OS X Yosemite Tanıtıldı

-

osx_design_translucent

OS X işletim sisteminde geçen yıl Mavericks ile büyük kedi isimlerinden California’daki simgesel yer isimlerine geçiş yapan Apple’ın yeni nesil masaüstü işletim sistemi OS X 10.10 Yosemite, biraz önce biten WWDC 2014 açılış sunumunda tanıtıldı.

Tasarım olarak yenilenen Yosemite, şık ve tamamen taze bir görüntüyle, tanıdık hissedeceğimiz bir dil kullanarak karşımıza çıkıyor. Mac ve iOS cihazlar arasındaki uyumu akılalmaz bir seviyeye yükselten Yosemite, iOS 8 ile birlikte günlük hayatta çok işimize yarayacak yüzlerce yenilik vaadediyor.

overview_design_hero

Tipografik ve görsel olarak yenilenen sistem iOS 7’den izler taşıyor ancak sadece Yosemite için olan bazı değişiklikler de var. Bildirim merkezine iOS 7’den alışık olduğumuz “Bugün” görünümü eklendi. Bulunduğunuz zaman dilimindeki veya önümüzdeki etkinlikleri gösteren bölüme Mac App Store’dan çeşitli Widget’lar ekleyerek kişiselleştirebiliyoruz.

Spotlight da büyük değişim geçiren OS X bileşenlerinden biri oldu. Artık arama yapmak için büyütece tıkladığımızda ekranın ortasında büyük bir arama kutusu beliriyor ve daha aramak istediğimiz kelime gruplarının ilk harflerini girdiğimizde Web üzerinden Wikipedia, Bing veya Maps vb dahil ederek sonuçlar listeliyor. Sanırım yeni Spotlight’ın en sevilen özelliği arama bölümü ile aynı pencerede üzerine gelinen içerik hakkında bir hızlı önizleme görüntüsü sunması olacak.

overview_apps_hero

Yerleşik uygulamalardan Safari, basitleştirilmiş araç çubuğunu artık gizli olarak ekranda tutuyor. Favori sitelerinize arama kutusuna tıklar tıklamaz ulaşabiliyorsunuz. Daha fazlası ise bir düğme ile yan barda sizi bekliyor. Yeni yapısı ile çok daha hızlanan Safari, Web deneyimini baştan yaratmasa da oldukça kolaylaştırıyor.

Mail uygulaması, büyük boyutlu dosyaların kolayca eklenmesine izin veriyor. Birkaç basit hareket ile başka düğmelere tıklamadan mailleri okunmadı ya da bayraklı olarak işaretlemek veya silmek mümkün.

En sevdiğim yeniliklerden biri mesajlar uygulamasına gelmiş. iMessage ile mesajlaşmak çok kolay ve zevkliydi ancak iPhone’unuza yeşil balonlu arkadaşlarınızdan gelen standart sms leri de artık mesajlar uygulamasında görebilmek muhteşem oldu. Artık iOS cihazı olmayan arkadaşlarınıza, iPhone’un hattını kullanarak direk Mac üzerinden sms yazabilmek de mümkün hale geldi. Mesajlar uygulamasında artık grup sohbetleri yapmak ve WhatsApp uygulamasındaki gibi birtakım kişiselleştirmelerde bulunmak mümkün. Sadece o gruba ait sesi kapatmak veya grubun paylaştığı dosyalara tek bir yerden erişmek ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacak gibi görünüyor.

Yosemite ile birlikte iCloud’u bir zamanlar .mac hesaplarındaki bulut diski gibi kullanmak mümkün oluyor. Herhangi bir tür belgeyi iCloud üzerinde tutabilmek, dosyaları organize edebilmek ve herhangi bir cihazdan hızlıca ulaşabilmek gerçekten güzel bir iyileştirme oldu.

overview_mac_ios_hero

OS X Yosemite ile iOS 8 birlikte çalışmak için tasarlanmış. Mac’te bir mail yazmaya başladığınızda, bırakıp iPhone’a geçerseniz iPhone’unuzdaki Mail uygulamasında kaldığınız yerden devam edebileceğinizi gösteren bir bildirim beliriyor. Hatta direk kilit ekranda, biraz önce Mac’inizde üzerinde çalıştığınız ofis belgesinin, iOS cihazınızdan da düzenlenebilir olduğunu görebiliyorsunuz.

Mac’inizi Telefon açmak için de kullanabileceğinizi söylersem bu kadar şeyden sonra sanırım şaşırmazsınız. Artık iPhone’unuz varsa, Mac’inizde gezindiğiniz bir web sayfasındaki telefon numarasına tıklayarak direk Mac üzerinden arama yapabiliyorsunuz. iPhone’unuza gelen çağrılar Mac’inize bildirim olarak yansıyor ve dilerseniz aramayı iPhone yerine Mac’inizden de cevaplayabiliyorsunuz. Çantada duran iPhone’unuzu hiç çıkartmadan telefon görüşmeleri yapabilmek veya gelen sms mesajlarını yanıtlayabilmek oldukça güzel bir düşünce.

Mac’inizle kablosuz ağ olmayan bir yerde çalışıyorsanız ve iPhone’unuz yakınlarda bir yerlerdeyse, Yosemite bunu algılıyor ve birkaç tıklama ile iPhone’un data hattı ile kolayca bağlantıya geçebiliyorsunuz. Daha önce iPhone’un bağlantı paylaşımını açmak, şifre girmek vs gerekliyken artık cihazın sadece size ait olması yeterli.

Tanıtımda zaman nedeniyle yer verilemeyen daha yüzlerce yeniliğe zaman zaman bu sayfalardan değinmeye devam edeceğiz. Yosemite, önümüzdeki sonbaharda ücretsiz olarak Mac kullanıcılarına sunulacak. Beta sürümü bugün geliştiriciler için yayınlanıyor. Bu yıl bir ilk olarak geliştirici hesabına sahip olmayan ancak Yosemite’yi test etmek isteyen tüm müşterilere beta testi açılacak. Bu bağlantıyı kullanarak kayıt olup Yosemite kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt olduğunuzda, Apple size Yosemite, sizin kullanımınıza hazır olur olmaz bir indirme bağlantısı gönderecek.

Sistemin henüz ilk beta sürümü olduğundan kullanmak isteyenleri -özellikle bir test düzenine sahip değillerse- uyarmadan edemeyeceğim. Sistem hatalarla dolu olabilir ve normal çalışmanızı engelleyebilir. Mümkünse bilgisayarınızda yeni bir bölüntü oluşturarak Yosemite’yi o bölüntüye yüklemenizi öneririm.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.