Microsoft, Windows Lisans Fiyatlarını Düşürüyor

windows-8-40-700x393

Bloomberg’e gelecek ile ilgili planlarını anlatan Microsoft, PC üreticilerinin işletim sistemine ödedikleri lisans bedellerini ciddi bir şekilde düşürmeyi planlıyor. Microsoft bu hamle ile Apple ve Google’ın Windows tabanlı PC satışlarına verdiği zararı hafifletebilmeyi amaçlıyor.

Bir tablet veya PC için üreticiler Windows 8.1 işletim sistemi için Microsoft’a $50 lisans bedeli ödüyorlar. Yeni planlara göre bu bedelin $15 ‘a kadar düşürülmesi hedefleniyor. Düşük maliyetli PC üreticileri için maliyeti azaltacak bu karar ne yazık ki tüm sistemleri kapsamıyor.

$250 ve üzeri fiyat ile satılan bilgisayarlar için Windows lisans ücreti yine $50 olacak. Perakende olarak işletim sistemini haricen satın alan kullanıcılara da bu indirim yansımayacak.

Pek çoğunuzun bildiği gibi Apple, işletim sisteminden aldığı $19 ücreti de Mavericks ile birlikte ortadan kaldırdı ve eski bir işletim sistemine sahip kullanıcıların Mavericks’i ücret ödemeden indirebilmelerini sağladı.

Google ise ChromeOS’u Microsoft’a göre çok daha uygun bir lisans bedeli ile sunuyor. Mevcut pazar payına güvenen Microsoft’un gelecekte aynı yerde kalamayacağı konusunda ise uzmanlar hemfikir.

Tagged With: ,