Nice Senelere iPhone

20140629-230849-83329217.jpg

Bugün 29 Haziran, Apple için en değerli günlerden birisi… Bugün kullandığımız telefonların atası olan ve devrimsel niteliğini sonuna kadar hak eden ilk nesil iPhone’un satışa çıkmasının yedinci yıl dönümü. 29 Haziran 2007 tarihinde satışa çıkan ilk nesil iPhone’un isterseniz nasıl tanıtıldığını hatırlayalım. 09 Ocak 2007’de Macworld etkinliğinde Steve Jobs tarafından dünyaya tanıtılmış ve insanları hatta rakiplerini bile (Steve Ballmer her ne kadar dalga geçmiş olsada) kendine hayran bıraktırmayı başarmıştı. Steve Jobs etkinliğin başında Apple’ın o güne kadar tanıttığı Mac ve iPod gibi devrimsel ürünleri saymış ve bugün yine aynısını yapacaklarını söylemişti.

Bugün sizlere devrim niteliğinde üç yeni ürün tanıtacağız. İlk ürünümüz geniş ekrana ve dokunmatik kontrollere sahip bir iPod olacak. İkincisi, devrim yaratacak bir telefon. Üçüncüsü ise eşşiz bir web sörf aygıtı. Toplamda üç ürün: Geniş ekranlı, dokunmatik kontrollere sahip bir iPod, devrimsel bir telefon ve daha önce görülmemiş bir web sörf aygıtı. Bir iPod, bir telefon… Çaktınız mı? Bunlar üç tane ayrı cihaz değiller. Hepsi tek bir cihaz. Ve biz buna iPhone diyoruz. Apple bugün telefonu silbaştan icat edecek.

Ardından ekranda iPhone’nun belirmesi ile oluşan heyecan Jobs’un diğer telefonlardan çok daha iyi çalışan ve insan parmağı baz alınarak tasarlanan Kapasitif Dokunmatik Ekranın demosu gerçekleşene kadar devam etmişti.

Dilerseniz o gün gerçekleşen Keynote’un tamamını aşağıda bulunan videodan izleyebilirsiniz.

Tagged With: , , ,