Loto Türkiye

-

Nadiren de olsa yerli, yabancı uygulamalar arasında belirli bir özelliği ile öne çıkan yazılımları fırsat buldukça sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Elma Dergisi takipçilerinden Cem Saran’ın, logosunun her pikselinden uygulama kodlarına kadar kendisinin geliştirdiği Loto Türkiye adlı bir yazılımdan bahsetmek istiyorum. Aslında bu bahsetme işini tamamen kendi emeği olduğu için Cem Bey’e bırakmanın daha doğru olduğuna karar verdim ve bir yazı hazırlamasını rica ettim. Ülkemizde şans oyunları ile arası iyi olan kullanıcıların çok hoşuna gideceğini düşündüğüm uygulamayı kullanmak isteyen şanslı 20 kişiye de  hediye edeceğiz. Dilerseniz önce uygulamaya göz atalım…

Loto Türkiye

Milli Piyango İdaresinin piyango çekilişi hariç tüm oyunları tek bir iPhone uygulaması altında birleşti, Loto Türkiye.

Uygulama Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara, Süper Loto oyunlarına ait bugüne kadar çıkan tüm sonuçları kullanıcısına basit, sade bir arayüzle sunuyor, aynı zamanda uygulama tarafından üretilen ya da uygulama dışı elle oynanan oyunları kayıt altına alıp, çekiliş yapıldıktan sonra kaydedilen oyunlara isabet eden ikramiyeyi ve bilinen rakamları oldukça detaylı bir şekilde otomatik olarak gösteriyor. Bunun yanı sıra oyunları oynarken kullanabileceğiniz rastgele rakam tahminleri yapıp size oyunlarda yardımcı oluyor.

 Anlatım sadece Sayısal Loto üzerinden yapılmıştır fakat bahsi geçen tüm özellikler diğer oyunlar içinde söz konusudur. Uygulamayı App Store’dan bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

 Açılış Ekranı

Uygulama çalıştırıldığında rastgele rakam üretiminin yapıldığı ana ekran karşımıza çıkıyor. Alt buton gurubunda ilgilendiğiniz oyunu seçebileceğiniz geçiş butonları yer alıyor. Üst buton grubunda ise seçili olan oyuna ait oyunlar ve sonuçlar bölümlerine ulaşabileceğiniz butonlar var. Orta bölümde ise oyuna göre değişen rastgele rakam üretiminin yapıldığı bölüm yer alıyor.

 

Bu bölümde parametrik olarak içeriği değiştirilebilen büyük bir buton gözüküyor. Bu içeriği ayarlanabilen (“Kendimi Şanslı Hissediyorum”) butona basıldığında uygulama rastgele ürettiği rakamları döner bir arayüz ile gösteriyor. Ekranda gözüken “+” butonuna basıldığında üretilen rakamların oynandığı algılanıyor ve ilgili oyunun gelecek ilk çekiliş tarihine bu rakamlar otomatik olarak kaydediliyor.

 Oyun Sonuçları ve Detayları

Ana ekranda bulunan “Sonuçlar” butonuna basıldığında sonuçların nasıl alınacağını anlatan bir ekran çıkıyor ve orada anlatıldığı gibi sağ üst köşede bulunan güncelle butonuna basıldığında ilgili oyun için bugüne kadar çıkan tüm sonuçlar Milli Piyango İdaresi resmi internet sitesi üzerinden alınıp, toplu halde sonuca göre renkli ve ışıklı bildirimler ile listeleniyor. Bu alım bir kere yapıldıktan sonra bir daha internet bağlantısına gerek duyulmuyor. Artık telefonunuzda o güne kadar yapılan tüm çekiliş sonuçları kayıtlı hale geliyor. Tekrar güncelle butonuna basıldığında sadece yeni sonuç olup olmadığı kontrol edilerek varsa yeni sonuçların alınması sağlanıyor. Yeni sonuç kontrol işlemi için oldukça düşük bir internet kullanımı (0,30 KB) yapılıyor. Uygulamanın burada özel bir yeteneği de devreye giriyor, eğer 3 defa (bu sayı ayarlanabiliyor ya da devre dışı bırakılabiliyor) sonuç alımı başarısız olursa ya da sonuç alımı hatalı olursa uygulama size sonuç alımı için kullandığı bağlantıları tazeleme önerisi getiriyor. Bunu daha basit anlatmak gerekirse; örneğin sonuçların alındığı Milli Piyango İdaresinin internet sitesi değişti ve artık bağlantı adresleri farklı, bu durumda uygulama devre dışı kalmıyor, böyle bir durum fark edilirse uygulama yeni, aktif, çalışan bağlantıları temin edip, yeni bağlantılar ile kendini tekrar sağlıklı bir şekilde çalışır hale getirebiliyor. Sonuçların alımı esnasında uygulama ekranları kilitlenmiyor, alım ve işleme işlemi gerçekleştirilirken uygulama kullanımına devam edilebiliyor.

Sonuçlar büyükten küçüğe tarih ve hafta sıralı liste şeklinde sunuluyor. Her sonuca yönelik büyük ikramiyenin bilinip bilinmediği, kaç kişinin bildiği ve ne kadar kazandıkları ya da ne kadar devir olduğu bilgisi de listede sunuluyor. Büyük ikramiyenin bilindiği satırlar yeşil zemin ve yeşil ışık ile, devir olan çekilişler ise gri ve kırmızı ışık ile renklendirilmiş.

 Çekiliş sonuçlarına ait verilebilecek tüm detaylara ilgili satır seçilerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Örneğin Sayısal Loto için 6,5,4,3 bilen kişi sayıları ve kazandıkları miktarlar aynı zamanda toplam hasılat ve büyük ikramiye kazanan il ilçe bilgisi okunaklı, rahat bir düzende sunuluyor.

 

Oyunlar

Ana ekranda bulunan “Oyunlar” butonuna basıldığında, oynamış olduğunuz oyunları kaydedip sonuçlarını takip edebileceğiniz bir ekran çıkıyor. Bu ekranda ister uygulama tarafından isterseniz de uygulamadan bağımsız elle oynadığınız oyunları kaydedebiliyorsunuz. İlk kullanımda işlemleri nasıl yapmanız gerektiğini anlatan bir açıklama yazısı geliyor. “Düzenle” butonuna bastığınızda “+” ve “Bitti” butonları çıkıyor. “Bitti” butonunu düzenleme işlemi bittiği zaman kullanırken “+” butonunu ise yeni bir oyun eklemek istediğinizde kullanıyorsunuz. “+” butonuna basıldığında oldukça orijinal, özgün ve şık bir tasarım ile karşılaşıyorsunuz, karşınıza yeni kayıt ekleme ekranı geliyor. Bu ekran üst bölümünde ilgili oyun için çekiliş tarihi seçim alanı ve altında ise bulunduğunuz oyuna göre değişen örneğin Sayısal Loto için 49 adet buton yer alıyor. Bu butonlara basarak oynadığınız rakamları seçiyorsunuz, seçmiş olduğunuz rakamlara tekrar dokunarak seçim dışı bırakabiliyorsunuz. İlgili oyunun istediği kadar adet rakam seçimi yaptıktan sonra sağ üst köşedeki “Ekle” butonu aktif hale geliyor ve bu butona bastığınızda seçmiş olduğunuz oyun haftasına girmiş olduğunuz oyun kaydediliyor. Kaydetmek istediğiniz çekiliş tarihini siz belirleyebildiğiniz için sonucunu bilmediğiniz geçmiş kuponlarınız var ise hemen kaydedip sonuçlarını görebiliyorsunuz. “Oynanan” butonu ile listeye geri döndüğünüzde kaydettiğiniz oyuna ait bir sonuç bulunur ise düzenleme modunda bile hemen otomatik sonuç bildirimi yapılıyor. Eğer bir şeyler bildiyseniz aynı sonuç bildirim listesindeki gibi yeşil renk bildirimler ile kaç rakamı bildiğiniz ve ne kadar kazandığınız yazıyor, eğer bilemediyseniz kırmızı renk bildirimi ile kaç rakamı bildiğinizi ya da hiç bir rakamı bilemediğiniz gösteriliyor ya da daha çekilişi yapılmayan bir haftaya kayıt yaptıysanız sarı renkli bildirim yapılıyor. Düzenleme modundayken silme butonları ile kayıtları silebiliyor ya da istediğiniz kayıtları seçerek değiştirebiliyorsunuz. Düzenleme modundan çıktıktan sonrada aynı e-posta listesindeki gibi sağa ya da sola sürükleme işlemi ile de kayıtlar silinebiliyor.

 

Eğer oyun sonucuna yönelik tam detay görmek istiyorsanız düzenleme modundan çıkıp, sonuç detayını görmek istediğiniz satırı seçmeniz ile birlikte detaylı sonuç bildirim ekranına ulaşılabiliyor. Bu ekranda bildiğiniz rakamlar ve eğer bir şey kazandıysanız kazandığınız miktar satırı yeşil olarak bildiriliyor.

 

 

Ayarlar

Genelde çoğu kullanıcının gözünden kaçan bir yerde oluyor uygulama ayarları, bu nedenle uygulama ilk çalışmasında bir bilgilendirme mesajı sunuyor kullanıcısına; Genel ayarlar bölümünden (ikon görünümü altta) uygulama ayarlarına ulaşabilirsiniz. Cihazın genel “Ayarlar” işleminden uygulama ayarlarına ulaşılabiliyor. Burada uygulamanın açılış oyunu, oyunlar için yaz saati uygulamasına göre değişiklik gösteren çekiliş saati, üretilen rakamların karışık ya da sıralı gelip gelmemesi, ana ekranda “+” işleminin her rakam üretildiğinde otomatik yapılması gibi ayarlar belirlenebiliyor. “Kendimi Şanslı Hissediyorum”, “Şansım Açık Olsun” benzeri oyun metinleri değiştirilip iptal edilebiliyor. Bağlantı güncelleme önerisinin kaç başarısız alım sonrasında getirilmesi ya da tamamen devre dışı bırakılması sağlanabiliyor. Aynı zamanda uygulamanın kullanmış olduğu internet kullanım bilgileri, oluşan trafiğin toplamı ve son bağlantının ölçümü görülebiliyor.

 

Yeni Versiyonlar için Planlar

Tüm oyunlar için anlık bildirimler ile çekilişler yapılır yapılmaz sonuçların, anında uygulama kullanıcısına bildirilmesi ve Milli Piyango çekiliş sonuçlarının da eklenmesi yeni versiyonlar için planlanmış durumda.

Son Söz

Cem Bey’e detaylı anlatımı için teşekkürler. Uygulama 0.99 $ ücret ile App Store’da satışta. Bahsettiğim gibi, şans oyunlarına meraklıysanız oldukça faydalı. Uygulamayı gerçekten isteyen arkadaşlarımızdan ilk 20 kişiye ücretsiz olarak vereceğimizi yazının başında belirtmiştim. Katılım sona erdiğinde yazının altında yorum olarak belirtilecek.

Uygulamaya ücretsiz sahip olabilmek için;

support@saranc.com mail adresine,

Konu alanına:

“Elma Dergisi’nden Loto Türkiye’yi istiyorum”  yazıp,

ileti alanına da Elma Dergisi kullanıcı adınızı ekleyip göndermeniz yeterli…

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

16 YORUMLAR

  1. Az önce mail gönderdim sağolsun cem bey hemen dönüş yaptı app yi indirdim oldukça başarılı ve kullanımı kolay başarılarının devamını dilerim.

  2. promosyon kodunu ilk alanlardan biriyim. cem beye ve mehmet beye teşekkür ederim.uygulamaya gelecek olursak çok başarılı bir çalışmaya olmuş. özellikle + kısmı çok iyi düşünülmüş. tekrar teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.