OS X 10.8 Mountain Lion

-

Eski alışkanlıklardan kolay kolay vazgeçilmiyor. Mac OS X diye yazmaya başladım ama Apple artık resmen Mac ön adını Macintosh işletim sisteminden çıkardı. Uzun süredir işletim sistemi ile ilgili yayımlarımda OS X yazdığımın farkına varanlar olmuştur. Bundan böyle Mac OS X yok.

Gelelim konumuza. Tim Cook bugün resmen Macintosh işletim sistemi OS X’in yeni güncelleme paketi olan 10.8 sürümü “Mountain Lion” ‘ı duyurdu. Ben yoldayken Batuhan, yeni güncellemenin kilit özellikleri hakkında Apple Yeni İşletim Sistemi Mountain Lion’ı Duyurdu başlıklı yazısı ile imdadıma yetişti. Araç kullanırken makale yazmak bir hayli zor olurdu. ( Tecrübe ile sabittir, daha önce önemli bir güncellemeyi Bolu yakınlarında, aracımı sağa çekip arka koltuğa geçtim ve yazdım. Eşimin yüzündeki ifadeyi görmeliydiniz)

Beta olarak yayınlanan yeni işletim sistemi sadece geliştiricilere açık. Elbette torrent başta olmak üzere sağda solda bu sürümü bulabilmek mümkün. Bu yazıda sizlere, yaz aylarında indirmeye açılacak olan Mountain Lion’ın özelliklerinden, getirdiklerinden ve götürdüklerinden detaylı olarak bahsetmeyi planlıyorum.

Yazıya dalıp unuturum diye şimdiden buraya ekleyeyim. Görsellerdeki “Galaxy” adlı güzel masaüstü fotoğrafını bu bağlantıya tıklayarak orjinal boyutunda bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Öncelikle resmi olmayan Mountain Lion videosunu izleyerek başlayalım;

Mountain Lion’ın büyük bir güncelleme paketi olduğu açık. Ancak o kadar da büyük değil. Bunu Leopard’ı takip eden Snow Leopard güncellemesi gibi düşünebilirsiniz. Yeni pek çok özellik var ama Finder gibi temel bileşenlerde herhangi bir değişiklik yok. Lion ile birlikte Finder gibi temel bileşenlerin pek çoğu yeniden yazılmıştı.

OS X 10.8 Mountain Lion, bazı eski Mac kullanıcılarını üzecek. Artık yeni bir Mac almanın gerekli olduğunu hatırlatacak olan güncelleme aşağıdaki sistemlerde malesef çalışmayacak

• Intel Core 2 Duo MacBook from late 2007 – late 2008 (Model Numaraları: MB061*/B, MB062*/B, MB063*/B, MB402*/A MB403*/A MB404*/A, MB402*/B)
• Mid-2007 Mac mini (Model Numaraları: MB138*/A, MB139*/A)

• Late 2006 Beyaz kasalı iMac (Model Numarası: MA710xx/A)

• ilk çıkan (early 2008) MacBook Air (Model Numarası: MB003LL/A)

Bu bağlantıyı kullanarak cihazınızı seçip teknik özellikler bölümünden cihazınız ile ilgili bilgiye Apple’ın resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

OS X 10.8 Mountain Lion, iPad’den esinlenerek iOS’un sevilen özelliklerinin OS X’e entegre edilmiş hali de diyebiliriz.

iCloud

OS X 10.8 ile birlikte iCloud iyiden iyiye işletim sistemine dahil ediliyor. Kurulumda veya kurulumdan sonra dilediğiniz herhangi bir zaman ayarlardan iCloud özelliklerine girip, Apple id nizi kullanarak iCloud’un mail, takvim, adres defteri, belgeler ve daha fazlasını kolayca Mac’inize aktarabilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir cihazınızdaki değişiklik, anlık olarak iCloud hesabınızın kayıtlı olduğu diğer cihazınıza yansıyor.

Messages

Daha önce Elma Dergisi’nde iMessages’ın OS X’e geleceği müjdesini duyurmuştuk. Şu an beta olarak yayınlanan Messages uygulaması ile ücretsiz ve sınırsız olarak tüm iOS cihazları ile mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Evet 10.8’i beklemeye gerek yok. Yazılımı indirmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Messages, nihayi sürüme muhtemelen 10.8 ‘e entegre edilmiş olarak ulaşacak. O zamana kadar bekleyemeyecek olanları düşünmüş olmalılar ki tüm kullanıcılara erkenden bu güzel uygulamayı sundular. Operatörleri sinir edecek olan bu uygulama, kablosuz ağ veya hücresel veri ağınız aktif olduğu sürece rahatlıkla ücretsiz olarak kullanılabilir. Messages ile iPhone’unuzda başladığınız bir sohbeti Mac’inizde sürdürebilir, anlık olarak fotoğraf, video, belge ve kişi paylaşımı yapabilirsiniz. Mesajlarınızın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını ve eğer grup olarak yazışıyorsanız bile kimin o esnada size cevap yazdığını görebilirsiniz. Messages, uyumlu bir cihaza sahip kullanıcılar arasında Face Time aramasına geçiş yapmaya olanak sağladığı gibi AIM, Yahoo!, Google Talk, ve Jabber ile de mesajlaşabiliyor.

Reminders

iOS’un 5. sürümü ile aramıza katılan ve bu zamana kadar büyük bir eksik olarak görülen Reminders (Anımsatıcılar) uygulaması da Mac ‘e katılan özelliklerden biri. Alarmlar, hatırlatıcılar ve yapılacaklar listesi iCloud’un da yardımıyla anlık olarak Mac’inize geliyor. Mac sisteminizde Anımsatıcılar uygulaması içinde arama yapmak, liste oluşturmak oldukça kolay ve hızlı görünüyor. Birkaç gün önce iPhone ve iPod touch için Real Mac Software’in App Store’dan satışına başladığı, “Clear” App Store’da başlığıyla sizlere duyurduğum Clear uygulaması kolaylığıyla öne çıksa da detaylı özellikleri ile iOS ve artık OS X’te kullandığımız Anımsatıcılar uygulaması hala en başarılı görev yöneticilerinden biri.

Notes

Muhtemelen pek dikkat çekmeyen ama iOS ‘un en çok kullanılan özelliklerinden biri de Notlar uygulamasıdır. Neredeyse her an her şey için cebimizdeki kağıt ve kalemden farksız olan uygulama nihayet Mail uygulamasından sıyrılıp başlı başına OS X’te, iOS taki gibi kolay bir kullanım ile yerini alıyor. iPad’deki gibi tüm notlarınızı aynı anda görüp, fotoğrafları sürükleyerek ekleyip yazılarda font, stil değiştirebileceğiniz uygulama, masaüstünüzdeki post-it notları gibi de kullanılabiliyor. Yine en önemli özelliğini iCloud ile sürekli güncellenmesine borçlu olduğunu da hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Notification Center

Sanırım iOS’ta olup OS X’te olmasını en çok beklediğim özelliklerden biri olan Bildirim Merkezi de en çok sevilecek özelliklerden biri olacak. OS X’te şimdiye kadar Growl gibi üçüncü parti uygulamalar ile bazı başka uygulamaların bildirimlerini almak mümkündü. Ancak bu kez neredeyse OS X’in tüm bileşenlerini tek merkez altından görebilmek ve anında bu bildirimlere kolayca erişebilmek mümkün oluyor. Çalışmayı bölmeden anlık olarak ekranda beliren ve sonra kaybolan bildirimlere istediğiniz zaman ekranı sola kaydırarak ulaşabiliyorsunuz. Bildirim merkezindeki uyarıları istediğiniz sıraya göre düzenlemek de mümkün.

Paylaşım ve Twitter

OS X uygulamalarına eklenen küçük paylaşım simgesi, neredeyse her şeyi kolayca paylaşmaya olanak sağlıyor. Bağlantılar, fotoğraflar, videolar, aklınıza ne gelirse… Gördüğünüz herhangi bir bağlantıyı Safari’den, notları mail veya mesajlar ile, videoları Vimeo’ya, fotoğrafları Flickr’a atmak daha önce de kolaydı ama bu sefer sadece bir tuşa basmak yeterli. Twitter ile arası iyi olanlar iOS’tan sonra OS X’te de hemen her şeyi anında hesaplarında paylaşabilecekler. Son cümleden sonra aklımda kalan soru ise Apple’ın Twitter’ı ne zaman satın alacağı? :)

 

 Game Center

Keşke vaktim olsa da daha çok kullanabilsem ama benim için pek de mümkün değil. Game Center, uyumlu oyunlardaki skorları ve arkadaşlarınızla paylaşımlarınızı biraz daha büyük bir oyun alanına taşıyor. OS X ‘te de iOS ta olduğu gibi arkadaşlarınızı kolayca bulup izleyebiliyor, çok kullanıcılı oyunlara bağlanıp skor tablonuzu ve rakiplerinizin durumunu öğrenebiliyorsunuz.

AirPlay Mirroring

Tam da bugün Apple TV’ye kablosuz olarak Mac ekranını paylaşan bir uygulama almayı düşünürken gelen bu özellik beni oldukça memnun etti. Şu an iPad 2 ile kullandığımız, görüntüyü Apple TV ile Televizyon ekranına anlık olarak aktarmaya yarayan bu özellik sayesinde özellikle okullarda veya toplantılarda büyük kolaylık sağlanacak. Keynote ile bir sunum yaparken veya iMovie uygulamasında bir videoyu büyük ekranda önizleyebilmek için oldukça faydalı.

GateKeeper

Gatekeeper, Mountain Lion ile birlikte gelen yeni bir güvenlik seçenekleri topluluğu. Nereden geldiği belli olmayan, güvenliği tartışılır yazılımların indirilmesi ve Mac üzerinde çalıştırılması konusunda yardımcı oluyor. Üç farklı seçenek ile birlikte geliyor. Dilerseniz OS X Lion ve öncesinde olduğu gibi yine herhangi bir yerden uygulama indirmeye ve çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Daha çok güvenlik taraftarıysanız Mac App Store’dan, veya geliştirici kimlikli uygulamalara izin verebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise sadece Mac App Store’da bulunan yazılımlara izin vermek. Apple burada sessiz sedasız ücretli veya ücretsiz yazılım geliştiricileri Mac App Store’da uygulama yayınlamaya yöneltiyor. Elbette güvenlik konusunda incelemeden geçmiş yazılımlarla çalışmak faydalı. Mac, neredeyse her gün pazardaki payını artırıyor. Önceden Mac için uygulama hazırlayan ama bir dönem Mac’i es geçen pek çok kuruluş bunu gözardı etmeyip Mac’e dönüş yaptı. Uygulamaların dağınık olarak pek çok kaynakta yer alması ve bulunmasının zorluğu nedeniyle kullanıcıların da sevdiği Mac App Store hala bana göre oldukça yetersiz. Zamanla daha iyi bir şekilde hizmet vereceğini düşünüyorum.

 Çin için yerel özellikler

Çin, Apple için oldukça iyi bir pazar. Apple bu pazarda daha iyi bir yer sahibi olabilmek için yerel popüler servislere (video paylaşım siteleri, sosyal ağlar, mail servis sağlayıcılar vs) yerleşik destek sunuyor.

Son Notlar

OS X 10.8 Mountain Lion, pek çok yeni özellik ile birlikte geliyor. Yazının başında dediğim gibi oldukça büyük bir güncelleme olacak. Sistemin kararlılığı ve güvenirliği konusundaki kaygılarım nedeniyle şu sıralar sorunsuz çalışan bilgisayarınıza Mountain Lion Beta kurmak için bence acele etmeyin. Sizler için deney faresi haline gelmiş late 2008 MacBook’uma yeni sistemi indirip kuracağım ve bulduğum her küçük detayı sizlerle yeni yazılarda paylaşacağım.

Pek çoğunuzun kolaylıkla farkına vardığı gibi OS X iyice iOS’a benzedi. Macintosh’un 10. nesil işletim sisteminin 8. güncelleme paketi olan Mountain Lion’ın ardından fazla zaman geçmeden Apple’ın 11. nesil işletim sistemini yayınlayacağını ve o gün birşeylerin kökünden değişeceğini düşünüyorum. Mountain Lion, bu yıl yenilenecek olan Mac ailesi ile uyumlu olacak. Bu da yeni nesil Mac’lerin şimdikilerden çok da farklı olmayacağının bir işareti. Her yeni güncellemede yeni işletim sistemi diyoruz ama aslında yıllardır Mac kullanıcıları neredeyse aynı kullanım alışkanlıklarını sürdürüyorlar. Bilgisayarı kullanma şeklinin tamamen değişeceği, belki de hem mobil hem masaüstü için farklı özelliklerde ancak aynı mimari üzerinde çalışan tek işletim sisteminin geleceği günlere kadar kedilerle olan macera devam edecek. Kedi demişken, Lion’un aslında bu serinin son kedisi olacağını umuyorduk ama olmadı.

OS X 10.8 hakkında öne çıkan özellikleri bu yazı ile sizlere aktarmaya çalıştım. Birkaç gün içinde farkedilen yenilikleri de öncelikle bu yazıyı güncelleyerek duyurur, güncellemeleri de Elma Dergisi’nin sosyal ağlardaki hesaplarından sizlerle paylaşırım.

Ben ne kadar acele etmeyin desem de adım gibi biliyorum ki şu an arama motorlarını aşındırmaya başlayanlar vardır. Sağlıklı kaynaklar bulduğumda yorumlar ile paylaşıp bilgilendireceğime emin olabilirsiniz.

Yazıyı paylaşıp gezegendeki henüz Elma Dergisi’nden haberi olmayan Mac kullanıcılarına da ulaştırmayı denerseniz sevinirim. Teşekkürler.

[GÜNCELLEME]

Cult of Mac, iki dakika içinde 30 yeni Mountain Lion özelliğini hızlıca gösteren güzel bir video hazırlamış, buyrun;

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

 1. mac + iphone + ipad kombinasyonu tadından yenmez artık :))) umarım mac üzerinden, belgeleri iclouda eşleme işinede pratik bir çözüm bulunmuştur :)

 2. Umarım WiFi hızında yavaşlama/bağlantı kopması sorunu bu güncelleme ile tamamen giderilir. Çünkü o sorunu ne yaparsam yapayım hala çözemedim ve fazlasıyla muzdaribim.

 3. Download OS X 10.8 Mountain Lion Torrent

  EXTERNAL LINKS

  http://ul.to/s22x8i6r/Lon108_Sheva370.part1.rar
  http://ul.to/175t4j6n/Lon108_Sheva370.part2.rar
  http://ul.to/tiiz6wct/Lon108_Sheva370.part3.rar
  http://ul.to/mxnq3bnp/Lon108_Sheva370.part4.rar
  http://ul.to/0dwpr3ie/Lon108_Sheva370.part5.rar
  http://ul.to/iedtk0ww/Lon108_Sheva370.part6.rar
  http://ul.to/b7nj8pqy/Lon108_Sheva370.part7.rar
  http://ul.to/k6ilttio/Lon108_Sheva370.part8.rar

  http://www.netload.in/dateiPGT3G3Jho6/Lon108_Sheva370.part1.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiVkMDSyfa0W/Lon108_Sheva370.part2.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiIZ0nIvOi4e/Lon108_Sheva370.part3.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiFCi8QmVsOU/Lon108_Sheva370.part4.rar.htm
  http://www.netload.in/datei254xcnG3Ce/Lon108_Sheva370.part5.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiPgcb4STbOl/Lon108_Sheva370.part6.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiVAlcaWxl5a/Lon108_Sheva370.part7.rar.htm
  http://www.netload.in/dateiByGe6u557d/Lon108_Sheva370.part8.rar.htm

  http://ul.to/9ryu4bnb

  http://ul.to/ampyidzx

  http://ul.to/oiu2klnn

  http://ul.to/o1er51ce

  http://ul.to/d8paz02f

  http://ul.to/j8fjhc0i

  http://ul.to/4bwfwwzh

  http://ul.to/ggi98w1v

  http://ul.to/nrtoxo28

  http://ul.to/zjd5c9ge/MountainDP1.rar

  http://ul.to/kwbr52sx/OSXMLDP1.part01.rar

  http://ul.to/1p84opto/OSXMLDP1.part02.rar

  http://ul.to/3u8b4sle/OSXMLDP1.part03.rar

  http://ul.to/pu20p1vc/OSXMLDP1.part04.rar

  http://ul.to/s2w8ersb/OSXMLDP1.part05.rar

  http://ul.to/u9pd6w04/OSXMLDP1.part06.rar

  http://ul.to/v9x93igc/OSXMLDP1.part07.rar

  http://ul.to/rbwh5oh0/OSXMLDP1.part08.rar

  http://ul.to/gbfw1vio/OSXMLDP1.part09.rar

  http://freakshare.com/files/j4n3ycza/MountainDP1.part1.rar.html

  http://freakshare.com/files/rh16tgc0/MountainDP1.part2.rar.html

  http://freakshare.com/files/b8pywx7x/MountainDP1.part3.rar.html

  http://freakshare.com/files/1dovbra5/MountainDP1.part4.rar.html

  http://freakshare.com/files/2y2pzmid/MountainDP1.part5.rar.html

  http://freakshare.com/files/0lztsb8h/MountainDP1.part6.rar.html

  http://freakshare.com/files/hjiwsqw1/MountainDP1.part7.rar.html

  http://freakshare.com/files/3ht5zp88/MountainDP1.part8.rar.html

 4. Mountain Lion ile ilk gün:

  Mountain Lion neredeyse Lion kadar kararlı. Özellikle yeni uygulamalardan anımsatıcılar ve mesajlar bazen sorun çıkartsa da hazır gibi. Henüz ciddi bir şekilde sistemi yormadım ama zaten Lion’dan pek de farkı yok. Bana kalırsa Mountain Lion sadece bir güncelleme, “Yeni İşletim Sistemi” denebilecek kadar değil… Apple’ın bu güncellemeyi en azından Lion kullanıcılarına ücretsiz olarak sunması gerektiğini düşünüyorum.

  Safari’nin adres çubuğunun Chrome’da olduğu gibi aramalar için de kullanılabilmesi güzel olmuş. Bildirim merkezi izleme dörtgeni hareketi ile değil, Spotlight yanındaki küçük bir simge ile beliriyor ki pek kullanışlı değil.

  İleriki güncellemelerde düzeltileceğini düşünüyorum. Ayrıca bildirim merkezinden seçilen bir bildirim ilgili uygulamaya gitmesi gerekirken bildirim ortadan kayboluyor. Düzeltilir. iCloud entegrasyonu genel anlamda başarılı. Yeni paylaşma seçenekleri de hemen alışkanlık oluşturacak cinsten.

  10.8 Mountain Lion’u denemeye devam edip mümkün olduğunca çok paylaşım yaparak birkaç hafta içinde toparlayıp yeni bir makale olarak yayınlayacağım.

  Sistemin işleyişi Lion’dan farksız olduğundan herhangi bir uygulamada sorun da yaşanmadı. Şu haliyle en kararlı Windows sisteminden daha iyi olduğunu bile söyleyebilirim ama denemek isteyenlere, mevut sistemlerinin Time Machine yedeğini almadan yüklemelerini tavsiye etmiyorum. Mümkünse aldığınız yedeği de Mountain Lion nihayi kullanıcı sürümü yayınlanmadan bu sisteme bağlayarak riske atmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.