Rekor: App Store’dan 40 Milyar Uygulama İndirildi

20130107-205705.jpg

Apple bugün yaptığı açıklamada, App Store’un yeni bir rekora imza attığını duyurdu. Hizmete girdiği 2008 yılından beri 40 milyar uygulamanın App Store’dan indirildiğini belirten Apple, bu rakamın yarısına yakınının 2012 yılında kaydedildiğini bilgisini de kamuoyuyla paylaştı.

40 milyar indirme ile App Store açısından önemli bir kilometre taşı geçilirken, her geçen ayın sayıyı katlayarak büyüttüğü görülüyor. Öyle ki, sadece geçtiğimiz Aralık ayında 2 milyar uygulama App Store’dan indirilmiş. Hali hazırda 500 milyon App Store kullanıcı hesabı bulunuyor.

Kaydedilen yeni rekorlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Apple İnternet Yazılım ve Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, geliştirici toplulukları için inanılmaz bir yılı geride bıraktıklarını, geliştiricilerin bu yıl içerisinde 7 milyar dolardan fazla gelir elde ettiklerini belirtti. Cue, geliştiricilericiler için dünyanın en yenilikçi uygulamalarını yaratabilecekleri en iyi ekosistemi sağlamak amacıyla yatırımlarına devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Apple’ın açıklamasında, App Store’da 775 bin uygulama bulunduğu belirtilirken, bazı geliştiricilerin başarıları üzerinde de duruldu. Temple Run oyunun 75 milyondan fazla kişi tarafından indirildiği açıklanırken, DragonVale ve Clash of Clans oyunlarının, yapımcılarına 100 milyon doların üzerinde kazanç sağladığı belirtildi.

Tagged With: ,