Nike Havlu Attı

Nike + FuelBand

ABD merkezli, dünyanın önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor akesuarları tasarımcısı ve pazarlayıcısı Nike, giyilebilir teknoloji pazarından çekiliyor. Pazarın öncü şirketlerinden biri olan Nike’ın giyilebilir sağlık ürünleri bölümündeki pek çok çalışanının işine son verdiği, CNET’in yayınladığı bir haber ile duyuldu. FuelBand ve diğer ürünleri geliştiren 70 çalışanın çoğu artık departmana hizmet etmiyor. 

Şirketin giyilebilir teknolojik sağlık ürünleri pazarından çekilme kararı almasında Apple’ın payı var mı soruları hemen her yerde dolaşan dedikoduların başında geliyor. WWDC’a sadece birkaç hafta kaldı ve bu konferansta Apple’ın Healthbook adlı yeni sağlık uygulamasını iPhone’a entegre ettiğini duyurması bekleniyor. Yıl sonunda tanıtılması beklenen, Healthbook ve dolayısıyla iPhone ile entegre çalışacak olan iWatch da tuzu biberi olmuş olabilir.

Apple’ın iPhone 5s ile hayatımıza soktuğu M7 çipi, hareket yakalama konusunda oldukça başarılı. Geçtiğimiz günlerde denediğim Breeze uygulaması bu çipi en iyi okuyup analiz eden yazılımlardan biri. Henüz denemediyseniz mutlaka tavsiye ediyorum. Öyle görünüyor ki iOS cihazlar tek başına pek çok sağlık uygulamasının görevini yerine getirecek. Kim bilir belki de Nike’ı departman kapatmaya yönelten iWatch ve iPhone dedikodusudur…

Tagged With: , , , ,