Podcasts

Podcastler ile aranız nasıl? Eğer iyiyse bu haber sizi epey mutlu edecektir. Apple Podcasts adlı yepyeni ve ücretsiz bir uygulama yayınladı.

Podcast, viki cümleleriyle dijital medya dosyalarının taşınabilir medya oynatıcılarda veya bilgisayarlarda oynatılmak üzere internet üzerinden beslemeler (akışlar) yoluyla dağıtılma tekniğidir. Detayları için bu bağlantı oldukça yeterlidir.

Daha önce dedikoduları yayılmış ancak pek de önemsenmemişti ancak Apple özellikle yurt dışında oldukça sevilen podcast yayınları için artık bağımsız bir uygulamanın gerektiğini düşünmüş olacak ki Podcasts’i bugün App Store’dan ücretsiz olarak dağıtıma açtı. Apple’a göre Podcasts uygulaması, iPhone, iPad ve iPod touch’ta favori podcastlerinizi bulmanın, abone olmanın ve onları dinlemenin en kolay yoluymuş. Katalogdaki binlerce ses ve video podcastine artık tek bir uygulama ile erişip bunları düzenleyebiliyorsunuz.

Görünümü ile biraz farklı bir müzik çaları andıran uygulama universal. Yani hem iPod touch/iPhone hem de iPad uyumlu. Minimum iOS 5.1 işletim sistemi gerektiren yazılım iTunes 10.6.3 ve yukarısı ile eşzamanlanıyor. Uygulamayı indirip deniyorum. Kim bilir, belki Elma Dergisi için de bir podcast kanalı açarız :)

Uygulama Türkçe destekli. Sadece 8.8Mb boyutunda ve bu bağlantıdan erişilebilir durumda.

Bu yazıyı sevdiniz mi? Paylaşmaya ne dersiniz?

Tagged With: , ,