Mac Satışları Uçuşa Geçti

-

20140110-095831.jpg

Güçlü araştırma şirketlerinden biri olan Gartner, 2013 yılının son çeyreğine ait bilgisayar satışlarının yer aldığı bir rapor yayınladı. ABD’de yapılan bu araştırma ile, tatil sezonunun bilgisayar satışlarını genel olarak kurtaramadığını gözler önüne seriyor. Geçen yılın aynı dönemine göre tüm satışlar %7.5 oranında düştü. ABD’de 2012 yılının son çeyreğinde 17.068 adet bilgisayar satışı gerçekleşmiş. Bu yıl ise aynı dönemde bu sayı 15.795’e gerilemiş durumda.

Neredeyse tüm büyük oyuncular Post PC döneminden nasibini almış gibi görünüyor. Pazara hakim ilk beş firmadan Toshiba, -%13,9 ile en büyük darbeyi alan şirket olmuş. Onu sırasıyla -%10.3 düşüş ile HP izliyor.

Bu genel düşüşe rağmen satışlarını artıran üç şirket var. Dell, Apple ve Lenovo. Lenovo geçen yılın son çeyreğine satışlarını %3,5 artırmış. Dell ise %7.4’lük bir artış yakalamış.

Satışları kelimenin tam manasıyla “uçuşa geçen” tek firma ise Apple. Tam %28.5 artış gösteren satış yüzdesi ile neredeyse pazarın ortalamasını tek başına yükseltme görevini üstlenmiş gibi görünüyor.

2012’nin son çeyreğinde 1.688 adet Mac satışı yapan Apple, 2013’ün aynı döneminde bu sayıyı 2.168’e çıkartmış. Pazar payı da bu sayede %9.9’dan 13.7’ye sıçramış.

Elbette bu rakamlara tablet pc’ler dahil değil. iPad’in oyuna dahil olması durumunda tablo Apple’ı rakipsiz kılıyor.

Gartner’ın raporuna göre ABD’deki pazar payını aynı kararlılık ile artırabilen tek marka Apple oldu.

Uzmanlara göre çok daha yüksek rakamların beklendiği Apple’dan 2012 ilk çeyreğine oranla 2013 başında düşük bir yüzde gelmesinin tek sebebi iMac. Oldukça az sayıda üretilen iMac, yok sattı ve satın almak isteyen pek çok kullanıcı ürüne sahip olamadı.

Son yedi yılda %5’in altındaki pazar payından %13.7’ye yükseliş ise genel olarak ciddi bir düşüş sergileyen pazarda Apple’ı oldukça değerli kılıyor.

20140110-095848.jpg

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.