MacBook Air’inize Çift Monitör Desteği : j5 create USB Adaptör İncelemesi

11″ Macbook Air kullanıcısı olarak iş yerinde en çok eksikliğini hissettiğim konulardan birisi de çift monitör desteğiydi. Bildiğiniz üzere Macbook’lar üzerinde doğrudan monitör bağlamaya imkan veren HDMI ya da VGA benzeri bir çıkış bulunmuyor, yalnızca Thunderbolt / MiniDisplay portu üzerinden çeşitli çeviricilerle bu çıkışları alabiliyorsunuz. Macbook Pro’larda bulunan çift Thunderbolt portu aynı anda iki monitörün bağlanmasına izin verirken, MacBook Air üzerindeki tek portu kullanarak standart bir monitör bağladığınızda ikinci  monitörü bağlayacak portunuz kalmıyor.

hasan_j5create_2

 

Aslında Thunderbolt portunun sunduğu yüksek bant genişliği sayesinde, Thunderbolt portu bulunan Apple Thunderbolt Display‘leri aynı hat üzerinde (daisy chain) kullanabiliyor, Macbook Air üzerindeki tek Thunderbolt portuna iki Apple Thunderbolt Display’i bağlayabiliyorsunuz. Apple bilgisayarınız modeline göre  bir Thunderbolt portu üzerinden bağlanabilecek maksimum monitör sayılarını aşağıda (kaynak) görebilirsiniz.

hasan_j5create_4

Dün açılan Apple Online Store’u ziyaret ettiyseniz, ülkemizde Apple Thunderbolt Display’lerin satış fiyatını görmüşsünüzdür. Tanesi 2.700 TL den iki Apple Thunderbolt Display’e toplamda 5.400 TL bütçe ayırmak pek mümkün görünmediğinden, uzun zamandır Internet üzerinden incelediğim ve olumlu / olumsuz pek çok yorumla karşılaştığım J5 Create firmasının USB 3.0 adaptörünü (JUA-310) bayram tatilinde Amerika’ya giden bir arkadaşım sayesinde edindim.

hasan_j5create_3

Ürün neredeyse Apple’ın orijinal çeviricileri büyüklüğünde, yalnızca biraz daha uzun. Bir tarafı USB, bir tarafı VGA olan modelini tercih ettim ama DVI ve HDMI çıkış veren modelleri olduğunu da belirteyim. Amazon.com üzerinde USD 64 fiyat etiketiyle sunulan ürün vergi, kargo derken 150 TL gibi bir fiyata geliyor (USA’den alındığında).

Ürünü aldıktan sonra J5 create web sitesindeki destek adresinden sürücüsünü indirip kurmanız gerekiyor.  JUA-310 için Snow Leopard, Lion ve Mountain Lion sürücüleri bulunuyor. Ürünü almadan 2 gün önce Mavericks’e geçtiğim için Mountain Lion sürücüsünü indirip kurdum ve adaptörü bilgisayarın USB portuna bağladım. Ürünün kullanım kılavuzunda USB 3.0 olduğu için USB Hub üzerinden bağlantı tavsiye edilmemiş.

hasan_j5create_1

Ürünü bağlar bağlamaz ikinci monitör devreye girdi, Sistem Ayarları kısmından ekran çözünürlüğünü elle düzeltmem sonrası çift monitörü gayet başarılı bir şekilde kullanabildim. Pencerelerin taşınmasında ya da Safari üzerinde aşağı – yukarı kaydırma (scrool) yaparken herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Yalnız Safari üzerinde pencere içerisinde Flash ve Video içeren sitelerde kırpışma problemi ile karşılaştım. Tam ekran yaptığınızda ortadan kalkan problem yan yana pencerelerde ya da browser içerisindeki pencerelerde video oynattığınızda ortaya çıkıyor.

Bununla ilgili çok hızlıca bir video çekip Youtube’a ekledim, kalite ve ışık problemi için kusura bakmayın. J5 create USB – VGA adaptörü üzerinden bağladığım monitördeki kırpışma sorununu gösterebilmek amacıyla yazıya ekliyorum;

Dolayısı ile çift ekran oyun oynamayı düşünüyorsanız doğru ürün gibi gözükmüyor ancak benim gibi çok pencere ile çalışıyorsanız ve MacBook Air’in taşınabilirliğinden vazgeçemiyorsanız J5 create firmasının çeviricisi Ofis Programları, Safari, Photoshop ve Illustrator gibi yazılımlarla sorunsuz çalışıyor ve masaüstünüzü genişletiyor. Belki Mountain Lion sürücüsünü kullanıyor olmam da bu kırpışma sorununa neden oluyordur, J5’den Mavericks sürücüsü gelirse güncelleyip yorumlara eklerim. Mavericks’le birlikte gelen genişletilmiş çoklu monitör desteği ile OS X’den daha fazla keyif alındığımı da yazının sonuna eklemiş olayım.

Not: Ürünün Windows desteği de bulunuyor ancak deneyecek fırsatım olmadı.

 

 

Tagged With: , , , , , , , ,