Macbook Fiyatlarındaki Düşüş Mac Satışlarına Olumlu Yansıyacak

Dün duyurulan Macbook güncellemesi, Apple’ın daha önceki minor güncellemeleri gibi sessiz sedasız gerçekleşti. Yapılan güncelleme sadece donanım revizyonuyla sınırlı tutulan küçük bir tazeleme. Bu defa dikkat çeken ise Apple’ın donanımları yenilerken bazı Macbook modellerinde ciddi fiyat indirimine gitmesi.

Screen Shot 2013-02-14 at 10.50.27 AM

(Retina Ekran 13 inç Macbook Pro’nun yenilenmiş donanımı ve yeni fiyatları)

Bu fiyat indirimi, 2013 1. çeyrek sonuçlarında Mac satışlarında yaşanan küçük düşüşün etkili olabileceği akla getirdi. Hatırlanacağı gibi, 2013 yılı ilk çeyrek sonuçları bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında Mac satışlarında yaklaşık 1 milyon adetlik bir düşüş görülüyordu. Her ne kadar Apple bu düşüşün yeni iMac’in geç satışa sunulmasına bağlı olabileceğini iddia etse de, 1. Çeyrek mali sonuçlarının Apple’ın sonraki kararlarında etkili olduğu düşünülüyor. Örneğin, 128 GB iPad’in satışa sunulmasının arkasındaki itici gücün iPad’in başarılı satış grafiği olduğu görüşleri ortaya atılmıştı.

Öyle ya da böyle Macbook’larda yaşanan fiyat indirimi hem kullanıcıyı memnun edecek hem de çeyrek başına 5 milyon civarında seyreden satışları yukarıya doğru taşıyacaktır diye düşünüyorum. Özellikle, Retina Ekranlı 13 inç Macbook Pro’nün üst donanım modelindeki 300 dolarlık ve giriş modelindeki 200 dolarlık fiyat indirimi, hali hazırda retina olmayan Macbook Pro sahiplerini yeni modeli almaya ikna edecek kadar ciddi rakamlar.

retina-display-macbook-pro-fiyat-karsilastirmasi

(Retina Ekranlı 13 İnç Macbook Pro’nun eski donanımı ve fiyatları)

İncelik ve hafiflikte performans ve daha fazla kapasite arayanlar için de Macbook Air’in 256 GB SSD’li modelindeki 100 dolarlık düşüş hatırı sayılır bir indirim. 15 inç Macbook Pro modellerinde indirim olmamakla birlikte, retina olmayan 15 inç Macbook Pro seçeneğinin 1799 dolar etiketli tek model ile sınırlandığını görüyorüz. 15 inç Retina Macbook Pro ise eskisi gibi 2199 dolardan başlıyor ve üst donanım modeli 2799 dolar.

Screen Shot 2013-02-14 at 10.51.10 AM

Fiyat ve donanım revizyonu ile tazelenen yeni Macbook’ları kısa sürede ülkemizde görmek ümidiyle…

Tagged With: , , ,