Nakit zengini Apple

apple-money

Moody’s yayımladığı son raporunda, Apple’ın temettü ve hisse geri satın alma konusundaki stratejisini değiştirmemesi durumunda, kasasındaki nakit miktarının 170 milyar dolara çıkabileceğini ifade etti. Bugüne kadar ilk kez geçen yıl temettü yani hissedarlarına kâr payı dağıtma konusunu gündeme getiren Apple şirketi o günden bu yana kasasında nakit biriktirmeye devam ediyor. Ancak şirketin bu stratejisi kendi yatırımcıları başta olmak üzere finans dünyasından tepki çekiyor. Apple yatırımcılarından hedge fon yöneticisi David Einhorn çoğu kez şirketin kasasındaki nakdi hissedarlarına kâr payı olarak dağıtması gerektiğini söyledi.

Apple 27 Şubat’taki yıllık toplantısında konu üzerine “aktif tartışmalar” yürüttüklerini ifade etmiş ancak detaylı açıklama yapmamıştı. Şirketin şu anda kasasındaki nakit oranının 137 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Moody’s’ten yayımlanan raporda, “Apple likidite ve hissesarlara kâr payı dağıtma konusundaki felsefesinde bir değişiklik yapmazsa, 2013’te şirketin kasasındaki nakit oranının 35 milyar dolar artışla 170 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz” dedi.  Moody’s notladığı finans kuruluşu ya da banka harici şirketlerin toplam nakit oranlarının 2012’de 1,45 trilyon dolara yükseldiğini de duyurdu. Bu 2011 rakamlarına göre yüzde 10’luk bir artış anlamına geliyor.

Apple haricinde kasasında yüklü miktarda nakit para bulunduran diğer şirketler şöyle:

applee

Tagged With: , ,