Nvidia Ceo’su “Neden iPad?” ‘i açıkladı

Geçtiğimiz yıl ilk versiyonunun çıkışından bu yana popülerliğini kaybetmeyen Apple  iPad tablet pazardaki hakimiyetini iPad 2′nin daha ilk haftasında bir milyon satış rakamı ile korurken, Android tabletlerin en ünlüsüMotorola Zoom iki ayda yalnızca 120.000 sattı.

Xoom ve diğer Honeycomb tabanlı tabletler için Tegra SoC yongasını üreten Nvidia’nın CEO’su Jen-Hsun Huang, Android tabletlerin satış rakamları konusunda yaşadığı hayal kırıklığını “satış, pazarlama ve fiyat sorunu ” olarak özetliyor.

Hunag’a göre en büyük sorun, üreticilerin Honeycomb tabletleri çok yüksek fiyatlandırmaları. Motorola Xoom temel yapılandırma ile (32GB+WiFi) 600 dolar seviyesinde. Buna karşılık iPad 2 (16GB+WiFi) 500 dolar, Asus Eee Pad Transformer ise (16GB+WiFi) 400 dolar. Hatta Eee Pad meraklıları da iPad 2 isteyenler gibi sırada bekliyorlar (ee?).

“Tabletlerde WiFi bağlantısı zaten olmalı ve daha ucuz olmalılar, bunlar full konfigürasyona sahip 3G’li modellerden daha fazla sattığımız cihazlar” yorumunu yapan Huang, Honeycomb’a özel uygulamaların az olmasına da değiniyor. Bu sorun cihazları iPad tabletler karşısında ciddi bir dezavantaja düşürüyor. Motoroal Mobility CEO’su da Huang’a bu noktada katılıyor: “Tüketici, Android tablet için daha fazla uygulama istiyor”.

Honeycomb ve Tegra 2 birlikteliğinin hızla geliştiğini vurgulayan Huang, “Bence üreticiler artık bunu farketti ve planlarını bu yönde değiştiriyorlar” diyor.

Google, Ice Cream Sandwich ile akıllı telefon ve tablet için OS geliştirme işini bir standarda oturttuğunda belki de olaylar daha iyi bir yola girecek. Honeycomb tabletler donanım bazında hiç de yetersiz değiller. Ancak işletim sisteminin ve dolayısı ile performansın optimize edilmesi ile tüketici deneyimi de yüz güldürecek.

Nvidia ayrıca yıl sonuna doğru dört çekirdekli Kal-El ARM işlemcileri çıkaracak ve hem daha az güç tüketimi, hem de 5 kat daha hızlı performans ile Tegra 2′yi geride bırakacak. Bu durumda Google da donanımcı ortaklarıyla kafa kafaya verip Honeycomb’ın başını ağrıtan performans sorununu çözmek için Android kodu üzerinde kafa yormaya başlayacaktır.

 

Tagged With: , , , ,