Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

-

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla biraz değişti. Bugün bu işlemin macOS Catalina (10.15) sistemlerde nasıl yapıldığından bahsedeceğim.

Uyarı: Yasal olarak pek çok kurum kabul etse de imzanın belgede bu şekilde yer almasının kabul edilmemesi ihtimaline karşı önceden kurumdan bilgi almakta fayda var. Malum 2020 yılında olmamıza rağmen “ille de fax gönderin” diye direten kurumlar da yok değil.

Adım adım imza eklemeye dönersek;

Öncelikle düz bir beyaz kağıt üzerine tercihen siyah renk mürekkepli kalem kullanarak her zamanki gibi imzanızı atın. Burada dikkat edilmesi gereken özel bir husus yok. Sadece imzanızın düz bir çizgideymiş gibi olması, kameranın algılamasını kolaylaştıracağı için biraz özen göstermekten zarar gelmez.

İmza eklemek istediğiniz dokümanı Önizleme (Preview) uygulaması ile açın ve “İşaretleme Araç Çubuğunu Göster” düğmesine basın. Veya Görüntü menüsünden İşaretleme Araç Çubuğunu Göster’i seçin (shift+cmd+A).

İşaretleme araç çubuğundaki “İmzala” düğmesine basın ve kamerayı seçin.

Bu adımda daha önce imzaladığınız kağıdı, kameranın görebileceği şekilde düz olarak tutun. Kamerada gördüğünüz mavi renkli düz çizgiyi, imzanızı düz gösterebilmek için referans olarak kullanabilirsiniz. Ekranda imzanız göründüğünde, “Bitti” tuşuna basmanız yeterli.

Artık imzanız, imza listesinde görünecek ve dilediğiniz zaman dilediğiniz belgeye eklemek için hazırda bekleyecek. Dilerseniz listeye çok sayıda imza ekleyebilirsiniz. İmzanız o listeye eklendikten sonra tek yapmanız gereken, imza düğmesine basıp istediğiniz imzayı listeden seçmek ve evrakta istediğiniz yere sürükleyip, lüzumlu hallerde boyutlandırarak yerleştirmek. 

Kullanmak istemediğiniz imzalarınızı, listeyi açıp yanındaki (x) işaretine basarak silebilirsiniz.

Kaleminizin ucunun kalınlığı, imzanın daha görünür olmasını sağlayacağı için benim örnekte yaptığım gibi ince uçlu bir kalem kullanmamak daha sağlıklı sonuç verecektir.

Ayrıca imza düğmesine bastıktan sonra kamera yerine izleme dörtgenini kullanarak da aynı şekilde imzanızı çizmek mümkün ancak çok düzgün bir sonuç elde edemediğimi söylemeliyim.


iPad, iPhone ve Mac cihazlarında bu ve benzeri “Nasıl Yapılır” kategorisinde yeni yazılar görmek hoşunuza gidiyorsa, yazıları “Hemen Paylaş” bölümünden seçebileceğiniz sosyal mecralardan biri veya birkaçında paylaşabilirsiniz.

Yazı veya konu hakkında fikir beyan etmek, ekleme veya eleştiri yapmak için aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.