Microsoft, Siri’ye Rakip Reklam Yayınladı


Microsoft, Siri’ye rakip olarak geliştirdiği Cortana dijital asistanını Siri ile karşılaştırdığı bir reklam yayınladı. “Mutlu Yıldönümleri (Happy Anniversary)” olarak adlandırılan reklamda olaylar bir evlilik yıldönümü etrafında şekilleniyor.

Reklamda kullanıcı önce Cortana’dan, eşi bir sonraki sefer aradığında ona mutlu yıldönümü dilemeyi hatırlatmasını istiyor, Siri kullanıcının isteğini yerine getiremezken Cortana isteği gerçekleşiyor. Ardından kullanıcı, bir çiçek dükkanı yakınlarına geldiğinde çiçek almayı hatırlatmasını istiyor, Cortana isteği yerine getirirken Siri yine buna karşılık veremiyor. Son olarak reklam karakterimiz, Cortana’dan, trafik başlamadan önce yola çıkmasını hatırlatmasını istiyor, isteği yerine getiren dijital asistanımıza karşılık verecek cevabı bulunmayan Siri ise reklamda Cortana’ya karşılık olarak “İşte akıllı telefon budur.” dediği görülüyor.

Siri ise iOS 8 ile birlikte yeni özellikler kazanacak. Örneğin aygıt bir güç kaynağına bağlı olduğunda sürekli dinleme özelliği gelecek ve böylelikle Google Glass’a verilen “OK, Glass” komutu gibi herhangi bir tuşa dokunmadan “Hey, Siri” komutu ile Siri’yi aktif hale getirebiliyor olacağız. Ayrıca Shazam entegrasyonu eklendiği için Shazam uygulamasına girmeden çalan şarkının hangi sanatçıya ait olduğunu ve parçanın ismini Siri ile öğrenebiliyor olacağız.

Tagged With: , , ,