OS X 10.8 Mountain Lion artık en popüler Mac işletim sistemi…

-

Net Applications ‘ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Apple’ın Macintosh bilgisayarları için kullanıcılara sunduğu son işletim sistemi OS X Mountain Lion, Temmuz 2012’de satışa sunulduktan sadece beş ay sonra en çok kullanılan Mac işletim sistemi oldu.

Aralık ayı boyunca OS X 10.8 Mountain Lion ile çalışan sistemlerin sayısı %32 artarken önceki OS X sürümü 10.7 Lion kullanan sistemlerin sayısı %30’dan %28’e geriledi.

2009 yılında duyrulan OS X 10.6 Snow Leopard ise yaşına göre halen %29’luk kullanım oranı ile stabilitesini sürdürüyor. Snow Leopard halen Mac App Store’da satılıyor.

Apple’ın yeni işletim sistemine kolay ulaşım imkanı sağlayan App Store’u ve cazip fiyat politikası nedeniyle Mac kullanıcılarının işletim sistemlerinin yeni sürümlerine hızlıca terfi ettiğini görüyoruz. Bu mantığı halen yakalayamamış olan Microsoft’un Windows XP sürümü 2001 yılında çıkmasına rağmen en çok tercih edilen işletim sistemlerinin başında geliyor. Mac App Store’da $19.99’a satılan güncel OS X Sürümü Mountain Lion’ın fiyatına rağmen 31 Ocağa kadar $69.99, 31 Ocak 2012’den sonra ise $199.99 ‘a satılacak olan Windows 8 fiyatları bu durumu yeterince açıklıyor sanırım.

Net Applications, bu verileri dünya genelinde 40.000 web sitesini ve aylık 160 milyon ziyaretçinin tarayıcı özelliklerini takip ederek elde ediyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. Teknolojiyi seven, saygı duyan, takip eden ama 80’lerin ritmini iPod’undan silemeyen neyse konuya dönelim. En ucuz ve en kolay ulaşılan OS X sistemi olması ve Apple artan ilgisinin mayvaları olas gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.