OS X ‘te TL Simgesi

-

Bugün TL ‘nin simgesi açıklandı.Türk Lirası’nın simgesi 8362 başvuru arasından seçildi. Simgenin çıpa şeklinde olması TL’nin güvenli liman haline geldiğini gösteriyor. Yukarı doğru çizgiler de paranın yükselen değer olduğunu simgeliyor.

Şahsen çok da beğendiğimi söyleyemem ama görece bir konu üzerine tartışmaktansa bizleri ilgilendiren kısmına döneyim.

TL’nin OS X’te metin yazarken sembolize edilebilmesi için henüz yerleşik bir düzen mevcut değil. Bu yüzden ekstra bir font kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor. TCMB’nin resmi sitesinden indirebileceğiniz AbakuTLSymSans adlı fontun kurulumunu yaptıktan sonra oturumu kapatıp açmanız gerekiyor.

Pages, Word, Textedit gibi herhangi bir metin düzenleyici yazılımı açıp simgeyi yapmak istediğinizde AbakuTLSymSans fontunu seçmeniz ve alt + t tuş kombinasyonu ile simgeyi yapabilmeniz gerekiyor.

Windows’ta işler ne durumda bilmiyorum ama OS X ‘te malesef öyle açıklandığı gibi T tuşu ile hiç bir kombinasyonla çalışmıyor.

OS X’te TL simgesini yapabilmek için F klavye klavye kullananların “Alt + K” tuş grubunu kullanması gerekiyor. Sanırım Q klavye düzeninde de durum aynı. Umarım yakında bu durum düzeltilir. Durumun düzeltilmiş olabileceği nedeniyle yazının zamanaşımına uğrayıp uğramadığını lütfen tarihten kontrol edin.

Diğer bir yöntem de bu sembolü kopyalayıp yapıştırmak. Bunun için TCMB’nin sembolü deneme alanı kullanılabilir. Bunun için fontu sisteme yükleyip, oturumu kapatıp açtıktan sonra tarayıcınızın adres çubuğuna

file:///Applications/TL%20Simgesi.app/Contents/Resources/WebPage/index.html      yazmanız yeterli.

Yakın gelecekte (muhtemelen ilk sistem güncellemesi ile) hataları düzeltilip sisteme direk entegre edilmiş olarak TL simgesini kullanabiliriz. Şimdiden ihtiyaç duyulabileceğini düşünüp yayınlama gereği duydum.

Not: Bu yazıda TL simgesi deneme alanı için verilen adres OS X sistem içindir, Windows sistemlerde çalışmayacaktır. Ancak bir iki klik ile uygulama kurabilecek herhangi bir kişi rahatlıkla sistemine yükleyebileceğinden, Windows kullanıcılarını da bilgilendirebilmek adına bu yazıyı mümkün olduğu kadar paylaşırsanız sevinirim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

9 YORUMLAR

  1. Memlekette bu işi yapabilecek tasarımcı bulunmuyormuş demekki. Bırakın herkes işini yapsın. Çok mu zordu tasarım işini erbabına bırakıp seçim işini halka sunmak? Deveye sormuslar : “boynun neden egri ?”
    deve de “nerem dogru ki ?” demiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.