Nihayet… Mailbox Uygulaması

-

Nihayet, saçma bir bekleme süreci sona erdi ve birkaç gün önce şu ünlü Mailbox uygulamasını kullanmaya başlayabildim. Nihayet diyorum çünkü gerçekten sırf reklam için yapıldığını düşündüğüm geri sayım içeren rezervasyon süreci artık bezdirmeye başlamıştı.

mailbox-logo-big

Nedir bu Mailbox kuzum?

IMG_2056Mailbox, en basit anlatımıyla şimdilik sadece iPhone için, sadece Gmail desteği sunan bir E-Posta istemcisi. Bu kadar çok konuşulmasına neden olan şey ise ücretsiz olan bu uygulamayı ayı indirmek istediğinizde sizi bir rezervasyon sistemine dahil ediyor ve indirdiğiniz uygulamayı başlattığınızda (daha doğrusu başlatmaya çalıştığınızda) size uygulamayı kullanmaya başlamak için önünüzde kaç kişi olduğunu (ilk başlarda yaklaşık 800.000 idi) ve sizden sonra kaç kişinin kaldığını gösteren bir ekran ile karşılanıyorsunuz. Tam olarak ne kadar zaman geçtiğini hatırlamıyorum ama neredeyse belki bir veya bir buçuk hafta kadar uygulamanın ekranda kullanıcı sayılarını sayıp durmasını izlemekten başka bir şey yapamadım.

İlk izlenimler

Başlıkta da belirttiğim gibi nihayet bu süreç sona erdi ve ekrana Mailbox’ınız hazır diye bir mesaj geldi. Hoş, şık ve minimalist bir tasarım ile hazırlanmış, ilk kullanım için birkaç ipucunu gösteren tanıtım ekranını geçtikten sonra uygulamanın da aynı mantık ile Apple tasarım anlaşına çok yakın bir sadelikte hazırlandığını görmek beni oldukça mutlu etti.

Ne işe yarıyor?

 

IMG_2058

Konu başlığından veya ilk birkaç satırından anlayabildiğiniz mailleri açmadan sağa doğru çekerek okundu olarak işaretlemek, biraz daha yavaş çekerek silmek mümkün. Akıllıca ve çok başarılı.

Aynı şekilde maili sola doğru kaydırarak gün içinde, akşam, yarın, hafta sonu, haftaya, bir ay içinde, herhangi bir gün ve özel bir gün belirleyerek ertelemek, yavaş çekerek ise yapılacaklar listesine eklemek mümkün.

Aslında uygulamanın tüm esprisi bundan ibaret. Mailleri hızlı ve şık bir şekilde yönetmek, ertelemek veya yapılacaklar listesine eklemek. Gelen kutusunda bulunan mailleri sıralamak gibi güzel bir özelliği daha var uygulamanın. Bir maili açtığınızda ise yine silmeniz, ertelemeniz veya diğer komutları verebilmeniz için ekranın üzerinde hazırda bulunan ek düğmeler, ekranın altında yer alan klasik yanıtla, tümüne yanıtla veya ilet düğmelerine eklenmiş.

Ekranlar arasındaki geçiş animasyonu, ekranı sağa kaydırarak kafanıza göre düzenlediğiniz maillere ulaşabilmek gibi her şey ama her şey çok ince düşünülmüş ve insan mail gelsin diye beklemeye başlıyor.

Biraz to-do, biraz yerleşik eposta uygulamamız biraz da Clear uygulamasından alıntılar, Mailbox uygulamasında bir araya gelmiş.

Eksikleri?

IMG_2060

Yukarıda da dediğim gibi uygulama şimdilik sadece  Gmail ile kullanılabiliyor. Aksi gibi hesabım olmasına rağmen hiç de sevmediğim ve kullanmadığım bir servis bu. Pek başarılı bularak severek kullanmayı sürdüren oldukça fazla sayıda arkadaşım var ama ben bir türlü ısınamadım. Sadece Gmail kullanıyorsanız şimdiden bayram ilan edebilirsiniz. Tebrikler, harika bir e posta istemciniz oldu! Benim gibi şirketinde veya özel hayatında onlarca eposta hesabını kontrol edenler için (bu posta hesaplarının tümü Gmail değilse) malesef hiç bir işe yaramıyor.

Nedendir bilmiyorum, bunun tam bir eksik olduğuna da emin değilim ama yıllarca hiç eksikliğini çekmeden İngilizce olarak kullandığımız OS X, iOS ‘tan sonra tam Türkçe desteği vermeye başlayınca insan ister istemez artık Türkçe’yi arıyor. Gözümüz alışıyor sanırım. Tüm sistemlerini hala İngilizce kullananlar için yine bir sorun yok. Aslında pek de eksik sayılmaz dememin sebebiyse uygulamada zaten üç-beş terim bulunması :) Yine de Türkçe olmasını isterdim.

Son olarak özellikle spam maillerde başımıza gelen, arka arkaya duran mailleri kaydıra kaydıra bir hal olmamak için işaretleyip hepsini birden silebilmek gibi bir seçenek de olsaydı tadından yenmezdi…

Değerlendirme

Zaten pek fazla uygulama tanıtmaya zaman ayıramıyor oluşumuzu, bir uygulamayı anlatmaya başladığımı bir de üstüne ballandıra ballandıra anlatmama şaşırmış müdavim okuyucular olabilir. Haklısınız. Sanırım tüm bunlar bu kadar bekledikten sonra insanda oluşan psikolojik bir durum :) Şaka bir yana uyguama gerçekten inanılmaz kullanışlı ve az bile övdüm. Ancak biran önce POP, IMAP, SMTP standartlarına sahip olması, iCloud ve benzeri popüler servislere destek vermesi gerekiyor. Sadece Gmail kullanıyorsanız gönül rahatlığıyla mevcut yerleşik Eposta uygulamanızı kum havuzuna yollayabilirsiniz. Diğerleri ise, ekranda güzel duran ve kullanması hem pratik hem de bir o kadar zevkli olan bu uygulamaya -bir de üstüne bu kadar bekledikten sonra- hiç bir işe yaramadığı için arada sırada açıp açıp kapatır artık…

AppstoreUygulamanın kendisi gibi basit ve güzel hazırlanmış web sitesi http://www.mailboxapp.com adresinde bulunuyor. Ücretsiz olan uygulamanın indirme bağlantılarına web sitesinden ulaşabileceğiniz gibi direk olarak iTunes’tan da indirebilirsiniz. Yalnızca 9.4 MB boyutundaki 1.0.1 sürümü umarım yakında güncellenir ve iOS’un posta kutusu yerine bunu kullanabiliriz. (Tabi o güncelleme yayınlanana kadar iOS 7 ile yepyeni ve daha yetenekli bir e posta istemcisi ile karşılaşmazsak)

IMG_2059

 

IMG_2057

 

 

 

 

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.