Liquid Metal Apple ürünleri için henüz erken

Bir sonraki nesil iPhone için Apple’ın çarpıcı bir yeni dizayn çalışması başlatacağını uman birçok kişi ile etraftaki iddialar  Apple’ın tasarımı Liquidmetal Technologies’den amorf metal alaşımları üzerinde yoğunlaştıracağı spekülasyonunu tetikledi. Apple tüketici elektroniğinde 2010 yılında Liquidmetal teknolojilerinin  tekel hakkına sahip olmuştu fakat şimdiye kadar bu metali sadece iPhone ‘un SIM çıkartma aparatında kullandı.

Liquidmetal alaşımlarının mucitlerinden Atakan Peker , Business Insider ile yaptığı yeni bir söyleşide Apple’ın alaşımları 2-4 sene içersinde ana bileşen olarak kullanma ihtimalinin olmadığını belirtti. “Bu süre öncesinde firma Liquidmetal alaşımları için SIM çıkartma aparatında olduğu gibi daha küçük kapasitede kullanım alanları bulabilir fakat tam cihaz kaplamaları için gereken seri üretime hala biraz daha zaman var” diye konuştu.

Soru: Gelecekteki MacBookların Liquidmetal kaplama kullanacağı yönünde dedikodular duydum, bu nasıl gerçekleşebilir? Olma ihtimali var mıdır?

Cevap: Macbook’un boyutu ve Apple ürünlerinin ölçüleri düşünüldüğünde sanırım yakın dönemde Liquidmetal kaplamaların MacBook’larda kullanılabilmesi mümkün değil. Mafsal ya da destek parçaları gibi daha küçük bileşenler halinde kullanılması daha olası. Bir MacBook kaplaması yekpare olduğu için uygulaması 2 ila 4 yıl sürebilir.

Peker, Apple’ın Liquidmetal alaşımları üzerine planlarıyla ilgili direkt bilgiye sahip olmamasına rağmen, firmanın bundan büyük bir etki  ve devam eden süreçte devrim niteliğinde bir ürün olarak kullanacağını bekliyor. Peker’e göre firma alaşımın karmaşık şekiller vermede yarattığı kolaylık kadar dayanıklılık ve gücünü de piyasaya eşsiz bir ürün sürmek için kullanacak.

Tagged With: , , ,