Retina MacBook Pro Grafik Yetenekleri Sınırları Zorluyor…

MacBook Pro Retina Display bildiğiniz gibi bu ay başında satışa çıktı. AnandTech MacBook Pro Retina’yı çeşitli çözünürlük ve kontras bakımından diğer notebooklar ile karşılaştırdı. Apple’ın yeni oyuncağı ile ilgili görüntü performansı yorumları iyice belirginleşmeye başladı.

MacBook Pro Retina analiz edilmesi için daha çok vakit var. AnandTech geçen haftalarda kendi kapsamlı analiz raporunu yayınladı. Bütün özellikleri salt iken grafik performansı bölümü özel önem taşımakta.

Apple’ın sınırları zorlayan makinasının grafik yetenekleri çok gelişmiş. Entegre Intel HD 4000’e sahip ve en yüksek olmayan Retina çözünürlükte bile 1920×1200 ekran çözünürlük oluşturuyor. Retina modun da 2880×1800 piksel. En çok ekran çözünürlüğü 3840×2400 piksel gibi ki bu rakam inanılmaz. Bu ekran çözünürlüğünde NVIDIA GeForce GT 650m grafik kartı kullanılıyor.

Varsayılan ayar olarak Intel’in HD 4000 veya NVIDIA GeForce GT 650 m kullanılmakta. 1680×1920 piksel GPU ile üst seviye masaüstü meslektaşlarından daha kullanışlı durumda.

AnandTech, Retina MacBook Pro’nun, “Sürekli pürüzsüz bir deneyim” için mücadele ettiğini belirtti.

 28880×1800 ekran çözünürlüğü çok kullanışlı durumda ama tek sorun bazı web tarayıcıları üzerinde uyuşmazlık yaratıyor. Apple henüz diğer OEM ürünleri ile ne yaptığı bilinmese de şu anki donanım ile sınırları zorluyor.

Saniyede 21 kareyi MacBook Pro Retina Display kaldırmıyor(Sol üst köşedeki metreye bakınız)

OS X Mountain Lion Core Animation’dan yararlanarak bu sorunların bazılarını düzeltmiş durumda. Artık ekran performansları daha da yükseldikçe talepleri yetiştirmek için beklemek zorunda kalınacak.

Tagged With: