“Safari” Adı Nereden Geliyor?

Hem mobil hem desktop sürümleriyle gelmiş geçmiş en iyi web tarayıcısı olan Safari’nin adının nereden geldiğini ve nasıl seçildiğini hiç düşündünüz mü?

Eski Apple çalışanı, dönemin Safari ve WebKit takım lideri John Melton, kişisel blogunda yayınladığı bir yazıda Apple’ın tarayıcısı için Safari adının seçilme sürceni anlattı.

Yazısında Safari adına son anda karar verildiğini söyleyen Melton, Apple’da liderlik ettiği gizli web takımının, 7 Ocak 2003 tarihinde, yeni tarayıcıyı piyasaya sürülmasine bir aydan az zaman kala “Safari” takımı adını aldığını da ekliyor.

Bu süreçte birçok isim önerisinin yapıldığını ifade eden yazar, aralarında hatırladığı en çarpıcı önerinin “Freedom” (Özgürlük) olduğunu, ancak daha sonra bu önerinin liste dışı kaldığını da belirtiyor.

Önerilen isimlerin çoğu zaman korkutucu ve komik olduğunu düşündüğünü söyleyen John Melton, üzerinde çalıştıkları tarayıcı için “Alexander” kod adını kullandıklarını, kodlarda yer almamasına karşın ekip içinde esprili bir şekilde “iBrowser” adını yakıştırdıklarını da okuyucularla paylaşıyor.

Melton, isim üzerine uzunca zaman yoğunlaştığını söylerken, daha sonra tarayıcının daha önemli mühendislik işleri nedeniyle endişelenmeyi bırakıp onlara yoğunlaması gerektiğini farkettiğini de vurguluyor.

Steve’in yeni tarayıcı için kullanılacak isme karar verdiğini, Apple’ın şirket kafeteryası Caffe Macs’de otururken yanına gelen ürün pazarlama müdürü Kurt Knight’dan öğrendiğini anlatan John Melton, bu ismin “Safari” olduğunu öğrenince ne düşündüğünü bilemediğini ve ismi yadırgadığını ifade ediyor.

Ofisine döndüğünde bu isme alışmış ve ondan hoşlanmaya başlamış olduğunu anlatan John Melton, Safari adının kimin tarafından önerildiğini bilmediğini ama o kişiye teşekkür ettiğini belirterek yazısını noktalıyor.

20121220-232355.jpg

Tagged With: