Reuters, Tim Cook’un Apple’daki İki Senelik Liderlik Profilini Oluşturdu

tim_cook_sun_valley

Cumartesi günü Tim Cook, Apple CEO’luk görevindeki ikinci senesini kutlayacak. Reuters, Tim Cook’un Apple’daki iki senelik liderlik profilini oluşturdu. Cook’un iPhone ve iPad’i şirketin en yüksek profilli ürünü haline getirdiğini belirtiyorlar. Tim Cook, yeni ürün kategorilerine geçişi denetmeye çalışıyor.

Cook, bazı kültürleri değiştirmek için çalışanlarından imkansızı elde etmelerini istiyor ancak bir endişe içinde – belki de korku…

Tim Cook’un geçmişteki iş profili onun; işkolik bir doğaya sahip olduğunu ve hep düşünceli bir tavıra sahip olduğunu gösteriyor. Onun kişiliğini en iyi onun altında çalışanlardan öğrenebiliriz:

Onu iyi tanıyan kişiler küçük bir grubun içinde sevimli ve eğlenceli biri olduğunu söylüyor.

Yine de zor bir tarafı var. En kötü toplantılarda bile Cook çok sakindir. Koltuğu hep sallanır ve duruşunda asla bir değişiklik olmaz, sadece dinler.

Tek bir cümle ile toplanın sonunu belirler. “Ben yeterince iyi olduğunu düşünmüyorum.”

iOS 6 Maps de yaşanan sorunları belirten postalara Tim Cook, kullanıcıları açık bir mektup ile karşılık vermişti – ardından yazılım sorumluları Eddy Cue ve Scott Forstall’ı kovmuştu.

Bu yılın başında Apple’ın donanım mühendislerine dağıtılan memnuniyet anketinde Apple’ın yeni kültüründen memnun olmadıklarını sonucu çıktı.

Tagged With: ,