OS X El Capitan Tanıtıldı

-

Apple, OS X’in yeni sürümü El Capitan (10.11)’ı tanıttı. Birkaç yerleşik uygulamanın yeni sürümleri ile dikkat çeken işletim sisteminin çok fazla yenilik getirdiğini söylemek zor. Apple’ın bu yıl yenilikten ziyade kararlılık ve performans konularına eğileceği zaten tahmin ediliyordu.

Safari web tarayıcısına web sitelerini, sık kullanılanlardan farklı olarak “iğneleme” özelliği geliyor. Sık kullanılanlardan farkı, web sitesini hangi konumda iğnelerseniz, pencereyi kapatsanız bile, iğnelenmiş sayfayı açtığınızda, o şekilde bulabiliyorunuz. Tarayıcı aynı zamanda herhangi bir pencerede çalan müziği susturabilen yeni kontrol düğmesi ile geliyor.

Mail uygulamasının tam ekran modu geliştirilmiş. Yeni bir mail oluştururken birden fazla sekme açılabiliyor ve yeni bir ileti yazarken uygulama içinde bir başka yere tıkladığımızda iletiyi düzenlediğimiz ekran aşağıya kayarak gizleniyor. Mail kutularına yeni bazı hareketler gelmiş. Mailleri arşivlemek veya silmek için iOS’ta olduğu gibi parmaklarınızı trackpad üzerinde kaydırmak yeterli.

Spotlight zaten çok sık kullandığımız bir uygulama idi fakat öyle görünüyor ki bundan sonra daha sık kullanacağız. Komut gibi arama yapmak yerine artık  “geçen hafta üzerinde çalıştığım dökümanlar” yazmanız yeterli.

screen-shot-2015-06-08-at-1-16-15-pm

iOS 8’de tanıştığımız Metal teknolojisi, El Capitan ile Mac’lere geliyor. Grafik performansı, zenginliği ve enerji tüketiminin azalması gibi pek çok gelişme vaadediyor.

OS X El Capitan kayıtlı geliştiriciler için indirmeye açıldı. Sistem önümüzdeki Temmuz ayında halka açık beta programına başlıyor ve beta.apple.com adresine şimdiden kayıt olan kullanıcılar beta sürümü test edebilecekler.

El Capitan’ı kurup biraz inceledikten sonra deneyimleri paylaşacağımız geniş bir yazı yer alacak. Bu yazıda tüm detayları en ince ayrıntısına kadar yazacağız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

Önceki İçerikwatchOS 2 Tanıtıldı
Sonraki İçerikiOS 9 Tanıtıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.