Pc devrinin sonu

2009 krizinden sonra dünya ekonomisi hızla toparlanırken bilgisayar satışları neden kan kaybediyor? iPad ve bu yıla damgasını vuracak tabletler PC’nin sonunu getirebilir.

Ortada küresel bir kriz yok, dünya ekonomisi toparlanıyor. Peki 2011 yılın ilk üç ayında dünya bilgisayar satışlarındaki bu gerileme de nereden çıktı? IDC ve Gartner gibi araştırma şirketlerinin verilerine göre geçen yılın ilk çeyrek dönemine göre masaüstü, dizüstü ve netbook modellerinden oluşan PC satışları yüzde 3’e varan oranlarda küçülerek herkesi şaşırttı. Kurumların ve şirketlerin dönemsel PC satın almalarının etkisi çıkarıldığında, yani bireysel kullanıcıların PC talebinde daha ciddi bir daralma olduğu görülüyor.

NETBOOK BAHARI ERKEN BİTTİ
Bu daralmanın önemli bir nedeni olarak özellikle iPad ile başlayan tablet bilgisayar dalgası gösteriliyor. 2009 yılındaki ağır krizde, ucuz, hafif ve küçük dizüstü PC’ler olan ‘netbook’ların pazar çıkmasıyla sektör adeta bahar havasına girmişti. Satış adetleri o kadar hızlı arttı ki, her satılan 3 dizüstü bilgisayarın birisi netbook’lardan oluşuyordu. Netbook’lar sayesinde küresel PC satışları 2009 kriz yılında bile yüzde 5 oranında büyümeyi başardı. 2010 yılının ilk üç ayında yüzde 25 büyüme sağlayan ve onlarca netbook modeli çıkaran PC üreticilerinin rüyasının, Nisan 2010′da Apple’ın iPad denilen cihazı çıkarmasıyla kabusa dönebileceğini hiç kimse beklemiyordu. Kullanıcıların ilgisi bir anda iPad’lere çevrildi ve 2010 sonuna kadar iPad 10 milyonun üzerinde satarak tarihi bir rekor kırdı.

Bu, PC üreticileri için kısa netbook baharının sonu anlamına geliyor olabilir. Apple kısa sürede iPad 2′yi çıkararak PC üreticilerine karşı gazı iyice kökledi. Hatta hastalığı nedeniyle yakında öleceği iddia edilen Steve Jobs, iPad 2′nin tanıtımında yine sahneye çıkarak PC üreticilerinin yaşadığı şaşkınlığa tuz birer ekti. PC döneminin sonu geldiğini ve iPad ile artık post-PC dönemine girildiğini iddia etti. Bu adamın ‘ölüsü’ bile ortalığı karıştırmaya yetiyor da artıyor.

PC’CİLERİ TABLET Mİ KURTARACAK?

 

 iPad ile başlayan tablet dalgası arkasına akıllı telefon üreticileri, bilgisayar üreticileri, hatta televizyon üreticilerini alarak PC’nin geleceğini ciddi olarak etkileyecek gibi görünüyor. Neyse ki Google, PC üreticilerinin imdadına yetişti. Android denilen işletim sistemi sayesinde Apple iyice arayı açmadan PC ve akıllı telefon üreticilerinin arkasından yetişmek için harekete geçtiler. Neredeyse 100 kadar Android ve Windows’lu tablet modeli piyasaya adeta döküldü.

 

iPhone’a karşı Google’un Android’le gösterdiği başarı tablette de tekrarlanırsa, PC üreticileri kullanıcıların klasik PC’lerden uzaklaşan ilgisini yeniden kazanıp tablet sayesinde küçülen cirolarını eski seviyesine taşıyabilir. Ancak bu pek kolay olmayacak gibi görünüyor. Apple hala, tablet tarafında iPad ile yüzde 75 oranında pazara hakim durumda. Apple ve diğer üreticilerin 2011 sonunda toplam 50 milyon adet tablet satması bekleniyor. Bunun 30-35 milyon kadarını Apple tek başına satacak. Yıllardır Windows’lu PC’lere karşı tek başına rekabet eden Apple sonunda PC’nin sonunu getirecek ‘post-PC’ dönemini başlatmış olabilir mi? PC dünyasının hala yüzde 80′leri aşan oranda kullanılan Microsoft Windows işletim sisteminin hala tablet versiyonunu çıkarmamış olmasını da düşünürsek gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

 

 

İŞTE PC’NİN DÜŞMANLARI

Küresel PC satışları gerilemesinin ardında büyük oranda eve ve kişisel bilgisayar talebindeki gerileme etkili oluyor. Şirket ve kurumlardaki bilgisayar kullanımı dışında evlerdeki PC’ler büyük oranda internet, oyun, film ve eğlence için kullanılıyor. Ancak 2009 ve 2010 yılında bu tür işlevlere ciddi alternatifler ortaya çıktı. İşte PC’nin düşmanları:

Akıllı telefonlar: iPhone ile yükselen yeni nesil akıllı telefonlar ile artık e-posta, internet, sosyal ağ, oyun, video gibi bir çok işlevi telefonlardan rahatlıkla yapar hale geldik. Herkesin cebinde artık mini bir PC olmaya başladı. Türkiye’de bile artık her üç telefondan biri akıllı telefon. Dünyada 2010 yılında 300 milyonun üzerinde akıllı telefon satıldı. Bunun üçte biri Android sayesinde yılın son üç ayında gerçekleşti. Akıllı telefon pazarı geçen yıl yüzde 75 büyüdü.

iPad ve tabletler: Son iki yıldır PC satışlarının yıldızı netbook’lar iPad nedeniyle ciddi kan kaybı yaşıyor. 500 doların altında fiyatları, küçük ve hafif tasarımlarıyla 2009 ve 2010 yıllarında yükselen netbook PC’ler, insanlara ucuz ve taşınabilir internet ve haberleşme cihazları olarak önemli bir alternatif sağladı. Ancak aynı fiyat aralığındaki iPad’in ve tabletlerin yetenekleri karşısında resmen diz çöktü. Bir netbook’un yababildiği her şeyin ötesinde daha kullanışlı, daha uzun pil ömrü, bol uygulama ve oyun gibi artıları sayesinde kullanıcıların tercihleri büyük oranda iPad ve tabletlere kayıyor.

Akıllı televizyonlar: Henüz etkileri tam olarak görülmese de özellike evde PC satışlarını etkileyecek önemli bir gelişme akıllı televizyonlar. TV’ler bilgisayar yetenekleri kazanarak PC’lerin yapabileceği bir çok işlevi yapabilir hale geliyor. 2010 yılında satılan düz ekranlı TV’lerin yüzde 21’inde internete bağlanabilme özelliği vardı. 2011’de evdeki bilgisayar yeteneklerine önemli bir rakip olması bekleniyor.(NTV)

 

 

 

Tagged With: , , , ,