Opera 10.50, Macintosh’a HTML5 video desteği ve multitouch ile birlikte geliyor

opera 10.50 for mac download - Elma Dergisi TürkiyeOpera’nın yeni özellikleri Mac kullanıcılarının çok hoşuna gidecek. Steve Jobs’un Adobe’u Flash konusunda tembellik ile suçladığını ve  HTML5 ile Flash’a gerek kalmayacağını söylediğini biliyorsunuzdur. Apple’ın HTML 5 ‘e bakışını iyi değerlendiren Opera, HTML5 video desteği ve multitouch ve gezegendeki en hızlı tarayıcı iddası gibi özelliklerle donattığı 10.50 sürümü ile tarayıcı pazarında varlığını sürdürmeye devam ediyor. Özelliklerinin bir kısmını yazımın devamında bulabilirsiniz. Opera 10.50 Beta ‘yı indirmek için tıklayın.

  • Stabilization Improvements: You will find that this build is much more stable than the pre-alpha build.
  • More polished user interface: The whole UI is more polished now. We’re still not done yet, and expect more polishes and improvements in the builds to come.
  • Opera Unite: Opera Unite now works with this release. You can browse through and download unite apps through the Unite Apps Repository.
  • HTML5 <video>: This beta now supports the html5 <video> tag.
  • Widgets as standlone apps: We’ve already talked about widgets as standalone apps, but this functionality was till now, only available in windows builds. Now even in this build of 10.50 beta for mac, you can use widgets as standalone apps. Check out this ODIN post by Patrick Lauke on standalone widgets for more information.
  • New Developer Tools Menu: You can go to ‘View->Developer Tools’ Menu to access common and usefull tools for developers, such as Opera Dragonfly, cache information, the error console, the source code of the page, and more.
Tagged With: , , , , , ,