Macintosh’un halka açık ilk tanıtımı ve telgraf ile telefon karşılaştırması

24 Ocak 1984’te Steve Jobs’un ünlü Macintosh tanıtımını yapmasından yaklaşık bir hafta sonra, Jobs Mac’i bir kez daha tanıttı. Bu kez izleyici kitlesi yatırımcılardan ziyade Boston Bilgisayar Topluluğundan potansiyel müşterileriydi.

Çok daha az bilinen bu tanıtım aslında 24 Ocaktaki tanıtımın biraz daha iyileştirilmiş bir hali. Apple ve teknoloji tarihi ile ilgilenenlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum. 84’ten beri saklı tutulan bu video, Mac’in 30’uncu yaşgününde ortaya çıktı. Varlığını duymuştum ama ilk kez biraz önce izleme şansını yakaladım. Yazının sonuna videoyu izlemek isteyenler için ekliyorum.

Tanıtımın 37:40 bölümünden itibaren ilginç bir karşılaştırma yapıyor Jobs.

“Şimdi, yüz yıl kadar geriye, 1880’lere dönelim. O dönemde Birleşik Devletler’de yaklaşık yirmi – yirmi beş bin kadar eğitimli telgraf operatörü bulunuyordu. Boston ve San Francisco arasında gerçekten bir telegram gönderebiliyordunuz ve istasyondan istasyona aktarılması yaklaşık 3 veya dört saat sürüyordu. İşe yaradı ve bu teknoloji adına otuz veya kırk yıllığına gerçekten harika bir buluştu.

Verimliliği artırmak adına o dönemde bazıları Amerika’daki her masaya bir telgraf makinası koymayı konuşuyorlardı. Elbette bu insanlar neredeyse aynı zamanlarda Alexander Graham Bell’in telefon – teknolojide yeni bir buluş için orjinal patentleri yazdığını bilmiyorlardı. Çünkü teknolojiyi geliştirmek için Amerikadaki her masaya bir telgraf koymak işe yaramayacaktı. İnsanlar yüz saatlik Mors kodunun dersini alabilmek için 20 ila 40 dolar ödemek istemiyordu.

Fakat Telefon, 10 yıl içinde 200.000 den fazla masadaki yerini çoktan almıştı. Bu kesinlikle bir buluştu çünkü insanlar zaten onu nasıl kullanacaklarını biliyorlardı. Aynı temel işlevi görüyordu fakat kullanımı radikal bir şekilde daha kolaydı.

Şu anda endüstrideki kesişim noktasındayız. Verimliliği geliştirebilmek için hala herkesin masasına mevcut nesilden bir kutu koymamızı öneren insanlar var. Bir telgraf, eğer isterseniz… Ve biz buna inanmıyoruz. Bunun işe yarayacağını düşünmüyoruz. İnsanlar o lanet olası 400 sayfalık WordStar klavuzlarını okumayacaklar. 150 Slahs-W-Zs komutlarıyla ceplerinde o kartları taşımayacaklar. Bunu yapmayacaklar.

Biz, artık ilk telefona sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Ayrıca size eski elektronik tablolama ve kelime işlemcilerin yaptıklarını da yaptırıyor. Şarkı söylemenize izin veriyor. Resim yapmanızı sağlıyor. Kesip dökümanlarınıza yapıştırmanıza olanak sağlayan şemalar yapmanıza imkan tanıyor. Eğer tarzınızı yansıtmak istiyorsanız o cümleyi Bold Helvetica veya Old English yazıtipleriyle yazıyor.”

Jobs’un tarzı o zamandan vefatına kadar hiç değişmemiş. Apple II ile IBM mukayesesi yaptığı, projeksyonla ekrana yansıyan  bulanık fotoğrafı gösterdiğinde çok güldüm. Keşke yaşayıp Mac’in 30’uncu yaş gününü de görebilseydi.

Tagged With: , , , ,