MacBook Pro Retina İncelemesi…

-

MacBook Pro Retina çıktığı günden beri çok fazla ilgi topladı. Gerek yurt dışında gerek Türkiye’de almak için uzun kuyruklar oluştu. Bilkom dışında bazı firmalar 1 ay önceden getirdiler ve birkaç saat içinde stokları bitti. Bilkom da artık satış için hazırlanıyor. Bir hafta, on gün sonra MacBook Retinalar stoklarında yerlerini alacak. Ankara’daki Apple Store’a ilk parti MacBook Retinalar geldi. Satışlarına yetişemesem de, teşhir ürününü inceleme şansı yakaladım. Sıcağı sıcağına da size aktarayım dedim.

Apple MacBook Pro Retina ile çıtayı daha yukarıya çıkarttı.

İlk olarak en önemli özelliklerinde bahsedeyim. Ekran kalitesi. Retinalar 2880×1800 ekran çözünürlüğüne sahip. Aşağıdaki fotoğrafta ne kadar size yansıtamamış olsam da yakından bakınca çok güzel bir görüntü sunuyor. Görüntüler çok canlı gözüküyor ama görüntüyü bozan bazı etkenlerde yok değil. En başka uygulamalar elbette. Çoğu uygulama normal Mac’ler için üretildiği için ikonlar ve grafikler de bozukluklar oluşuyor.

Fiyatı normal bilgisayarların üzerinde ama işlemci hızı ve iç donanımı 2 kat daha fazla. Yanınızda ağır ve hantal bir Windows PC taşımak yerine MacBook Pro Retina taşıma fikri daha iyi geliyor.

En büyük endişelerimden biri kasanın ince olmasından dolayı fanların küçültülüp yerleştirilmesiydi. Bununla beraber fazla ısınma sorunları ortaya çıkacaktı. Ama Apple bu konuda da ince eleyip sık dokumuş. Yarım saat boyunca cihazın bütün özelliklerini çalıştırdım ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Gelelim hızına. Apple ürünlerinin hızı Windows PC’lerin her zaman üstünde. Retinada ise durum apayrı bir boyuta ulaşmış. İncelemeyi yaparken sol tarafımda i7’li MacBook Pro Retina sağ tarafımda da i7 işlemcili normal MacBook Pro duruyordu. (MacBook Pro Retinanın işlemci hızı 3.3 Ghz, normal MacBook Pro’nun işlemeci hızı 2.6 Ghz)  Retinanın iç donanımı diğer Maclerden daha güçlü, uygulama yükleme yapamadım ama diğer yaptığım işlemlerde MacBook Pro Retina daha çabuktu.

Son olarak da inceliğinden bahsedelim. Mac ailesi gün geçtikçe daha güçleniyor. İç donanım artıyor ama gittikçe de inceliyor. Apple’ın incelik bakımından öncü olan bilgisayarı Air’dı. Hemen arkasından artık MacBook Pro Retina geliyor. Cihazdan optik disk okuyucusunun çıkartılmasıyla biraz daha inceldi.

Gelelim işin kötü tarafına. Her güzel şeyin bir değeri vardır… MacBook Pro Retina’nın değeri de oldukça fazla. Fiyatlar modellere bağlı olarak 5.800 ile 7.500 TL arasında değişiyor. İndirimler yapıyorlar ama çok fazla etki etmiyor.

Bu incelemede çok fazla detaya giremedik. Alıp, kullanmaya başladığımız zaman daha geniş bir inceleme yazısı yazacağım.

YouTube’dan bir MacBook Pro Retina Unboxing videosu…

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. Elimde 2,6 ghz 8gb ram 512 gb ssd olan modeli var.1 Ağustostan beri kullanıyorum.Performans olarak pil ömrü olarak hafiflik olarak makine mükemmel.Gerçekten işlemcininde ram’inde ssd diskinde artıları çok belirgin.Yazılımların açılması ve çalıştırılması mükemmel.Mesela itunes ve iphoto yazılımlarım çok yüklü,daha önce kullandığım macbook pro 2,2 ghz işlemci 4 gb ram 750 gb hdd mountain lion yüklü olan 17 inch makinada bu yazılımlar ikona tıkladıktan bir süre sonra açılıyor,retinada ise neredeyse ikona tıklamakla aynı anda açılıyor,makinanın açılış kapanış hızlarıda çok iyi.Yalnız makinayı aldığımda lion yüklü idi ve işlemler bu şekilde olmuyordu,mountain lion yükledikten sonra takır takır çalışmaya baladı.Macbook pro retina bariz bir şekilde mountain lion için yapılmış,mountain lion’da retina için yapılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.