“Safari” Adı Nereden Geliyor?

-

Hem mobil hem desktop sürümleriyle gelmiş geçmiş en iyi web tarayıcısı olan Safari’nin adının nereden geldiğini ve nasıl seçildiğini hiç düşündünüz mü?

Eski Apple çalışanı, dönemin Safari ve WebKit takım lideri John Melton, kişisel blogunda yayınladığı bir yazıda Apple’ın tarayıcısı için Safari adının seçilme sürceni anlattı.

Yazısında Safari adına son anda karar verildiğini söyleyen Melton, Apple’da liderlik ettiği gizli web takımının, 7 Ocak 2003 tarihinde, yeni tarayıcıyı piyasaya sürülmasine bir aydan az zaman kala “Safari” takımı adını aldığını da ekliyor.

Bu süreçte birçok isim önerisinin yapıldığını ifade eden yazar, aralarında hatırladığı en çarpıcı önerinin “Freedom” (Özgürlük) olduğunu, ancak daha sonra bu önerinin liste dışı kaldığını da belirtiyor.

Önerilen isimlerin çoğu zaman korkutucu ve komik olduğunu düşündüğünü söyleyen John Melton, üzerinde çalıştıkları tarayıcı için “Alexander” kod adını kullandıklarını, kodlarda yer almamasına karşın ekip içinde esprili bir şekilde “iBrowser” adını yakıştırdıklarını da okuyucularla paylaşıyor.

Melton, isim üzerine uzunca zaman yoğunlaştığını söylerken, daha sonra tarayıcının daha önemli mühendislik işleri nedeniyle endişelenmeyi bırakıp onlara yoğunlaması gerektiğini farkettiğini de vurguluyor.

Steve’in yeni tarayıcı için kullanılacak isme karar verdiğini, Apple’ın şirket kafeteryası Caffe Macs’de otururken yanına gelen ürün pazarlama müdürü Kurt Knight’dan öğrendiğini anlatan John Melton, bu ismin “Safari” olduğunu öğrenince ne düşündüğünü bilemediğini ve ismi yadırgadığını ifade ediyor.

Ofisine döndüğünde bu isme alışmış ve ondan hoşlanmaya başlamış olduğunu anlatan John Melton, Safari adının kimin tarafından önerildiğini bilmediğini ama o kişiye teşekkür ettiğini belirterek yazısını noktalıyor.

20121220-232355.jpg

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Yazının başlığında bir sorun var çünkü içeriğinde Safari isminin nereden geldiği anlatılmıyor. İsmin seçilme süreci anlatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.