OS X El Capitan Tanıtıldı

Apple, OS X’in yeni sürümü El Capitan (10.11)’ı tanıttı. Birkaç yerleşik uygulamanın yeni sürümleri ile dikkat çeken işletim sisteminin çok fazla yenilik getirdiğini söylemek zor. Apple’ın bu yıl yenilikten ziyade kararlılık ve performans konularına eğileceği zaten tahmin ediliyordu.

Safari web tarayıcısına web sitelerini, sık kullanılanlardan farklı olarak “iğneleme” özelliği geliyor. Sık kullanılanlardan farkı, web sitesini hangi konumda iğnelerseniz, pencereyi kapatsanız bile, iğnelenmiş sayfayı açtığınızda, o şekilde bulabiliyorunuz. Tarayıcı aynı zamanda herhangi bir pencerede çalan müziği susturabilen yeni kontrol düğmesi ile geliyor.

Mail uygulamasının tam ekran modu geliştirilmiş. Yeni bir mail oluştururken birden fazla sekme açılabiliyor ve yeni bir ileti yazarken uygulama içinde bir başka yere tıkladığımızda iletiyi düzenlediğimiz ekran aşağıya kayarak gizleniyor. Mail kutularına yeni bazı hareketler gelmiş. Mailleri arşivlemek veya silmek için iOS’ta olduğu gibi parmaklarınızı trackpad üzerinde kaydırmak yeterli.

Spotlight zaten çok sık kullandığımız bir uygulama idi fakat öyle görünüyor ki bundan sonra daha sık kullanacağız. Komut gibi arama yapmak yerine artık  “geçen hafta üzerinde çalıştığım dökümanlar” yazmanız yeterli.

screen-shot-2015-06-08-at-1-16-15-pm

iOS 8’de tanıştığımız Metal teknolojisi, El Capitan ile Mac’lere geliyor. Grafik performansı, zenginliği ve enerji tüketiminin azalması gibi pek çok gelişme vaadediyor.

OS X El Capitan kayıtlı geliştiriciler için indirmeye açıldı. Sistem önümüzdeki Temmuz ayında halka açık beta programına başlıyor ve beta.apple.com adresine şimdiden kayıt olan kullanıcılar beta sürümü test edebilecekler.

El Capitan’ı kurup biraz inceledikten sonra deneyimleri paylaşacağımız geniş bir yazı yer alacak. Bu yazıda tüm detayları en ince ayrıntısına kadar yazacağız.

Tagged With: , , , , ,