Retina Ekranlı iPad mini 2013’ün ikinci yarısında geliyor

Elma-Dergisi-iPad-mini

DisplaySearch adlı araştırma şirketinde çalışan analizci Paul Semenza, CNET ile yaptığı röportajda Retina Ekranlı iPad mini’nin bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde satışa sunulabileceğine değindi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde yüksek çözünürlüklü ekrana sahip iPad mini için ekran panellerinin üretime başlayacağını düşünüyoruz. Tedarikçi zincirinden edindiğimiz bilgiler ile Retina Ekranlı iPad mini’nin bu yılın üçüncü veya dördüncü çeyreğinde satışa sunulabileceğini söyleyebiliriz.

Semenza’nın CNET’e aktardığı dikkat çekici bir nokta ise yeni ürünün 2048 x 1536 çözünürlükteki ekranının normal boyutlu iPad ile aynı olduğu ancak inç başına 324 piksel ile daha yoğun piksel yerleşimi olacağı konusu. Semenza, mevcut iPad mini’nin 7.2 mm kalınlığının, Retina Ekran’a geçiş ile birlikte (3. nesil iPad’de olduğu gibi) artacağını savunuyor.

Yeni iPad mini’nin ekran üretimini büyük olasılıkla LG’nin üsteleneceğini fakat AU Optronics, Sharp ve Japan Display firmalarının da diğer ihtimaller olduğu raporda dikkat çeken bir diğer nokta. Japan Display, halihazırda Apple’a iPhone 5 ekranı üreten firma ve tabletler için de üretim yapabilecek kapasiteye sahip.

iMore’dan Rene Ritchie ise Apple’ın önümüzdeki ay bir iPad mini güncellemesine gideceğini düşünüyor. Retina Ekran’ın bir öncelik olmadığını vurgulayan Ritchie’ye göre Apple önümüzdeki ay daha güncel bir iPad mini’yi raflara yerleştirip yıl sonunda ise Retina Ekrana sahip iPad mini’yi satışa sunarak pazardaki iPad mini yerini daha da güçlendirmek istiyor.

 

Tagged With: , ,