Nasıl Yapılır: iOS’ta Mesaj veya Maillerinizi Türkçe Okutmak

-

Araç kullanırken veya bir işle uğraşırken telefonunuz gelen mesajlarınızı sizin yerine Türkçe olarak okusa nasıl olur? Belki çoğunuz biliyorsunuzdur ama özellikle uzun mesajlarda oldukça işe yarayan bu özelliği henüz öğrendim ve paylaşmak istedim.

Aslında Siri Türkçe olduğunda bunların hiç birine gerek kalmayacak ama Siri’den bir ses çıkana kadar en azından bazıları için büyük kolaylık sağlayacağını düşündüğüm bu özelliği iOS cihazlarınızın tümünde kullanabilirsiniz.

Ayarlar / Genel / Erişilebilirlik seçenekleri altından Konuşma‘ya dokunup;

IMG_0391

Seçimi seslendir” öğesini aktif hale getirmeniz yeterli.

IMG_0392

Dilerseniz sesler bölümünden Türkçe veya tercih ettiğiniz bir başka dili de seçebilirsiniz.

IMG_0393

Hazır girmişken ve eğer hafızanızda yer sıkıntınız yoksa Türkçe dili altında “Geliştirilmiş kalite” de bulunuyor ki daha doğru bir okuma sağlıyor. Bu seçenek Türkçe için yaklaşık 120MB alana ihtiyaç duyuyor.

Bu işlemleri tamamladığınızda herhangi bir metnin tümünü seçtiğiniz anda mevcut seçenekler arasına “Seslendir” seçeneği de geliyor ki bu sayede hemen her metni cihaza okutmak mümkün. Geliştirilmiş kalite paketini indirmeden de gayet yeterli sonuçlar alınabiliyor.

IMG_0395

Okuma hızı ve diğer seçenekler zaten yukarıda belirttiğim “Konuşma” menüsü altında mevcut. İhtiyaçlarınıza göre gereken değişiklikleri yapıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Aslında okuma güçlüğü çekenler için düşünülmüş bu seçeneğin, okuma için müsait olmadığınız durumlarda oldukça yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.