Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

-

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla biraz değişti. Bugün bu işlemin macOS Catalina (10.15) sistemlerde nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Uyarı: Yasal olarak pek çok kurum kabul etse de imzanın belgede bu şekilde yer almasının kabul edilmemesi ihtimaline karşı önceden kurumdan bilgi almakta fayda var. Malum 2020 yılında olmamıza rağmen “ille de fax gönderin” diye direten kurumlar da yok değil.

Adım adım imza eklemeye dönersek;

Öncelikle düz bir beyaz kağıt üzerine tercihen siyah renk mürekkepli kalem kullanarak her zamanki gibi imzanızı atın. Burada dikkat edilmesi gereken özel bir husus yok. Sadece imzanızın düz bir çizgideymiş gibi olması, kameranın algılamasını kolaylaştıracağı için biraz özen göstermekten zarar gelmez.

İmza eklemek istediğiniz dokümanı Önizleme (Preview) uygulaması ile açın ve “İşaretleme Araç Çubuğunu Göster” düğmesine basın. Veya Görüntü menüsünden İşaretleme Araç Çubuğunu Göster’i seçin (shift+cmd+A).

İşaretleme araç çubuğundaki “İmzala” düğmesine basın ve kamerayı seçin.

Bu adımda daha önce imzaladığınız kağıdı, kameranın görebileceği şekilde düz olarak tutun. Kamerada gördüğünüz mavi renkli düz çizgiyi, imzanızı düz gösterebilmek için referans olarak kullanabilirsiniz. Ekranda imzanız göründüğünde, “Bitti” tuşuna basmanız yeterli.

Artık imzanız, imza listesinde görünecek ve dilediğiniz zaman dilediğiniz belgeye eklemek için hazırda bekleyecek. Dilerseniz listeye çok sayıda imza ekleyebilirsiniz. İmzanız o listeye eklendikten sonra tek yapmanız gereken, imza düğmesine basıp istediğiniz imzayı listeden seçmek ve evrakta istediğiniz yere sürükleyip, lüzumlu hallerde boyutlandırarak yerleştirmek. 

Kullanmak istemediğiniz imzalarınızı, listeyi açıp yanındaki (x) işaretine basarak silebilirsiniz.

Kaleminizin ucunun kalınlığı, imzanın daha görünür olmasını sağlayacağı için benim örnekte yaptığım gibi ince uçlu bir kalem kullanmamak daha sağlıklı sonuç verecektir.

Ayrıca imza düğmesine bastıktan sonra kamera yerine izleme dörtgenini kullanarak da aynı şekilde imzanızı çizmek mümkün ancak çok düzgün bir sonuç elde edemediğimi söylemeliyim.


iPad, iPhone ve Mac cihazlarında bu ve benzeri “Nasıl Yapılır” kategorisinde yeni yazılar görmek hoşunuza gidiyorsa, yazıları “Hemen Paylaş” bölümünden seçebileceğiniz sosyal mecralardan biri veya birkaçında paylaşabilirsiniz.

Yazı veya konu hakkında fikir beyan etmek, ekleme veya eleştiri yapmak için aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.