OS X Mavericks Yayınlandı

-

hero_wave_2x

Uzun süreli bekleyişin ardından Apple’ın yeni Macintosh işletim sistemi OS X Mavericks (OS X 10.9) biraz önce Mac App Store’da indirmeye açıldı.

OS X Mavericks’i buradan indirebilirsiniz.

Apple’ın yeni işletim sisteminin getirdikleri nelerdir?

iBooks

ibooks_ibookstore_2x

OS X Mavericks, iBooks’ta yeni bir sayfa açıyor. iPad, iPhone veya iPod touch’a indirdiğiniz bir kitap artık otomatik olarak Mac’inizdeki iBooks’ta beliriyor. Üstelik, iBooks Store’da sadece birkaç tıklamayla indirebileceğiniz 1.8 milyonun üzerinde kitap var. Kitap okumak, iOS aygıtlarında olduğu kadar kolay. Sayfaları kaydırarak çevirebilir, resimleri kıstırarak yakınlaştırabilir ve baştan sona kaydırarak ilerleyebilirsiniz. Sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz, aynı anda dilediğiniz kadar kitabı açık tutabilir ve içlerinde kolaylıkla arama yapabilirsiniz. Makale yazarken bir alıntı yaptığınızda, iBooks alıntınızı sizin yerinize kaynakçaya da ekler. Ve Mac’iniz üzerinde notlar aldığınızda, bazı pasajları vurguladığınızda veya bir yer imi eklediğinizde, iCloud hepsini otomatik olarak anında tüm aygıtlarınıza iletir. Böylece derse hangisini götürürseniz götürün, hepsini görürsünüz. iCloud hangi sayfada kaldığınızı bile hatırlar. Yani okumaya iPad, iPhone veya iPod touch’ta başladıysanız, Mac’inizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Haritalar

maps_send

Artık tüm dünya masaüstünüzde. Harita uygulaması, yeni yerler keşfetmeniz için ekranınızdaki tüm pikselleri kullanmanıza olanak sağlar ve Mac’inizin grafik gücünü sonuna kadar kullanır. Bu sayede, yakınlaştırma inanılmayacak kadar akıcı ve duyarlıdır. Metinler ve ayrıntılar nettir, okunmaları çok kolaydır. Üstelik, fotoğraf gerçekçiliğinde bir 3D deneyimi sunarak belirli şehirler üzerinde süzülmenizi sağlayan Flyover gibi muhteşem görünümleri de kullanabilirsiniz. Harita uygulaması, restoranlar ve oteller gibi uğrak yerler hakkında bilgi almayı da kolaylaştırır. Adım adım tarifler ve alternatif rota önerileri sayesinde her yere zamanında varmak çok daha kolay hale gelir. Yola çıkmaya hazır olduğunuzda, yol boyu sesli navigasyon için haritanızı iPhone’unuza gönderebilirsiniz. OS X Mavericks’te haritalar; Mail, Kişiler ve Takvim içinde yerleşiktir. Yani bir adres gördüğünüzde, bu adresi kolayca bir harita üzerinde de görebilirsiniz.

Takvim

calendar_week_2x

Takvim, yepyeni bir tasarım ve güçlü özelliklerle daha da geliştirildi. Şimdi, kesintisiz kaydırma ile haftalar ve aylar pürüzsüz bir şekilde akıyor. Bu sayede, bu ayın ikinci yarısına ve gelecek ayın ilk yarısına aynı anda bakabiliyorsunuz. Yeni etkinlik denetleyicisi, konum kısmına yazmaya başladığınızda adresler ve uğrak yerleri önererek etkinlik yaratmayı ve düzenlemeyi kolaylaştırıyor. Etkinliğinizin yerini haritada gösteriyor, varış süresini hesaplıyor ve hava tahminlerini görüntülüyor. Böylece, kolaylıkla nereye gideceğinizi, ne kadar süreceğini ve bir şemsiyeye ihtiyaç duyup duymayacağınızı hızla görebiliyorsunuz.

Safari

safari_topsites_2x

OS X Mavericks Safari, baş döndürücü bir performans ve yenilikçi teknolojiler sunar. Çığır açan yeni özellikler, sık ziyaret ettiğiniz sitelere geri dönmenizi ve yeni siteler keşfetmenizi kolaylaştırır. Yeni Kenar Çubuğu’nda bulunan Paylaşılan Bağlantılar, Twitter ve LinkedIn’de takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı bağlantıları göstererek, ilginç yeni içerikleri kaçırmamanızı sağlar. Ve yeniden tasarlanan En İyi Siteler ile, favori sitelerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Üstelik, ilerlemeler bunlarla da sınırlı değil. Safari’deki yeni Nitro Tiered JIT ve Fast Start teknolojileri sayesinde, ziyaret ettiğiniz web sayfaları daha hızlı ve duyarlıdır. Web sitelerinde gezinmek pil ömrünü kısaltabilir ama yeni yerleşik güç tasarrufu teknolojileri sayesinde, arka plandaki web sitelerine ve görmek istemediğiniz eklenti içeriklerine enerji harcamazsınız. Yani kısacası, OS X Mavericks’te İnternet’te gezinmenin en iyi yolu Safari’dir.

iCloud Keychain

icloud_keychain_password_2x

Şifrelerinizi anımsamaya çalışmak çok can sıkıcı olabilir. iCloud Keychain, parolalarınızı sizin yerinize anımsar. Kullanıcı adı ve parolalarınızı onayladığınız aygıtlarda saklar, güçlü AES 256-bit şifreleme ile korur ve her aygıtta sürekli olarak güncel tutar. İhtiyacınız olduğunda da otomatik olarak sizin yerinize girer. Yeni Parola Oluşturucu, çevrimiçi hesaplarınız için benzersiz ve tahmin edilmesi zor parolalar oluşturur. iCloud Keychain, kredi kartı bilgilerinizi de saklayarak, ödemelerinizi çocuk oyuncağı haline getirir. Parolalarla uğraşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Çünkü artık onlarla uğraşmak zorunda değilsiniz.

Birden Fazla Ekran

multiple_displays_menus_2x

OS X Mavericks, Mac’inize bağlı tüm ekranları tam kapasiteyle kullanarak, dilediğiniz gibi çalışmanızı sağlayacak esnekliği sunar. Artık ana veya ikinci ekran yok; şimdi her ekranın kendi menü çubuğu var ve Dock, hangi ekranda çalışıyorsanız o ekranda. İsterseniz her iki ekranda da birden fazla uygulama çalıştırabilirsiniz. Veya her ikisinde de bir uygulamayı tam ekran olarak çalıştırabilirsiniz. Hatta bir ekranda masa üstünü görüntüleyebilir, diğerinde ise bir uygulamayı tam ekran çalıştırabilirsiniz. Mission Control size kuş bakışı bir görüntü sağlar ve istediğinizi istediğiniz yere sürükleme olanağı verir. Şimdi oda boyunca bile sürükleyebilirsiniz çünkü artık AirPlay ve Apple TV ile HDTV’nizi tam işlevli bir ekrana dönüştürebilirsiniz.

Bildirimler

notifications_interactive_2x

Bildirimler neler olup bittiğini takip etmenizi sağlar. Üstelik, şimdi açık olan uygulamayı kapatmadan, doğrudan istediklerinizi yapmanızı da sağlıyor. OS X Mavericks’te bildirimlerinizi interaktif olarak kullanabilirsiniz. Yani bir mesaja yanıt verebilir, bir FaceTime görüntülü aramayı yanıtlayabilir veya bir e-postayı doğrudan bir bildirimin içinden silebilirsiniz. Ayrıca favori web sitelerinizi kaydederek son dakika haberlerini, maç sonuçlarını, açık artırmanızın durumunu ve daha fazlasını, Safari kapalıyken bile öğrenebilirsiniz. Ve eğer olur da Mac’inizden uzaklaşırsanız, geri döndüğünüzde kaçırdığınız tüm bildirimlerin özetini görürsünüz.

Finder Sekmesi

finder_2x

Finder Sekmeleri, birden çok Finder penceresini teke indirerek masaüstünüzü düzenli tutmanıza yardımcı olur. Tek bir Finder penceresinde Belgeler için, AirDrop için ve Mac’ime Dön için birer sekme açık tutabilirsiniz. Sekmeler arasında geçiş yapabilir, görünümlerini değiştirebilir ve istediğiniz şekilde yeniden sıralayabilirsiniz. Bir dosyayı sekmeler arasında taşımak için sürükleyip bırakmanız yeterli. Ve artık Finder penceresini tam ekran boyutuna genişletebilir, dosyaları istediğiniz yere kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Etiketler

tags_finder_2x

Etiketler, dosyalarınızı ve hatta iCloud’da sakladığınız belgelerinizi organize etmenin ve bulmanın yeni ve güçlü yoludur. Bir araya toplamak istediğiniz dosyaları “Önemli” gibi bir anahtar kelime ile etiketleyin. Daha sonra bu dosyalara ulaşmak istediğinizde, Finder kenar çubuğundan “Önemli” başlığına tıklayabilir veya arama alanına “Önemli” yazabilirsiniz. Dosyaları bir kez etiketleyin veya birçok projeye atamak için birden fazla etiketleyin. Eğer birden fazla iCloud kitaplığında sakladığınız dosyalarınız varsa, bu dosyaları etiketler yardımıyla projeler halinde gruplayabilirsiniz. Kısacası, mesela bir etkinlik planlıyorsanız; Numbers’a kaydettiğiniz konuk listesini, Pages kullanarak tasarladığınız posteri ve Keynote ile yarattığınız sunumu etiketleyebilir ve hepsini tek bir tıkla, tek bir proje halinde, tek bir Finder penceresinde görüntüleyebilirsiniz.

OS X Server

OS X Server hem ağ kullanıcılarına hem de ağ yöneticilerine yardımcı olacak bir takım yenilikler içerir. Xcode Server’da bulunan yeni özellikler, sürekli entegrasyon, testler ve veri havuzu barındırma hizmetleri sayesinde; Mac veya iOS, geliştirici ekiplerinin güçlü ve güvenilir yazılımlar yaratmasını kolaylaştırır. Caching Server 2; App Store, Mac App Store ve iTunes Store üzerinden yazılım indirme ve yüklemenizi hızlandırır ve iOS 7 aygıtlarına indirme hızını artırmak için sunucunuzun önbelleğini kullanabilir. Ve Profil Yöneticisi; iOS 7 ve OS X Mavericks’te uygulama ve kitap dağıtımını kolaylaştıran birçok yeni yönetim özelliği içerir.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

12 YORUMLAR

    • Temiz yükleme yapabilmek için büyük güncellemelerde mutlaka daha önce o sistemi yüklemiş olmak veya o sistem ile satın almış olmak gerekiyor. Güncellemeyi yükleyip daha sonra temiz kurulumu sistemi yeniden başlatıp kurtarma diskini seçerek başlatabilirsiniz.

  1. iOS’ta quicktime ve safari dışında diğer tüm programlarını kullanıyorum. QT’ı VLC gibi olamaması nedeni ile Safari’yi ise sadece video indirme eklentisi olmaması sebebi ile kullanamıyorum. Bunlar da hallolsa ek bir programa ihtiyaç duymayacağım ya hu…

  2. Slmlar benim sorunum 10.9 yukseltme yaptim ve daha sonra temiz kurulum icin disk izlencesinden diski silip sifirdan yukleme yaptim fakat yukleme ilerlemedi oldugu yerde duruyor hic ilerlemiyor yaklasik 1 saattir ayni yerde duruyor yardimci olurmusumuz bu konuyla ilgili

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.