Microsoft, Windows Lisans Fiyatlarını Düşürüyor

-

windows-8-40-700x393

Bloomberg’e gelecek ile ilgili planlarını anlatan Microsoft, PC üreticilerinin işletim sistemine ödedikleri lisans bedellerini ciddi bir şekilde düşürmeyi planlıyor. Microsoft bu hamle ile Apple ve Google’ın Windows tabanlı PC satışlarına verdiği zararı hafifletebilmeyi amaçlıyor.

Bir tablet veya PC için üreticiler Windows 8.1 işletim sistemi için Microsoft’a $50 lisans bedeli ödüyorlar. Yeni planlara göre bu bedelin $15 ‘a kadar düşürülmesi hedefleniyor. Düşük maliyetli PC üreticileri için maliyeti azaltacak bu karar ne yazık ki tüm sistemleri kapsamıyor.

$250 ve üzeri fiyat ile satılan bilgisayarlar için Windows lisans ücreti yine $50 olacak. Perakende olarak işletim sistemini haricen satın alan kullanıcılara da bu indirim yansımayacak.

Pek çoğunuzun bildiği gibi Apple, işletim sisteminden aldığı $19 ücreti de Mavericks ile birlikte ortadan kaldırdı ve eski bir işletim sistemine sahip kullanıcıların Mavericks’i ücret ödemeden indirebilmelerini sağladı.

Google ise ChromeOS’u Microsoft’a göre çok daha uygun bir lisans bedeli ile sunuyor. Mevcut pazar payına güvenen Microsoft’un gelecekte aynı yerde kalamayacağı konusunda ise uzmanlar hemfikir.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.