Mavericks Kurulum Dosyalarını USB Flash Diske Kopyalamak

-

Uzun süredir heyecanla beklediğimiz OS X’in 10.9 sürümü Mavericks, geçtiğimiz Salı akşamı itibariyle App Store’daki yerini aldı. 5.29 GB büyüklüğündeki kurulum dosyasını indirdikten sonra karşınıza gelen kurulum adımlarını takip ederek mevcut işletim sisteminizi Mavericks’e yükselttiniz. Peki, ya temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız? Ya da sahip olduğunuz diğer MAC’ler için tekrar kurulum dosyalarını indirmeden Mavericks’e geçiş yapmayı planlıyorsanız? Ya da önümüzdeki günlerde MAC’inizin diskini değiştirdiniz ve Time Machine yedeğinizden (var değil mi? :) ) geri dönmek istemiyorsanız? Tüm bunlar için en pratik yöntem, indirdiğiniz Mavericks kurulum dosyalarını en az 8 GB kapasitede bir USB flash diske “açılışta kullanılabilir şekilde” (boot edilebilir) yazmak.

Bunun için öncelikle App Store’dan OS X Mavericks yükseltmesini inidirin.

hasan_mavericks_usb-1

İndirme işlemi bittiğinde, karşınıza kurulum penceresi gelecek.  ⌘+Q ile bu pencereyi kapatın.

hasan_mavericks_usb-2

Daha sonra en az 8 GB kapasitede USB Flash diskinizi bilgisayarınıza takın. Dikkat, USB içerisindeki tüm veriler silinecek! 

Sol taraftaki panelde USB diskinizi gördükten sonra seçin ve silme (Erase) tabına geçin. Biçim (Format) olarak “Mac OS Extended (Journaled)” seçin ve isim olarak da (Name) “Untitled” yazın. İsim kısmı önemli, eğer bilgisayarınızda başka “Untitled” isimli disk / bölüm varsa, USB Flash diske bir başka isim  vererek bir sonraki adımda terminal penceresi içerisindeki komutta yer alan Untitled ismini mutlaka bu yeni isimle değiştirmelisiniz, yoksa USB flash diskiniz yerine başka bir diskteki bölümdeki verilerinizi kaybedebilirsiniz!!

hasan_mavericks_usb-6

Erase’e tıklayıp USB flash diskimizi boş ve temiz hale getirdikten sonra “Terminal” uygulamasını çalıştırıyoruz. Komut olarak aşağıdaki metni  Terminal pencerenize yazmanız gerekiyor.

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app –nointeraction

Yukarıdaki komutun alındığı kaynak şurada,  kopyala-yapıştır da yapabilirsiniz. 

Aşağıdakine benzer bir ekran gelecek, yönetici şifrenizi girip Enter’a basabilirsiniz (ben aşağıda bir defa hatalı girmişim). “Copying installer files to disk” kısmı yaklaşık 15-20 dk sürebiliyor, acele etmeyin.

hasan_mavericks_usb-3

İşlem bittiğinde Terminal pencereniz aşağıdakine benzeyecek;

hasan_mavericks_usb-4

İşlem tamam, artık USB ‘nizi çıkartıp bir başka MAC’te kullanabilir ya da açılışta Option tuşuna basarak USB Flash diskiniz üzerinden bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

Yazı içerisinde Disk Utility’e erişim ve silme işlemleri olduğu için adımların dikkatli bir şekilde yapılması, tüm sistemin Time Machine yedeği alındıktan sonra işleme başlanması ve ilgili USB Flash disk haricinde başka bir USB disk, bellek vb. harici depolama cihazının bilgisayara bağlı olmaması tavsiye edilir.  Klasik olacak ancak, bu makalenin kullanımından doğan ve doğabilecek her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı yazarın ya da Elma Dergisi’nin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

Hasan Sütcüoğlu
Hasan Sütcüoğlu
Elektronik ürünlere olan performans odaklı bakış açımı, tasarım odaklı hale getirmemi sağlayan markadır Apple. Bu nedenle, bir teknoloji tutkunu olarak, Apple ürünlerini kullanırken yaşadığım keyif ve deneyimleri, başkalarının da yaşayabilmesi için paylaşıyorum.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar,

  http://liondiskmaker.com/?p=200 bağlantısında belirtildiği üzere Lion Diskmaker üzerinden de aynı işlem yapılabiliyor, ancak denemediğim için makalede adım adım tamamladığım yöntemi yazmayı tercih ettim. Bahsi geçen linkte Diskmaker’ın Mavericks sürümünün üzerinde çalışıldığı belirtilmiş, kısa sürede hazır olur diye tahmin ediyorum.

 2. Süper bir yazı, Türk Apple forum sitelerinde bu tip yazıları görmek mümkün değil. varsa yoksa telefon, bizim bu tip konuları geliştirmemiz ve paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yazı Teşekkür ederim.

 3. Düzeltme; Disk Utulitiy ile yapılamadığını uygulamalı öğrenmiş bulunmaktayım :) yani yeni bir durum. App Storeden Mavericks Kurulum dosyasını imajını değilde app olarak indiriyormuş. Dolayısıyla önceki sürümler gibi Disk Utilitiy ile olmuyor. Kamuoyuna duyurulur :)

 4. kurulum ekranında usb seçip boot dediğimde hiç boot ekranı gelmeden not operation sytem hatası çıkıyor. nerede hata yapıyor olabilirim. usb yazdıktan sonra klasöre baktığımda mavericks yükle dosyasını görebiliyorum içerisinde????

 5. Merhaba,

  Yorumunuzu geç gördüm, dolayısı ile ancak cevap yazabiliyorum. USB’yi taktıktan sonra bilgisayarın açışında Option (Alt) tuşuna basılı tutuyorsunuz değil mi?

 6. merhaba arkadaşlar,
  ben bu işlemi macbook üzerinden değil de başka bir bilgisayardan yapıp mavericks yüklediğim USB yi macbook da kullanmak istiyorum. Mümkün mü acaba ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.