MacBook Air’inize Çift Monitör Desteği : j5 create USB Adaptör İncelemesi

-

11″ Macbook Air kullanıcısı olarak iş yerinde en çok eksikliğini hissettiğim konulardan birisi de çift monitör desteğiydi. Bildiğiniz üzere Macbook’lar üzerinde doğrudan monitör bağlamaya imkan veren HDMI ya da VGA benzeri bir çıkış bulunmuyor, yalnızca Thunderbolt / MiniDisplay portu üzerinden çeşitli çeviricilerle bu çıkışları alabiliyorsunuz. Macbook Pro’larda bulunan çift Thunderbolt portu aynı anda iki monitörün bağlanmasına izin verirken, MacBook Air üzerindeki tek portu kullanarak standart bir monitör bağladığınızda ikinci  monitörü bağlayacak portunuz kalmıyor.

hasan_j5create_2

 

Aslında Thunderbolt portunun sunduğu yüksek bant genişliği sayesinde, Thunderbolt portu bulunan Apple Thunderbolt Display‘leri aynı hat üzerinde (daisy chain) kullanabiliyor, Macbook Air üzerindeki tek Thunderbolt portuna iki Apple Thunderbolt Display’i bağlayabiliyorsunuz. Apple bilgisayarınız modeline göre  bir Thunderbolt portu üzerinden bağlanabilecek maksimum monitör sayılarını aşağıda (kaynak) görebilirsiniz.

hasan_j5create_4

Dün açılan Apple Online Store’u ziyaret ettiyseniz, ülkemizde Apple Thunderbolt Display’lerin satış fiyatını görmüşsünüzdür. Tanesi 2.700 TL den iki Apple Thunderbolt Display’e toplamda 5.400 TL bütçe ayırmak pek mümkün görünmediğinden, uzun zamandır Internet üzerinden incelediğim ve olumlu / olumsuz pek çok yorumla karşılaştığım J5 Create firmasının USB 3.0 adaptörünü (JUA-310) bayram tatilinde Amerika’ya giden bir arkadaşım sayesinde edindim.

hasan_j5create_3

Ürün neredeyse Apple’ın orijinal çeviricileri büyüklüğünde, yalnızca biraz daha uzun. Bir tarafı USB, bir tarafı VGA olan modelini tercih ettim ama DVI ve HDMI çıkış veren modelleri olduğunu da belirteyim. Amazon.com üzerinde USD 64 fiyat etiketiyle sunulan ürün vergi, kargo derken 150 TL gibi bir fiyata geliyor (USA’den alındığında).

Ürünü aldıktan sonra J5 create web sitesindeki destek adresinden sürücüsünü indirip kurmanız gerekiyor.  JUA-310 için Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion sürücüleri bulunuyor. Ürünü almadan 2 gün önce Mavericks’e geçtiğim için Mountain Lion sürücüsünü indirip kurdum ve adaptörü bilgisayarın USB portuna bağladım. Ürünün kullanım kılavuzunda USB 3.0 olduğu için USB Hub üzerinden bağlantı tavsiye edilmemiş.

hasan_j5create_1

Ürünü bağlar bağlamaz ikinci monitör devreye girdi, Sistem Ayarları kısmından ekran çözünürlüğünü elle düzeltmem sonrası çift monitörü gayet başarılı bir şekilde kullanabildim. Pencerelerin taşınmasında ya da Safari üzerinde aşağı – yukarı kaydırma (scrool) yaparken herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Yalnız Safari üzerinde pencere içerisinde Flash ve Video içeren sitelerde kırpışma problemi ile karşılaştım. Tam ekran yaptığınızda ortadan kalkan problem yan yana pencerelerde ya da browser içerisindeki pencerelerde video oynattığınızda ortaya çıkıyor.

Bununla ilgili çok hızlıca bir video çekip Youtube’a ekledim, kalite ve ışık problemi için kusura bakmayın. J5 create USB – VGA adaptörü üzerinden bağladığım monitördeki kırpışma sorununu gösterebilmek amacıyla yazıya ekliyorum;

Dolayısı ile çift ekran oyun oynamayı düşünüyorsanız doğru ürün gibi gözükmüyor ancak benim gibi çok pencere ile çalışıyorsanız ve MacBook Air’in taşınabilirliğinden vazgeçemiyorsanız J5 create firmasının çeviricisi Ofis Programları, Safari, Photoshop ve Illustrator gibi yazılımlarla sorunsuz çalışıyor ve masaüstünüzü genişletiyor. Belki Mountain Lion sürücüsünü kullanıyor olmam da bu kırpışma sorununa neden oluyordur, J5’den Mavericks sürücüsü gelirse güncelleyip yorumlara eklerim. Mavericks’le birlikte gelen genişletilmiş çoklu monitör desteği ile OS X’den daha fazla keyif alındığımı da yazının sonuna eklemiş olayım.

Not: Ürünün Windows desteği de bulunuyor ancak deneyecek fırsatım olmadı.

 

 

Hasan Sütcüoğlu
Hasan Sütcüoğlu
Elektronik ürünlere olan performans odaklı bakış açımı, tasarım odaklı hale getirmemi sağlayan markadır Apple. Bu nedenle, bir teknoloji tutkunu olarak, Apple ürünlerini kullanırken yaşadığım keyif ve deneyimleri, başkalarının da yaşayabilmesi için paylaşıyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. Merhaba,

    İkinci monitörüm yalnızca VGA destekliyor, ayrıcı projeksiyonumuz da yalnızca VGA desteklediği için ürünün VGA çıkışlı modelini tercih ettim. DVI ve HDMI sayısal sinyallerle çalıştığı için VGA ya göre daha keskin bir görüntü verdiği doğrudur ancak kırpışma sorununun VGA kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Zaten video dışındaki oynatımlarda bir sorun olmuyor, tahminim USB 3.0 de olsa bant genişliği ya da OS sürücüsü ile ilgili bir problem olduğu.

    Selamlar..

    • Gerçekten çöp bir cihaz.Fena halde takılmalar mevcut.Code yazmak ıcın cıft monıtor baglamak ıcın kullanmıstım.Rotate olayıda yok.Guncel bılgı yosemıte’de kıtlenıyor.

      • Murat Bey Merhabalar, ürünü 1 senedir kullanıyorum, Macbook Air 11″ ile birlikte biri Thunderbolt portu üzerinden diğeri bahsi geçen J5 adaptör üzerinden iki adet 23″ ekranda takılma olmadan çalışmaktaydı ta ki Yosemite’ye kadar. Yosemite sonrası bahsettiğiniz takılmalar başladı, J5 Create sitesinde son sürücü Mavericks’e ait olduğu için destek başlığından bir mail attım, ertesi gün geri dönüp Yosemite çıkana kadar daha önceki bir sürücüyü önerdiler. Şu anda o sürücüyle yine düzgün çalışıyor. İkinci monitörde oyun oynamadan sadece ekranı genişletmek, mail – Word gibi uygulamaları taşımak için yeterli gibi duruyor. Acaba sizde bir sürücü problemi olmuş olabilir mi? Ekranı döndürme konusunda bilgim yok ne yazık ki..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.