Mac fiyatları düşecek mi? “-Hayır”

Teknoloji her geçen gün hızla gelişiyor ve fiyatlar ucuzluyor. Başlığı okuduktan sonra böyle bir giriş yapıp nereye varmak istediğimi merak ediyorsunuzdur. Öyle ya, madem teknoloji ilerliyor, fiyatlar düşüyor, Mac fiyatları neden düşmüyor? Şöyle açıklamaya çalışayım. Bildiğiniz gibi Apple da her teknoloji şirketi gibi ürünlerini sürekli geliştiriyor ve yeni teknoloji malesef her zaman daha yüksek bir bedel ile kullanıcıya sunuluyor. Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan Retina ekranları örnek alalım. CNET’den bir analizci olan Richard Shim’in yayınladığı yeni rapora göre Apple, yeni MacBook Pro’lara son fırça darbelerini vuruyor başlıklı yazıda da değindiğim Retina ekran gibi üst sınıf bir özelliği Mac sistemlere getirerek maliyetleri artırıyor. Retina ekran, son dedikodulara göre sadece MacBook Pro’lara değil, MacBook Air ve iMac’lere de gelecek.

Rapor, Kaliforniya merkezli şirkete 2800 x 1800 piksellik 15,4″ bir MacBook Pro  ekranının yaklışık 160 dolar olduğunu, mevcut ekranın ise 68 dolara mal edildiğini öne sürüyor. Aynı şekilde mevcut 13″ ekranlar 69 dolara mal edilebilirken, 2560 x 1600 çözünürlüğe sahip 13″ lik bir retina ekran 134 dolardan aşağıya cihaza eklenemiyor.

Son yazdıklarımı okuduktan sonra tekrar başlığı hatırlayıp “bırak düşmesini, şu saatten sonra fiyatlar yükselmezse iyidir” dediğinizi duyar gibiyim. Telaşa lüzum yok. Apple’ın şimdiye kadar çok nadiren yeni bir ürün lansmanında fiyatları ardırdığını biliyoruz ki o zamanlarda durum tamamen farklıydı. Yıllardır fiyatlarda artış olmuyor. iPhone 4 ile karşımıza çıkan retina ekran fiyatları yukarı çıkartmadı. Keza Apple’ın yeni bebeği üçüncü nesil iPad de retina ekrana sahip olmasına rağmen önceki nesil ile aynı fiyattan satışa sunuldu.

Apple’ın fiyat politikasında bir değişikliğe gitmeyeceğini, geçerli olan fiyatlarla yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Malesef bir düşüş de mümkün olmayacak. Ülkemizde Apple’ın resmi Türkiye distributörü Bilkom’un son ürünlerdeki fiyat politikasını oldukça beğeniyorum. Fiyatlar hiç de öyle abartılmadan tüketiciye sunuldu. Hatta iPad 2 lansmanındaki fiyatlar için kesinlikle alkışı hak ediyor. Ülkemizdeki vergilendirme sisteminin bu gibi cihazlara ne derece ciddi bir fark getirdiğini de hesaba katmak gerek. Yine de şu an satışta bulunan Mac modellerinin fiyatlarını diğer ülkelerle mukayese etmek imkansız. ABD ile kıyaslamak zaten hata olur. Ben genellikle kıyaslama yaparken İngiltere, Almanya, Fransa fiyatlarını izliyorum. Avrupadaki Apple ürünlerinin satış fiyatları ile ülkemizdekileri kıyaslarsak son dönemde gayet iyi gittiğini söyleyebiliriz. Apple’ın yıl sonunda Türkiye Apple Store çalışması gerçekleşir, Bilkom da biraz çaba gösterirse fiyatların, özellikle de Mac fiyatlarının daha iyi seviyelere gelebilmesi mümkün. Ancak bu kesinlikle Apple ile alakalı değil, ülkemiz ile alakalı bir ayarlama olacak.

Umarım yakın gelecekte Türkiye’de de Mac fiyatları daha makul seviyelerde Türk kullanıcılarına sunulur ve bizler için daha kolay alınabilir bir hale gelir. Apple’ın iPhone ile başlayan ve OS X Lion ile güçlenen Türkçe dil desteğini her pikselde görebilmek sanırım beni çok mutlu edecek. Türkiye, Apple için ciddi pazarlardan biri. Kim bilir, belki Jobs zamanında göremediğimiz ilgiyi Cook zamanında görürüz.

Tagged With: , , ,