Photoshop’ta verimli çalışabilmek için SSD mi yoksa Ram mi?

Herkesin çok merak ettiği, hatta çoğu zaman gözünü karartıp bir SSD hard disk alsamda bu hız sorunum çözülse diyenler için hangi yükseltme seçeneğinin daha iyi sonuç verdiğini inceledik.

Düz mantık olarak düşündüğümüzde , SSD ile her şey hızlı çalıştığına göre Photoshop da hızlı çalışacaktır diye düşünürüz. Teknik olarak bilmediğimiz bir kaç detaydan ötürü yanlış düşünmekteyiz. Neden diyecek olursanız;

Photoshop ‘un açılması için komutu verdiğiniz anda, Photoshop en çok veri okumasını ilk açıldığı dakikalarda yapmaktadır. SSD hard diskin burada size tasarruf ettireceği sadece bir kaç saniye olacaktır.

Photoshop, açılıştan sonra yüksek oranla RAM üzerinden çalıştığı için hard disk’i kullanmaya tenezzül etmeyecektir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. İşlemesini yaptığınız fotoğraf ya da çalışma eger ki RAM ‘e sığmıyorsa hard diski scratch disk olarak kullanamaya çalışacak ve yavaşlamaya şahit olacaklasınız.

Yetkililer, SSD hard disk’i ikinci bir hard disk olarak bilgisayarınıza bağlayarak bu hard disk ide Scratch disk olarak atamanızı önermektedirler.

Örneklemek gerekirse,  RAM ve SSD arasında dosya akış hızı ,  RAM ve mekanik hard diske göre dört kat daha hızlıdır.

Yetkililerin diğer dikkat çektiği nokta ise, Photoshopta bulunan verimlilik göstergesi yani Efficiency monitörünüz, %95 ve % 100 arasını gösteriyorsa, Scratch disk olarak RAM leri kullanmakta olduğu SSD hard disk takılmasının RAM e sığan dosyalarda size kar getirmeyeceğidir.

SSD hard disk almak yerine önce Ram yükseltmesi yapmak daha ekonomik olacağı kanısındayım. Tabiki bütçe probleminiz yok ise bütün seçenekler emrinize amadedir.

Salih Enes Özbayoğlu’na çalışması için teşekkürler…

Tagged With: , ,