Okuyucu Gözüyle iOS 5 Beta 2

Bugün öğlen saatlerinde iOS beta 2 yükleme fırsatı bulduğum birinci nesil iPad wifi modelinde karşılaştığım yeniliklerden bahsetmek istiyorum…

Aslına bakarsanız iOS5’i yüklerken bir konuya takılıp kaldım. iPhone 4’e iOS5 kurduktan sonra karşımıza yeni bir iPhone seçeneği ya da eski ayarlarımızı geri yükleme seçeneği çıkıyor. Uygulamaları tek tek atmak yerine aldığım backup’ı yüklemenin daha iyi olacağını düşünerek backup’ı yüklemeye karar verdim. Fakat yaklaşık 40 dakika süren geri yükleme sonunda sadece bir kaç uygulamanın ve haber kaynakları kısayollarının yüklendiğini gördüm. Aynı şeyleri bu kez de yaşayacak mıyım acaba derken restore tuşuna cesaretle bastım. Kurulumdan sonra yine aynı şey oldu. Geri yüklenmesi yaklaşık 40 dakika sürdükten sonra kilit ekranını açtım ve yine aynı manzarayla karşılaştım. Sadece haber kaynaklarının kısayolları bir klasör içinde duruyordu. O kadar zamanda ne oldu diye soracak olursanız inanın ben de bilmiyorum :)

Artık sorunları bir kenara bırakalım ve yenileklerden bahsedeyim daha fazla boğmadan…

Mesajlar

 

iPad’de ana erkanda göze ilk çarpan mesajlar uygulaması oldu. iPhone 4 ile iPad’im arasında kendime bir test mesajı yolladım… Bildirimler iPhone’da olduğu gibi çalışıyor. Sadece tek fark gelen bildirimin simgesi iPhone’dan farklı olarak yanıp sönüyor.Bendeki birinci nesil iPad olduğu için doğal olarak fotoğraf çekme imkanımız yok. Fakat cihamızdaki fotoğrafları gönderebiliyoruz.

Safari

Açıkçası Safari’nin iOS çıktığından beri (en azından 4.3.3) versiyonunda olması gereken bir özelliği iOS5 ile karşımıza çıkıyor: Tab seçeneği. Hemen iki tab açarak birinde elmadergisi.com diğerinde ise apple.com’u açtım. Acaba iki safyadan birine geçiş yaptığımda aktif olarak sayfa kalabilecek miydi yoksa her tab’a geçişte sayfa yeniden güncellereken açılacak mıydı. Cevap a şıkkı oldu. Yani birinci nesil iPad’de aktif olarak iki veya daha fazla sayfa safari üzerinde kalabiliyor. Kullanımı diğer Safari’ye göre çok daha kullanışlı ve hızlı. Sekmeler oldukça hızlı açılıyor. Açıkcası sadece sekme kullanabilmek için Mercury Browser satın almıştım. Bu nedenle alışkanlık olsa gerek birkaç saniye bekleyeceğimi düşündüm fakat hiç de öyle olmadı. Safari’nin tepki süresi gercekten hem sekme açarken hem de sekmeler arası geçiş yaparken gerçekten oldukça hızlı.

Müzik ve Video:

Yükleme bittikten sonra yaptığım ilk işlerden biri belli başlı uygulamaları açarak arayüz değişikliği var mı diye bakmak oldu. Müzik uygulaması iOS5 ile yeni bir arayüze kavuşmuş. Biraz calendar, biraz photos, biraz keynote, bir tutam da garageband karıştırılmış. Aslında böyle dediğimi bakmayın ilk başlarda biraz garip gelse de daha sonra göze oldukça hoş geliyor. Açıkçası eski arayüzden bir çoğumuz sıkılmıştık (en azından ben). Fakat, şu an için bilgisayarımdan senkronize ettiğim şarkılar iPad’e kopyalanıyor fakat playlist’e geçtiğimde  bir içerik göremiyorsunuz. Bu arada Video için de aynı şeyleri söyleyeceğim. Anlayacağınız iPad ile şu anki beta sürümünde müzik dinleyemiyor, film seyredemiyoruz.

Klavye:

Evet aslında en çok bunu sevdim… iPad’i yatık kullandığımızda (ki genelde yatık olarak kullanıyorum) klavye üzerinde birşeyler yazmak biraz sıkıntılı oluyordu. Bir çoğumuzun da videolarda gördüğü gibi klavyeyi ekran yatay veya dikey konumdayken ikiye bölebildiğimiz gibi yerini de istiğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Klavyede en güzel ikinci yenilik ise Türkçe F klavyenin yerleşik olarak gelmesi.Yıllardan beri mac kullanana ve f klavyeden başka klavye kullanmakta zorlanan biri olarak bu durumdan oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim.

Genel olarak toparlamak gerekirse iOS5, iOS4.3.3’e göre performansı çok daha iyi. Bir uygulamayı açtığınızda cevap verme süresi çok daha kısa. Bir kaç saat neredeyse aralıksız kullandığımı da kabul edersek pil kullanımı oldukça iyi. Gün içinde inceleme ve kullanma fırsatı yakaladığım iOS 5 yüklü iPad’de gördüğüm değişiklikleri ve izlenimlerimi aktarmaya çalıştım. Onun dışında yer alan ortak özellikleri bir çoğumuz bildiği için bahsetmek istemedim.

Ceyhun Bey’e, gönderdiği bu güzel paylaşım için teşekkürler…

 

 

 

 

Tagged With: , , ,