“Safari” Adı Nereden Geliyor?

-

Hem mobil hem desktop sürümleriyle gelmiş geçmiş en iyi web tarayıcısı olan Safari’nin adının nereden geldiğini ve nasıl seçildiğini hiç düşündünüz mü?

Eski Apple çalışanı, dönemin Safari ve WebKit takım lideri John Melton, kişisel blogunda yayınladığı bir yazıda Apple’ın tarayıcısı için Safari adının seçilme sürceni anlattı.

Yazısında Safari adına son anda karar verildiğini söyleyen Melton, Apple’da liderlik ettiği gizli web takımının, 7 Ocak 2003 tarihinde, yeni tarayıcıyı piyasaya sürülmasine bir aydan az zaman kala “Safari” takımı adını aldığını da ekliyor.

Bu süreçte birçok isim önerisinin yapıldığını ifade eden yazar, aralarında hatırladığı en çarpıcı önerinin “Freedom” (Özgürlük) olduğunu, ancak daha sonra bu önerinin liste dışı kaldığını da belirtiyor.

Önerilen isimlerin çoğu zaman korkutucu ve komik olduğunu düşündüğünü söyleyen John Melton, üzerinde çalıştıkları tarayıcı için “Alexander” kod adını kullandıklarını, kodlarda yer almamasına karşın ekip içinde esprili bir şekilde “iBrowser” adını yakıştırdıklarını da okuyucularla paylaşıyor.

Melton, isim üzerine uzunca zaman yoğunlaştığını söylerken, daha sonra tarayıcının daha önemli mühendislik işleri nedeniyle endişelenmeyi bırakıp onlara yoğunlaması gerektiğini farkettiğini de vurguluyor.

Steve’in yeni tarayıcı için kullanılacak isme karar verdiğini, Apple’ın şirket kafeteryası Caffe Macs’de otururken yanına gelen ürün pazarlama müdürü Kurt Knight’dan öğrendiğini anlatan John Melton, bu ismin “Safari” olduğunu öğrenince ne düşündüğünü bilemediğini ve ismi yadırgadığını ifade ediyor.

Ofisine döndüğünde bu isme alışmış ve ondan hoşlanmaya başlamış olduğunu anlatan John Melton, Safari adının kimin tarafından önerildiğini bilmediğini ama o kişiye teşekkür ettiğini belirterek yazısını noktalıyor.

20121220-232355.jpg

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

3 YORUMLAR

  1. Yazının başlığında bir sorun var çünkü içeriğinde Safari isminin nereden geldiği anlatılmıyor. İsmin seçilme süreci anlatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.