OS X El Capitan Yarın Kullanıma Sunuluyor

-

Mac sistemlerin işletim sistemi OS X’in 11. büyük güncellemesi El Capitan, yarın kullanıma sunuluyor. Birkaç yerleşik uygulamanın yeni sürümleri ile dikkat çeken işletim sisteminin çok fazla yenilik getirdiğini söyleyemeyiz. Ancak hayatımıza katacakları da gözardı edilebilecek kadar küçük değil. Apple’ın bu yıl yenilikten ziyade kararlılık ve performans konularına eğildiği yeni işletim sistemi için tanıtıldığında, OS X El Capitan Tanıtıldı başlıklı yazı ile yeniliklerine kısaca değinmiştik. El Capitan hakkında detaylı bir inceleme yayınlayacağız fakat öncesinde bilgi almak isterseniz bu bağlantıdan Apple resmi sitesindeki El Capitan sayfalarına göz atabilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-09-29 23.58.22

Yarın indirmeye açılmasını beklediğimiz ettiğimiz yazılımı kurmadan önce yapılacaklara ve El Capitan yayınlanmadan önce aklınıza gelebilecek sorulara maddeler halinde göz atmakta fayda var.

Ne zaman yayınlanacak?

30 Eylül 2015 Türkiye saati ile 20.00’den sonra.

Ücreti ne kadar?

OS X 10.11 El Capitan ücretsiz olarak Mac App Store’dan indirilebilecek.

Mac’im El Capitan’ı çalıştıracak mı?

El Capitan’ın minimum sistem gereksinimleri Yosemite ile aynı. Hatırlamak gerekirse;

  • iMac (Mid 2007 veya daha yenisi)
  • MacBook Air (Late 2008 veya daha yenisi)
  • MacBook (Late 2008 Aluminum, ya da Early 2009 veya daha yenisi)
  • Mac Mini (Early 2009 veya daha yenisi)
  • MacBook Pro (Mid/Late 2007 veya daha yenisi)
  • Mac Pro (Early 2008 veya daha yenisi)
  • Xserve (Early 2009)

Ayrıca Mac’iniz sistem gereksinimlerini karşılasa bile, Mac’inizde minimum OS X 10.6.8 Snow Leopard veya daha yeni bir işletim sistemi olması gerekiyor.

Mac’imin özelliklerini nasıl öğrenebilirim?

Sol üst köşede yer alan elma simgesine tıklayıp, “About my Mac / Bu Mac Hakkında” seçeneğine tıklayarak Mac’iniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ne kadar boş alan gerekiyor?

El Capitan’ı indirebilmek için minimum 8GB boş alana ihtiyacınız olacak. Ayrıca minimum 2GB Ram belleğe ihtiyacınız var.

Yedek Almak gerekli mi?

Soru mu bu?

Nasıl yedek alabilirim?

En pratik yol henüz kullanmadıysanız dahi Time Machine. Boş veya silinebilecek değerde veri dolu bir harici sabit diski bilgisayarınıza bağlayıp, Time Machine uygulamasını çalıştırın ve bu diski Time Machine diski olarak gösterin. Time Machine diski silip hazırlayacaktır. Bundan sonrasını Time Machine’e bırakın…

Temiz yükleme mi yoksa yedekten geri yükleme mi yapayım?

Paşa gönlünüz nasıl istiyorsa öyle yapın. Temiz yükleme yaptığınızda tüm ayarları yeniden yapacaksınız. Ayrıca mevcut tüm uygulamaları baştan indireceksiniz. Vaktiniz varsa güzel bir uğraş. Yoksa, direk üzerine güncelleme gibi kurup mevcut ayar ve uygulamalarınızla hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Temiz kurulum yaptıktan sonra bile dilerseniz Time Machine diskinizden ayar, kullanıcı, belgeler ve uygulamaları seçerek de aktarabilirsiniz. Bunun için Mac’inizde yerleşik gelen Geçiş Yardımcısı uygulamasını kullanabilirsiniz.

İndirmeye açıldığında nasıl kuracağım?

Yayınlandığında Mac App Store’da ana ekranda OS X El Capitan’ı göreceksiniz. Tıklayıp tıpkı bir uygulama gibi indirdikten sonra ekranda çıkacak olan yönergeler yardımıyla kolayca kurulumu yapabilirsiniz.

Başka sorularım var?

Bu yazının altına farklı sorular veya düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde cevaplayacağız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.