Macbook Fiyatlarındaki Düşüş Mac Satışlarına Olumlu Yansıyacak

-

Dün duyurulan Macbook güncellemesi, Apple’ın daha önceki minor güncellemeleri gibi sessiz sedasız gerçekleşti. Yapılan güncelleme sadece donanım revizyonuyla sınırlı tutulan küçük bir tazeleme. Bu defa dikkat çeken ise Apple’ın donanımları yenilerken bazı Macbook modellerinde ciddi fiyat indirimine gitmesi.

Screen Shot 2013-02-14 at 10.50.27 AM

(Retina Ekran 13 inç Macbook Pro’nun yenilenmiş donanımı ve yeni fiyatları)

Bu fiyat indirimi, 2013 1. çeyrek sonuçlarında Mac satışlarında yaşanan küçük düşüşün etkili olabileceği akla getirdi. Hatırlanacağı gibi, 2013 yılı ilk çeyrek sonuçları bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında Mac satışlarında yaklaşık 1 milyon adetlik bir düşüş görülüyordu. Her ne kadar Apple bu düşüşün yeni iMac’in geç satışa sunulmasına bağlı olabileceğini iddia etse de, 1. Çeyrek mali sonuçlarının Apple’ın sonraki kararlarında etkili olduğu düşünülüyor. Örneğin, 128 GB iPad’in satışa sunulmasının arkasındaki itici gücün iPad’in başarılı satış grafiği olduğu görüşleri ortaya atılmıştı.

Öyle ya da böyle Macbook’larda yaşanan fiyat indirimi hem kullanıcıyı memnun edecek hem de çeyrek başına 5 milyon civarında seyreden satışları yukarıya doğru taşıyacaktır diye düşünüyorum. Özellikle, Retina Ekranlı 13 inç Macbook Pro’nün üst donanım modelindeki 300 dolarlık ve giriş modelindeki 200 dolarlık fiyat indirimi, hali hazırda retina olmayan Macbook Pro sahiplerini yeni modeli almaya ikna edecek kadar ciddi rakamlar.

retina-display-macbook-pro-fiyat-karsilastirmasi

(Retina Ekranlı 13 İnç Macbook Pro’nun eski donanımı ve fiyatları)

İncelik ve hafiflikte performans ve daha fazla kapasite arayanlar için de Macbook Air’in 256 GB SSD’li modelindeki 100 dolarlık düşüş hatırı sayılır bir indirim. 15 inç Macbook Pro modellerinde indirim olmamakla birlikte, retina olmayan 15 inç Macbook Pro seçeneğinin 1799 dolar etiketli tek model ile sınırlandığını görüyorüz. 15 inç Retina Macbook Pro ise eskisi gibi 2199 dolardan başlıyor ve üst donanım modeli 2799 dolar.

Screen Shot 2013-02-14 at 10.51.10 AM

Fiyat ve donanım revizyonu ile tazelenen yeni Macbook’ları kısa sürede ülkemizde görmek ümidiyle…

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. Acaba bu fiyatlar Türkiye ye nasıl yansıyacak. ABD de 1999 USD iken Türkiye’de 2960 USD olan cihaz şimdi ABD de 300 USD ucuzladı. Bakalım bizde de bu kadar ucuzlayabilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.