Samsung Galaxy’e yasaklama kararı

Samsung’un Apple ile devam eden patent davasından Galaxy S, Galaxy S II ve Galaxy Ace’inApple patentlerini çiğnediği kararı çıktı. Hollanda’da bulunan The Hague mahkemesinin yayınladığı resmi basın duyurusuna göre hakim “Galaxy S, S II ve Ace’in satışının engellenmesine” karar verdi.

Mahkeme, bahsi geçen Galaxy modellerinin, Apple’ın EP 2. 058. 868 numaralı patentini çiğnediği kararını verdi. Davada aynı zamanda Galaxy Tab 10. 1 ve 10. 1V’nin de bazı Apple patentlerini çiğnediği söylendi, ancak bu ürünlerin satışının durdurulup durdurulmayacağı henüz belli değil.

Galaxy S, S II ve Ace’in ihlal ettiği patentlerde donanımsal veya tasarım yönünden bir ihlal değil, arayüzdeki bir benzerlik söz konusu. Zira 2. 058. 868 numaralı patent, arayüzdeki “kaydırma yöntemi”ni ele alıyor. İhlali söz konusu diğer iki patente ise telefonun tuş kilidini açmak ve çoklu dokunuşlarla ilgili.

Samsung’un sözkonusu Galaxy modellerinin arayüzünde yapacağı bir değişiklik ile (galeri uygulamasını değiştiren bir güncelleme gibi) bu yasaktan kurtulabileceği, söylenenler arasında.

Davanın pratikte kaybedeni ise Apple gibi görünüyor. Apple’ın istediği tasarım olarak benzerlikten dolayı tüm Samsung cihazları rekabetten uzak tutmaktı ama mahkeme tersi yönünden karar verdi. Samsungşimdi basit bir güncellemeyle tüm bu yasağı kaldırabilecek.

Yasağın eğer Samsung düzeltmeleri gerçekleştirmezse 13 Ekim’den sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tagged With: , ,