Okuyucu Anketi: iOS 7 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

-

ios71

Tanıtıldığı günden beri tartışılan, bazı kullanıcıların sevdiği, bazılarınınsa sevemediği iOS 7’yi, artık pek çok kullanıcının tecrübe edindiğini, gözünün alıştığını düşünerek tartışmaya açıyoruz. Tanıtıldığında ve kullanıcılara sunulduğunda pek çok yorum almıştık ancak beta sürecindeyken çok kısıtlı bir kullanıcı sayısına sahip olduğu ve hatadan geçilmediği için yapılan yorumlar şimdiki kadar objektif olamayacaktı. Gerçi henüz ilk önemli güncellemesi bile yayınlanmadı ve hala gözle görünen veya görünmeyen pek çok hataya sahip. Ayrıca yepyeni bir tasarıma sahip ki sırf göz alışkanlıkları bile olumsuz puanlanmasına sebep olabilir.

Artık neredeyse her dört iOS cihazdan üçünde iOS 7 yüklü olduğuna göre sizlerden olumlu veya olumsuz bolca yorum gelecektir. Aslında bol seçenekli iki anket yayınlamayı düşündük. Hatta okuyucularımızdan bu fikirle ilgili gayet mantıklı öneri yorumları ve epostaları aldık. Ancak sadece seçenekler bile anketin amacına ulaşmasını engelleyebilecek kadar çoğaldığı ve karışıklığa neden olduğu için oylamayı sadece üç seçenek ile gerçekleştireceğiz. iOS 7 hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki üç şıktan birini işaretleyerek belirtmenizi ve yorum bölümünde bu düşüncenizin nedenlerini birkaç kelime ile kısaca anlatmanızı istiyoruz. Yorumlarınız çok önemli. Hatta mümkünse yazıyı aşağıdaki paylaşım düğmeleri ile iOS 7 kullanan arkadaşlarınıza gönderip onların da görüşlerini belirtmesini isteyebilirsiniz. Düşüncelerinizi kullanım şeklinize göre aktararak haklılığınızı savunabilirsiniz. Tasarımından işlevselliğine kadar eski işletim sistemi iOS6’ya göre sizin için iOS 7 güncellemesi ne kadar faydalı oldu? Artık söz sizde.

[poll id=”34″]

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

  1. İOS 7 yi sevdim ama iphone u tercih sebeplerimden biri olan görsel anlamdaki ağırlığı ve sadeliğini pekiştirici olan arayüz tasarımının böyle köklü bir şekilde değiştirlmesini yadırgadım açıkçası. Renkler çok canlı. , geçişlerdeki animasyonları pek hoşuma gitmedi. En azından ” hareketi azalt ” seçeneğiyle geçişleri sadeleştirebilmek güzel. 7.1 ile arayüz değiştirebilme seçeneğide eklenirse en azından birçok kullanıcının çok sevdiği eski ikonları tercih edebilsek benim için yeterli olur.

  2. Beta sürecinde telefonuma yükleyip performans nedeniyle kaldırdığım ios 7’yi, iPad ve iPhone cihazlarımda resmi olarak yayınlandığı günden beri kullanıyorum. Tanıtım sonrası ağır eleştirilere maruz kalmasını da biraz alışkanlıklara bağlıyorum. iOS 1 den beri 6 sürüm aynı / benzer ikon seti ve kullanıcı arayüzünü kullanan işletim sisteminin artık değişmesi gerekiğini düşünenlerdendim, dolayısı ile yapılan değişiklik hoşuma gitti. Elbette burda tartışılan değişimin kendisi değil, ne yönde olduğu. Arayüz tasarımları artık üniversitelerde ayrı bir ders olarak okutulurken, bunun sadece geliştiricinin ya da şirketin görsel zevki / tercihi doğrultusunda kararlarla tasarlandığını varsaymak doğru olmaz. Eminim ki Apple mühendisleri, günümüzün trendlerini takip ederek buradaki arayüz bileşenlerini tasarladılar. Mevcut trend sadelikten yana. Artık eski arayüzdeki çerçeve ve gölgeler yok, ekranın tüm sınırlarını kullanma imkanı veren, içeriğin hakim ve önde olduğu bir tasarım var. İlk ele alındığında basit geliyor. Ama buradaki basitlik, işlevsizlik olarak algılanmamalı. Örneğin Mac OS’daki Numbers yazılımını gören arkadaşım, “Excel’in araç çubuğunda yüzlerce ikon var, nasıl bu ikisi aynı işi yapabilir “ diye sormuştu. Tabii ki Excel ile Numbers’ın aynı işi yaptığını savunmayacağım ancak Excel ile yaptığım işin %80 ini Numbers ile yapabiliyorum. Üstelik üst araç çubuğunda 8-10 ikon var :) ios 7’de yeni fonksiyonlardan Denetim Merkezi’ni çok sık kullandığımı söyleyebilirim. En çok da şu reklam dolu fener uygulamalarından kurtulduğumuza seviniyorum. Yeni uyarı ve telefon sesleri başarılı. Kamera uygulaması ve efektler de kullanışlı hale gelmiş.

    Gelelim beğenmediğim taraflarına. Ekran tasarımındaki yerleşim ya da alanlarla ilgili kullanım kısmı haricindeki görsel tasarıma baktığımızda, özellikle ana sayfadaki ikonların fazla renkli olduğu görüşündeyim. Tabi bu ve bundan sonraki değerlendirmelerin hepsi subjektif. Benzer şekilde çok eleştiri alan konulandan biri de ikonların kendisi. Ben de hareketi azaltanlardanım.Safari ikonu aceleye gelmiş gibi. Takvim uygulamasındaki değişimi pek beğenmedim. Her ne kadar sürekli kaydırma ile aylar arası geçiş yapılsa da, seçili güne ait alt taraftaki özet görünüm işime yarıyordu. iPhone 4S ile kullanıyorum, önceki sürümlere göre biraz daha yavaş olduğunu düşünüyorum.

  3. Başından beri hep derim değişim GEREKLİ idi ne kadar güzel sistem olursa olsun ki iOS 6 gerçekten güzel bir sistemdi ama 6-7 senedir bi değişim yoktu. Gelelim iOS 7’ye hareketten memnun olmayan kapatabiliyor şeffaflıktan memnun olmayan onu da kapatabiliyor her türlü seçenek var ve gayet güzel bir değişim tek bir hareket ile wifi açabiliyoruz Kontrol merkezi kişiselleştirilemiyor evet bu bir eksiklik ama şu haliyle bile gayet yeterli. Pil tketimine gelelim okadar özellik ve görsellik ekleyerek bile pil tketimini gayet aynı oranda tutmuşlar. Bunlar alt alta konulduğunda gerçekten memnun olmamak için hiç bir neden yok. Memnun olmamak için sebep yok mu var iPhone 4 kullanıcıları ve iPad 2 kullanıcıları eski hızlarını mumla arıyacaklar evet 3 sene önce çıkmış bir ürün için bunlar gayet anlayışla karşılanması gereken şeyler 8 aylık Nexus’lara çıkmayan Kitkat’ı hesaba katarsak en azından çıkmış olması bile başarı.

    Betaların ilkinden beri iPhone 5’ime kurmuştum şuan iPhone 5s iPad mini ve iPad 2 cihazımda kullanıyorum iPad 2 hariç diğer hepsinde su gibi çalışıyor inanılmaz memnunum gerekli olan değişimi çok güzel bir şekilde yapmışlar hele ki ilk başa Beyaz iPhone ile daha iyi gideceğini düşündüğüm iOS 7’nin arka planın resmini siyah yapmamla direk siyaha uyumlu hale gelmesi cidden çok ufak bi ayrıntı fakat harika birşey.

  4. Ben ilk tanıtıldığında beğenmeyenlerdendim. Fakat ilk tanıtıldığı günden beri özellikleri çok hoşuma gitmişti. Beğenmediğim tarafı ise birçok kişinin hemfikir olduğu ikonlar. Şimdi biraz detaylandırayım. Öncelikle gelen özellikler gayet başarılı. Bildirim merkezini her ne kadar sık kullanmasam da onu kullanırken gördüğüm yarı saydamlık çok hoş duruyor. Ama asıl çok sevindiğim nokta ise denetim merkezi. Yani bir wi-fi’ı kapatmak için uygulamadan çık ayarlara gir wi-fi’a gir kapat. Şimdi ise ne zaman istersem işim aksamadan açıp kapatıyorum. Yeni ses ve duvar kağıtları güzel. Şimdi beğenmediğim noktalar ise uygulamalarda beyaza çok ağırlık verilmesi oldu. Yani biraz daha az beyaz olabilirdi. Ama sanırım bu en özelleştirilebilir ios sürümü olacak. Uygulama ikonlarının tasarımını geçtim renkleri çok parlak. Daha az canlı olabilirdi. Efektler hoş ama ben efektsiz daha hızlı buluyorum. Yükledikten sonra gerçekten takdir ettim. Alışınca ios 6 çok kaba duruyor. Ayrıca bu sistemin 3 yıl önceki cihazlara bile gelmesi( biraz sorunlu da olsa umarım düzeltilir ) gerçekten çok güzel. Ancak ios 7’den sonra oluşan sorunlar ios’un başarısını gölgelemeye başladı gibi görünüyor. Ancak bir değişikliğin bir anda bu kadar köklü ve sorunsuz yapılabilmesi gerçekten ilginç. Umarım sorunlar düzeltilir de eski ios günlerini aramayalım.

  5. Ben de sizin gibi başta acaba demiştim ama alışınca gayet güzel geldi. iki iPhone 4ün birinde 6 var diğerinde 7. 6 artık gözüme çok eskiymiş gibi geliyor.

  6. Bence iPhone için güzel olmuş ancak iPad için aynı şeyi söyliyemem. iPade bu yakışmamış diyebilirim. Renkler canlı evet ama, Steve’in bıraktığı “Apple Ruhu”nu değiştirmiş ve yok etmiş gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.