeneği ile Mac’inizin işlemcisi ve ram bilgisine ulaşabilirsiniz. Lion’ı indirmeden önce hard diskinizde yeterli alanınız olup olmadığına bakmayı da unutmayın. Tanıtımda 4 GB lık bir dosyadan söz edildiğini hatırlatırım. Kurulum için en az 5-10 GB boşluk olsun, gerisi kolay…

Lion’ı indirmek biraz zaman alacak. Malum 4 GB. Apple Server’ları gayet yeterli ancak aynı anda  binlerce kullanıcının indirmeye başlayacağını düşünürseniz sabaha kadar bilgisayarınızı açık bırakmak zorunda kalabilirsiniz (ya da belki akşama kadar, kim bilir :) )

Çok aceleniz yoksa birkaç gün sonra yüklemeyi yapın. Lion ‘ın bir yere kaçacağı yok nede olsa… (kime anlatıyorum… çoğumuz saldıracağız işte…)

Yükleme bittiğinde ekranda çıkan devam tuşuna basmak yeterli olacak. İşletim sistemi indirdiklerini hazmedip Lion’ı kurmaya başlayacak. Bu işlem 2008 model 4 GB ram ‘li sistemimde yaklaşık 25 dk sürdü. Her şey 25 dk içinde oldu ve bitti. Bilgisayarınız bir sonraki yeniden başlatmada Aslan ile kükreyecek.

Hep birlikte beklemeye devam ediyoruz. Yorumlarınız ile yazıya eşlik ederseniz sevinirim. Beğendiyseniz yazıyı paylaşın,aşağıda bir sürü paylaşma seçeneği var. Aynı dili konuşan, aynı şeylerden zevk alan daha çok arkadaşımız olsun… Herkese keyifli(!) beklemeler… :)

Tagged With: , , ,