OS X Lion Boot Disk Yapımı

Lion, Mac işletim sistemlerinin ilk kez tamamen dijital olarak edinilebilen sürümü olarak tarihe adını kazımaya hazırlanırken, pek çok kullanıcı eski alışkanlıklar, zayıf ya da internet olmayan bir ortam gibi nedenlerle  OS X Lion kurulumunun nasıl gerçekleşeceğini merak ediyor. Steve Jobs’tan gelen, temiz kurulumun öncelikle Snow Leopard diski ile yapılıp ardından Lion kurulumuna geçilmesi ile ilgili mail, kafaları biraz daha karıştırdı. OS X Lion’ı bir Boot DVD’ye nasıl aktarırım diye araştırırken bulduğum yöntemi sizlere aktarmak istiyorum. Bu yöntem mevcut GM sürümünde işe yarıyor. Nihai kullanıcı sürümünde de işe yarayıp yaramadığını ancak piyasaya sürüldükten sonra test edebileceğiz.

– Lion yayınlandıktan sonra (29$ için torrent aramaya koyulmayacaksanız) Mac App Store’dan satın alıp indirin.

– İndirdiğiniz yerde OS X Lion Installer’ı bulup, üzerinde sağ klik yapıp “Show Package Contents(Paket İçeriğini Göster)” i seçin.

– “Contents (içerikler) klasöründe, “SharedSupport” adında bir klasör daha bulunuyor. Bunun içindeki, bizim hedefimiz olan “InstallESD.dmg” dosyası.

– “InstallESD.dmg” dosyasını masaüstüne kopyalayın (Option tuşuna basarak sürüklerseniz küçük yeşil bir artı simgesi belirir)

– Disk Utility (Disk İzlencesi) ni açın. Disk Utility’e spotlight tan veya uygulamalar arasındaki “utilities” klasöründen ulaşabilirsiniz.

– “Burn(Diske Bas)” düğmesine tıklayın.

– Masaüstüne kopyaladığınız “InstallESD.dmg” dosyasını seçin ve 4.7 GB boyutundaki boş DVD nizi sürücüye yerleştirip bekleyin. Bittiğinde Lion kurulum DVD ‘niz hazırlanmış olacak. Artık dilediğiniz bilgisiyara yükleyebilirsiniz…

Son söylentilere de değinip yazıyı noktalayalım. OS X Lion’un bu hafta içinde Mac App Store’dan yayınlanması bekleniyor…

Tagged With: , , , , ,