MacBook Pro Retina İncelemesi…

MacBook Pro Retina çıktığı günden beri çok fazla ilgi topladı. Gerek yurt dışında gerek Türkiye’de almak için uzun kuyruklar oluştu. Bilkom dışında bazı firmalar 1 ay önceden getirdiler ve birkaç saat içinde stokları bitti. Bilkom da artık satış için hazırlanıyor. Bir hafta, on gün sonra MacBook Retinalar stoklarında yerlerini alacak. Ankara’daki Apple Store’a ilk parti MacBook Retinalar geldi. Satışlarına yetişemesem de, teşhir ürününü inceleme şansı yakaladım. Sıcağı sıcağına da size aktarayım dedim.

Apple MacBook Pro Retina ile çıtayı daha yukarıya çıkarttı.

İlk olarak en önemli özelliklerinde bahsedeyim. Ekran kalitesi. Retinalar 2880×1800 ekran çözünürlüğüne sahip. Aşağıdaki fotoğrafta ne kadar size yansıtamamış olsam da yakından bakınca çok güzel bir görüntü sunuyor. Görüntüler çok canlı gözüküyor ama görüntüyü bozan bazı etkenlerde yok değil. En başka uygulamalar elbette. Çoğu uygulama normal Mac’ler için üretildiği için ikonlar ve grafikler de bozukluklar oluşuyor.

Fiyatı normal bilgisayarların üzerinde ama işlemci hızı ve iç donanımı 2 kat daha fazla. Yanınızda ağır ve hantal bir Windows PC taşımak yerine MacBook Pro Retina taşıma fikri daha iyi geliyor.

En büyük endişelerimden biri kasanın ince olmasından dolayı fanların küçültülüp yerleştirilmesiydi. Bununla beraber fazla ısınma sorunları ortaya çıkacaktı. Ama Apple bu konuda da ince eleyip sık dokumuş. Yarım saat boyunca cihazın bütün özelliklerini çalıştırdım ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Gelelim hızına. Apple ürünlerinin hızı Windows PC’lerin her zaman üstünde. Retinada ise durum apayrı bir boyuta ulaşmış. İncelemeyi yaparken sol tarafımda i7’li MacBook Pro Retina sağ tarafımda da i7 işlemcili normal MacBook Pro duruyordu. (MacBook Pro Retinanın işlemci hızı 3.3 Ghz, normal MacBook Pro’nun işlemeci hızı 2.6 Ghz)  Retinanın iç donanımı diğer Maclerden daha güçlü, uygulama yükleme yapamadım ama diğer yaptığım işlemlerde MacBook Pro Retina daha çabuktu.

Son olarak da inceliğinden bahsedelim. Mac ailesi gün geçtikçe daha güçleniyor. İç donanım artıyor ama gittikçe de inceliyor. Apple’ın incelik bakımından öncü olan bilgisayarı Air’dı. Hemen arkasından artık MacBook Pro Retina geliyor. Cihazdan optik disk okuyucusunun çıkartılmasıyla biraz daha inceldi.

Gelelim işin kötü tarafına. Her güzel şeyin bir değeri vardır… MacBook Pro Retina’nın değeri de oldukça fazla. Fiyatlar modellere bağlı olarak 5.800 ile 7.500 TL arasında değişiyor. İndirimler yapıyorlar ama çok fazla etki etmiyor.

Bu incelemede çok fazla detaya giremedik. Alıp, kullanmaya başladığımız zaman daha geniş bir inceleme yazısı yazacağım.

YouTube’dan bir MacBook Pro Retina Unboxing videosu…

Tagged With: