Patent Davası Sonuçlandı: Samsung Apple’a 1 Milyar Dolar Ödeyecek!

Apple ve Samsung arasında ABD’de süren patent ihlali davası sonuçlandı. Kaliforniya eyaletinde görülen dava sonucunda mahkeme jürisi, Samsung’un Apple’ın fikri mülkiyet haklarını isteyerek ihlal ettiğine ve rakibini 1 milyar doların üzerinde zarara uğrattığına hükmetti.

Kararın açıklanmasıyla birlikte Apple’ın hisse senetleri $675 üzerine çıkarak en yüksek noktasına ulaştı. Dava sonucunda Samsung’un Apple’a yaptığı “karşı suçlamalar” kabul edilmeyerek, Apple’ın Samsung’a ait herhangi bir patenti ihlal etmediğine de karar verildi.

Samsung mahkeme kararını temyize götürecek ancak karar onanırsa Apple’a 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacak. Ayrıca bazı Samsung ürünlerinin Birleşik Devletler’de satışının yasaklanması da gündemde.

Apple’ın mahkemeye sunduğu ve jürinin çeşitli Samsung ürünleri için kabul ettiği bazı patent ihlalleri ise şu şekilde:

Patent 915 – “Pinch & Zoom”  Üç üründe ihlal edildi

Patent 163 – “Double Click to Zoom”  Birçok üründe ihlal edildi

Patent 677 – iPhone’un ön görünümü, ticari takdim – Birçok üründe ihlal edildi

Patent D087 – iPhone’un arka görünümü, ticari takdim –  Bazı ürünlerde ihlal edildi

Patent ‘305 – iPhone “Home Screen”, ticari takdim – Çoğu üründe ihlal edildi

Tim Cook Dava Sonucu Değerlendirdi

Mahkeme kararının ardından çalışanlarına bir mektup yazarak kararı değerlendiren Apple CEO’su Tim Cook, “Bugün Apple ve her yerdeki yenilikçiler (inovatörler) için önemli bir gün” ifadelerini kullandı. Bu davanın kendileri için para ya da patentlerden daha önemli olduğunu sözlerine ekleyen Cook, hukuk mücadelesinin tamamen “değerler” ile ilgili olduğunu ifade etti.

 

 

Tagged With: , , , ,